Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

PFRON uruchamia nowy program pomocowy

01.04.2020
Autor: inf. prasowa
Logo PFRON. Podparty kwitnący kwiatek, obok napis: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Większe środki dla przedsiębiorców zatrudniających osoby niepełnosprawne oraz pomoc tym, którzy z racji pandemii nie mogą korzystać z warsztatów terapii zajęciowej – to propozycje Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dla osób dotkniętych rozprzestrzenianiem się w Polsce koronawirusa. Fundusz rozpoczyna właśnie kampanię informacyjną „PFRON wspiera Ciebie”.
 
Fundusz wprowadza konkretne rozwiązania dla grup zaangażowanych w rehabilitację zawodową i społeczną osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Ze wsparcia mogą skorzystać zarówno same osoby niepełnosprawne, jak i ich opiekunowie, pracodawcy, a także działające na ich rzecz samorządy czy organizacje pozarządowe.
 
- „PFRON wspiera Ciebie” to pakiet bardzo konkretnych rozwiązań, zarówno dla osób z niepełnosprawnościami, jak i ich otoczenia, które w okresie pandemii koronawirusa mają pomóc im w trudnej sytuacji, w jakiej się znaleźli – mówi Krzysztof Michałkiewicz, prezes zarządu PFRON. – Naszym celem jest wzmacnianie poczucia bezpieczeństwa osób niepełnosprawnych na rynku pracy i okazanie im solidarności.
 
Dzięki zapisom w specustawie PFRON zwiększy kwoty dofinansowań do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. Nowe, dużo wyższe stawki będą przysługiwać przedsiębiorcom, którzy zatrudniają osoby z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności, a także osoby niewidome oraz te z orzeczoną chorobą psychiczną, niepełnosprawnością intelektualną, całościowym zaburzeniem rozwojowym czy epilepsją.

Dofinansowania i ulgi

- Mając na uwadze trudną sytuację przedsiębiorców, wprowadzamy specjalne ulgi we wpłatach obowiązkowych. Poprzez odroczenie terminu płatności lub rozłożenie należności na raty chcemy zapewnić bezpieczne funkcjonowanie ich firm – mówi Krzysztof Michałkiewicz.
 
Przedsiębiorcy chcący skorzystać z wprowadzonych udogodnień powinni wypełnić wniosek i przesłać go online wraz z niezbędnymi dokumentami.
 
Również organizacje pozarządowe, w przypadku spowodowanych epidemią trudności w realizacji umów, będą mogły zrealizować część zaplanowanych w tym czasie projektów w terminie późniejszym. Niewykonanie planu działań lub nieosiągnięcie rezultatów założonych w umowie – jak przekonuje Fundusz – nie będzie skutkowało zwrotem dotacji.

Nowy program PFRON

Jednak największą zmianą jest uruchomienie przez PFRON specjalnego programu, który pozwoli na szybkie i efektywne reagowanie na potrzeby osób dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa. Do uruchomienia programu potrzebny był tylko podpis prezydenta pod specustawą, która zezwala na przesunięcia środków w budżecie PFRON. Na ten cel przeznaczono blisko 230 mln złotych.
 
Program Rady Nadzorczej PFRON pozwoli dofinansować koszty domowej opieki tym osobom z niepełnosprawnością, które z powodu epidemii nie mogą korzystać ze zorganizowanych zajęć. Program zakłada środki w wysokości do 500 zł miesięcznie dla jednej osoby niepełnosprawnej, wypłacane przez okres trzech miesięcy. Wnioski można składać od kwietnia w jednostkach organizacyjnych powiatu.
 
Środki z nowego programu trafią też do samorządów powiatowych, które zorganizują dodatkowe wsparcie dla osób niepełnosprawnych w tym czasie. Maksymalna wysokość refundacji udzielonej jednemu powiatowi to aż do 100 tys. złotych.
- Mimo wstrzymania zajęć w warsztatach terapii zajęciowej i pracy w zakładach aktywności zawodowej podtrzymamy środki na utrzymanie tych placówek – dodaje prezes PFRON.
 
Organizator zakładu może też ubiegać się o rekompensatę wynagrodzenia wypłaconego niepełnosprawnym pracownikom.

Tarcza dla osób niepełnosprawnych

W ramach zaproponowanej przez rząd tzw. tarczy antykryzysowej, o 60 dni od momentu zniesienia epidemii ważność zachowają kończące się w tym czasie okresowe orzeczenia o niepełnosprawności i orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Same orzeczenia mogą zaś być wydane bez bezpośredniego badania stanu zdrowia. Do wydania decyzji może wystarczyć załączona do wniosku dokumentacja.
 
O dwa miesiące od czasu odwołania epidemii wydłużona zostanie też ważność kart parkingowych dla osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Podobne przepisy obejmą czasowe orzeczenia o niezdolności do pracy oraz orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji.
 
- Stan epidemii i obostrzenia z nim związane to dla nas wszystkich, instytucji publicznych i całego społeczeństwa, nowe doświadczenie. Cieszę się, że podchodzimy do niego odpowiedzialnie, z rozwagą i troską o dobro najbardziej potrzebujących – zaznacza Krzysztof Michałkiewicz.
 

Już wkrótce szczegóły o programie pomocowym, kto, jak i kiedy będzie mógł z niego skorzystać, znajdziesz na naszym portalu. 

