Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Koronawirus. Kwarantanna w Domach Pomocy Społecznej

30.03.2020
Autor: Mateusz Różański, fot. pixabay.com
Źródło: PAP, radio.kielce.pl,tvn24.pl
starszy mężczyzna w masce, w tle grafika z cząsteczkami wirusa

U 60 osób – pracowników i pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Niedabylu wykryto zakażenie koronawirusem. Od wtorku 24 marca w całym DPS obowiązuje kwarantanna. Obecność wirusa wykryto też u mieszkańców Domów Pomocy Społecznej w Skarżysku-Kamiennej i w Jakubowicach na Opolszczyźnie.

W niedabylskiej placówce przebywa 81 osób, z czego 67 mieszkańców i 14 osób z personelu.

- Wynik dodatni ma 52 podopiecznych i 8 pracowników. Wszyscy - niezależnie od wyniku testu - zostali podani kwarantannie – powiedział w sobotę, 28 marca, starosta białobrzeski Sylwester Korgul, który zapewnił, że żadna z osób z dodatnim wynikiem nie wykazuje objawów chorobowych, a zarażone osoby zostały odizolowane od 21 osób zdrowych.

Według starosty białobrzeskiego prawdopodobnie w połowie tygodnia zdrowe osoby z Domu Pomocy Społecznej w Niedabylu będą miały wykonane kolejne testy na obecność koronawirusa, aby sprawdzić, czy nie zaraziły się od chorych.

 Pracownicy na posterunku

Kwarantannę w tym Domu Pomocy Społecznej wprowadzono 24 marca, gdy u jednej z pielęgniarek zatrudnionych w placówce wykryto koronawirusa. Od tego momentu pracownicy placówki zamieszkali w DPS-ie, by stale zajmować się mieszkającymi w nim ludźmi i jednocześnie nie narażać na zarażenie swoich rodzin.

- Jesteśmy w DPS-ie od wtorku, 24 marca. Jakoś zorganizowaliśmy sobie miejsca do spania i odpoczynku. Nie możemy jednak, ze względu na zaistniałą sytuację, liczyć na pomoc wolontariuszy – mówi Arkadiusz Śliwa, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Niedabylu.

Wsparcie wojewody

Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł przekazał niedabylskiej placówce ponad 130 kompletów środków ochrony osobistej, w tym kombinezony, maski, rękawice i okulary.

- W miarę potrzeb i w celu zapewnienia bezpieczeństwa dostarczane będą kolejne środki ochrony – zapewniła rzeczniczka wojewody mazowieckiego - Ewa Filipowicz.

Transmisja lokalna w Jakubowicach

Koronawirusa wykryto też w Domu Pomocy Społecznej w Jakubowicach w województwie opolskim.

„Stan wszystkich 12 pań jest dobry. Żadna z nich nie wymaga hospitalizacji - wszystkie objęte są kwarantanną. Transmisja lokalna” – poinformowało w komunikacie biuro prasowe wojewody opolskiego.

Jak przekazał wójt gminy Pawłowiczki: zarażone kobiety to pracownice placówki, które zostały odizolowane od reszty personelu i pensjonariuszy w osobnym, wolnostojącym budynku na terenie DPS-u.

Skarżysko-Kamienna: 1 chory, 90 w kwarantannie

Kwarantanną objęto też personel i pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Skarżysku-Kamiennej.

Jak poinformował starosta skarżyski Artur Berus, wyniki badań jednego z pensjonariuszy placówki potwierdziły obecność koronawirusa. W związku z tym została zarządzona kwarantanna dla 60 pensjonariuszy i 30 osób z personelu DPS. Władze powiatu zapewniają, że stan zdrowia mieszkańców i pracowników DPS jest dobry oraz są w pełni zabezpieczone na okres kwarantanny.

O trudnej sytuacji mieszkańców i pracowników placówek stacjonarnych pisaliśmy w tekście pt. Placówki i ośrodki. Sytuacja zaraz będzie dramatyczna.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas