Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Komisarz Praw Człowieka Rady Europy: w obliczu pandemii nie zapominajmy o osobach z niepełnosprawnością

03.04.2020
Autor: oprac. Mateusz Różański, fot. mat. prasowe Komisarza Praw Człowieka Rady Europy
Kobieta i mężczyzna - obydwoje to osoby z zespołem Downa - siedzą przytuleni w maseczkach na twarzach

Pełniąca funkcję Komisarza Praw Człowieka Rady Europy Dunja Mijatović zabrała głos w sprawie zapewnienia wsparcia i bezpieczeństwa osobom z niepełnosprawnością w Europie podczas pandemii koronawirusa. Jej zdaniem, podjęte przez rządy państw europejskich działania są niewystarczające.

„Osoby z niepełnosprawnością nie tylko często są narażone na zwiększone ryzyko poważnych komplikacji zdrowotnych, ale także mają szczególne potrzeby w zakresie wsparcia w tym trudnym okresie. Potrzeby te należy uwzględnić od samego początku, reagując na pandemię” – stwierdziła komisarz w oficjalnym stanowisku, opublikowanym 2 kwietnia.

Komisarz Mijatović zwraca uwagę, że Konwencja ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami nakłada na państwa obowiązek podjęcia wszelkich niezbędnych środków w celu zapewnienia ochrony i bezpieczeństwa osobom z niepełnosprawnością w sytuacjach ryzyka, w tym w sytuacjach konfliktu zbrojnego, katastrof humanitarnych i klęsk żywiołowych.

Wsparcie zagrożone

W swoim oficjalnym stanowisku Komisarz zwróciła uwagę, że podejmując niezbędne działania w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa, rządy nie zwracały wystarczającej uwagi na specyficzną sytuację i potrzeby osób z niepełnosprawnością. Podobnego zdania jest też Specjalny Sprawozdawca ONZ ds. praw osób z niepełnosprawnością, który zauważył że przymusowy dystans społeczny i izolacja mogą być niemożliwe dla tych, którzy polegają na wsparciu innych w zakresie jedzenia, ubierania się i kąpieli.

„W związku z tym jestem głęboko zaniepokojona rosnącym ryzykiem zakłócenia podstawowych usług wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Wszędzie w Europie instytucje świadczące usługi wsparcia i pracownicy socjalni zgłaszają poważne problemy zagrażające ciągłości tych usług – pisze Dunja Mijatović. – Są to w braki kadrowe, spowodowane stanem zdrowia lub kwarantanną, ale też powszechny brak osobistego wyposażenia ochronnego. Brak ten skutkuje zagrożeniem zarówno pracowników instytucji pomocowych, jak i odbiorców tych usług”.

Zdaniem Komisarz, rządy muszą podjąć wszelkie niezbędne działania w celu rozwiązania tych problemów. Może temu służyć podejmowanie nadzwyczajnych środków, jak choćby złagodzenie procedur rekrutacyjnych czy udzielanie pomocy finansowej osobom z niepełnosprawnością w celu zrekompensowania dodatkowych wydatków spowodowanych pandemią. Innym rozwiązaniem jest odpowiednie przygotowanie osób opiekujących się osobami z niepełnosprawnością poprzez szkolenia i wyposażenie ich w odpowiednie środki ochronne.

Komisarz Mijatović uważa też, że w proces przygotowania rozwiązania na czas kryzysu powinny być włączone osoby z niepełnosprawnością, reprezentowane przez organizacje pozarządowe.

Instytucje odbierają wolność i są niebezpieczne

Jako grupę szczególne narażoną na zagrożenie koronawirusem Dunja Mijatović wskazała pensjonariuszy wielkich instytucji opiekuńczych i szpitali psychiatrycznych.