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • wniosek o 500+dla niepełnosprawnych
  styziński
  14.04.2020, 18:29
  Dzie można znaleś ten wniosek
  odpowiedz na komentarz
 • zawiedziona niepełnosprawna
  Kaśka
  07.04.2020, 14:07
  ''Nowe ,dużo wyższe stawki będą przysługiwać przedsiębiorcom, którzy zatrudniają osoby ze z umiarkowanym i znacznym stopniem a także''- to fragment cytatu z powyższego artykułu. I obietnica przez rząd niespełniona. Tymczasem w ramach tarczy antykryzysowej dofinansowania do wynagrodzeń osób z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności bez tzw. schorzeń specjalnych zostały nieznacznie podniesione o 75 zł dla stopnia umiarkowanego i 150 zł dla znacznego. Rząd rzuca " ochłapy" i słowa na wiatr
  odpowiedz na komentarz
 • Jakie dokumenty?
  Włodzimierz Błachnio
  04.04.2020, 13:24
  "Przedsiębiorcy chcący skorzystać z wprowadzonych udogodnień powinni wypełnić wniosek i przesłać go online wraz z niezbędnymi dokumentami." -O jakie dokumenty i formularz wniosku chodzi?
  odpowiedz na komentarz
 • Zaświadczenie
  A.Ch.
  01.04.2020, 21:17
  Witam mam pytanie ? mam orzeczenie waźne do 24 04 2020 czy mam teraz składać nowy wniosek
  odpowiedz na komentarz
 • Zaświadczenie
  A.Ch.
  01.04.2020, 21:16
  Witam mam pytanie ? mam orzeczenie waźne do 24 04 2020 czy mam teraz składać nowy wniosek
  odpowiedz na komentarz
 • ale jak???
  Juras
  01.04.2020, 20:38
  Wnioski można składać od 1 kwietnia, tylko że jest zakaz chodzenia do PCPRów. Świetny żart na prima aprilis
  odpowiedz na komentarz
 • dofinansowanie opieki brawo! tylko znowu dyskryminacja...
  gg
  01.04.2020, 17:05
  Ktoś pomyślał, że osoby biorące udział w zajęciach w WTZ zostały nagle w domu, potrzebują więc dodatkowej opieki na czas do 7 godzin dziennie. Opieka to koszt oczywiście, trud nie do przebrnięcia, bo specjaliści nie pomagają - podnieśli głos rodzice, m.in. tu na portalu. Tylko tak się składa, że co najmniej 80% opiekunów podopiecznych WTZ dostaje świadczenie pielęgnacyjne właśnie za rezygnację z pracy na rzecz 24-godzinnej opieki nad swoim dzieckiem. W tym samym czasie więc będzie finansowana placówka i jej pracownicy, zgodnie z przelicznikiem na ON, to oczywiste. Zatem wsparcie na opiekę trafi do tego samego beneficjenta w 3 formach: utrzymanie miejsca w WTZ, dofinansowania opieki na czas epidemii i świadczenia pielęgnacyjnego dla rodzica, do tego zwykle renta socjalna i dodatek 500+. Ja wiem, że to wszystko to i tak często kropla w morzu potrzeb. Tylko widzę tu nierówność traktowania i niesprawiedliwość ogromną wobec innych grup ON, mających często dużo większe potrzeby i problemy. Spytam CO Z OSOBAMI ZALEŻNYMI?! wymagającymi faktycznej 24-godzinnej opieki, zalegającymi w łóżkach w swych domach i dzisiaj najbardziej zagrożonych w sytuacji zakażenia? DLACZEGO O NICH ZAPOMNIANO. ZNOWU! Wielu z nich znikąd nie ma pomocy instytucjonalnej w codzienności prócz renty i 500+, bo na inne świadczenia się nie załapie z powodu limitów dochodu w rodzinie. Opiekun bezpośredni zaś takiej osoby musi być faktycznie obok dzień i noc, a teraz właśnie zachować wzmożony reżim sanitarny, zakupić więcej środków ochrony, by nie narazić siebie na zarażenie a swojego podopiecznego na zakażenie i pewną śmierć. Najlepiej, by pozostał w całkowitej izolacji ze swoim bliskim. Tylko to kosztuje, by opłacić kogoś kto zajmie się bezpiecznym dostarczaniem żywności i załatwianiem wszelkich innych spraw. Ktoś znowu zapomniał o tej najsłabszej grupie osób, często już korzystających z respiratora w domu. To dla nich opiekun musi być teraz wszystkim, wziąć na swoje barki jeszcze więcej odpowiedzialności i poświęcenia. Lekarze ograniczają się do wypisania recept, pielęgniarki do ewentualnych telefonicznych instrukcji, a opieka społeczna ma inne zadania, m.in. pomagać tym w urzędowo nakazanej kwarantannie. Szkoda, że znowu zapomniano o najcichszych i najsłabszych...
  odpowiedz na komentarz
 • Środowiskowe Domy
  Terka
  01.04.2020, 15:18
  Czy to również będzie dotyczyło uczestników Środowiskowych Domów? Oni też są niepełnosorawni i siedzą w domach.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów prezydenckich? (kolejność alfabetyczna)

Biuletyn

Wspierają nas