„Wiele osób z niepełnosprawnością w Europie jest nadal pozbawionych wolności. (...) Dzieje się tak pomimo międzynarodowych zobowiązań wynikających z Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami – pisze w swoim stanowisku Komisarz. – Na co dzień mieszkańcy takich instytucji często spotykają się w najlepszym przypadku z zaniedbaniem i nieodpowiednią opieką zdrowotną. Jednak pandemia pokazała, jak poważnym zagrożeniem dla zdrowia osób z niepełnosprawnością może być życie w takich warunkach. Wskazuje na to Wysoki Komisarz ONZ ds. praw człowieka, który powiedział, że COVID-19 szaleją wśród bardzo wrażliwych populacji takich instytucji”.

Zdaniem Dunji Mijatović, powinny być podjęte wszelkie niezbędne środki ostrożności w celu ochrony mieszkańców placówek opiekuńczych i szpitali psychiatrycznych. Komisarz postuluje też, że priorytetem dla państw członkowskich powinno być zaprzestanie przyjmowania nowych osób do takich placówek, a także – w miarę możliwości – wyprowadzenie ludzi z tych miejsc.

Ważna jest informacja

Komisarz zwraca też uwagę na problem z dostępem do ochrony zdrowia i związany z tym niepokój osób z niepełnosprawnością.

„Ludzie i sprzęt ratujący życie w służbie zdrowia są coraz bardziej obciążone z powodu pandemii – pisze Dunja Mijatović. – To może spowodować, że pacjenci z niepełnosprawnością zostaną zepchnięci na dalszy plan, pozbawieni dostępu do ratującej życie pomocy lekarskiej. Dlatego najważniejszym obowiązkiem wszystkich państw członkowskich jest dopilnowanie, aby tak się nie stało i zapewnienie osób z niepełnosprawnością, że nie będą narażone na dyskryminację ze względu na niepełnosprawność i że ich potrzeby będą nadal odpowiednio zaspokajane”.

W oświadczeniu Komisarz nie zabrakło też odniesienia do kwestii informacji – a raczej ich dostępności dla osób z niepełnosprawnością.

„Z zadowoleniem przyjmuję fakt, że niektóre rządy, jak francuski, podjęły kroki w celu stworzenia informacji nt. koronawirusa, przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami, w swoich głównych serwisach internetowych (...), a wiele rządów, np. niemiecki, włoski, rumuński i francuski, podjęło starania w celu dostarczenia informacji w tekście łatwym do czytania lub w języku migowym. Wspaniała praca wykonywana w tej dziedzinie przez organizacje pozarządowe musi być wspierana i wzmacniana wszystkimi dostępnymi kanałami informacji”.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • W Polsce jest niewolnictwo niepełnosprawnych.
    janusz,
    01.06.2020, 10:06
    W Polsce niepełnosprawny pracownik to tak jak niewolnik. Tortury , niewola , okradanie. Zmuszany do najgorszych prac. Gdzie pełnosprawny nie chce pracować. Zmuszony pracować na dwa etaty wynagrodzenie za jeden etat. Pracownik niepełnosprawny jest tak niewolony żeby nie dożył emerytury. Zatrudnia się jako nie pełnosprawny po kilku latach pracy staje się kaleką.
    odpowiedz na komentarz
  • Osoba niepełnosprawna
    Zenek
    03.04.2020, 15:35
    Żeby nie było też jestem ON więc piszę również o sobie. Kilka państw już powiedziało że ma mało sprzętu i osoby starsze nie będą leczone bo młodzi maja większe szanse na przeżycie i są bardziej potrzebni, Uważam że wielu niepełnosprawnych zwłaszcza tych co biorą 500+ również są mniej potrzebni światu i nie zdziwiłbym się gdyby ich też nie ratowali. Ja już się pogodziłem z tym że jak złapię koronawirusa to szanse na przeżycie mam znikome ale to tylko przyspieszy to co nieuniknione bo za 100 lat wszyscy będziemy razem w niebie tylko jedni wcześniej inni troszkę później.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas