Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Kwarantanna zaprawionych w bojach

29.03.2020
Autor: Sylwia Błach, fot. Marcin Matysiak – Kaskader Kadr
Sylwia Błach

Nigdy bym nie uwierzyła, że dożyję czasów, w których bohaterem będzie ten, kto siedzi w domu. A jednak: koronawirus pojawił się niepostrzeżenie i zaatakował z całą swoją mocą. Nie dał nam szansy na przygotowanie, zamknął w domach i zmienił życie. Czy aby na pewno?

Wielu z nas – niepełnosprawnych – przeżyło w swoim życiu epizod, gdy musieli siedzieć w domu. Gdy wózek nagle uległ awarii, śnieg zasypał chodniki, opiekun się rozchorował... Dla wielu osób takie sytuacje były incydentalne, ale spora grupa spośród nas tak żyje na co dzień.

Kwarantanna jest smutną rzeczywistością, gdy w bloku nie ma windy.

Codziennością, gdy bliscy wstydzą się naszej choroby, zamykając w czterech ścianach.

Gdy ciało jest zbyt słabe, aby okazać sprzeciw.

Jesteśmy zaprawieni w bojach. Ale to nie czyni przymusowej kwarantanny czymś łatwiejszym. Niepełnosprawność oznacza bowiem jedno: zwiększoną podatność na ryzyko. Choroby współistniejące. Strach.

Koronawirus odebrał nam coś bardzo ważnego (a przecież to dopiero początek): niezależność. Tak, wiele osób z niepełnosprawnością walczy o siebie, codziennie chodzi do pracy, żyje zwyczajnie. Gdyby nie wózek, kule czy aparat słuchowy z pozoru nie odróżni się tego życia od życia osoby pełnosprawnej. Ale tylko z pozoru. Za niepełnosprawnością często kryje się bowiem bardzo wiele.

Codzienna rehabilitacja.

Stała opieka lekarska.

Korzystanie z pomocy asystentów.

Zatrudnianie osób do sprzątania, robienia zakupów, a nawet podawania herbaty.

Kwarantanna odebrała to wszystko. Odebrała te drobne elementy niezależności, o które codziennie walczymy, odebrała możliwość walki o zdrowie, a nawet godność.

Czy jednak chcemy, my, uznawani za bohaterów – siedzący w domu – zostać pokonani?

Wiem, jak ciężko jest myśleć o samorozwoju wtedy, gdy każde spojrzenie przez okno przypomina o wirusie mogącym nas zabić. Rozumiem, że ostatnie, czego pragniemy, to dokształcanie się wtedy, gdy nie wiemy, kto położy nas do łóżka, bo mama nie daje rady, a asystent nie może przychodzić.

To są skrajnie trudne sytuacje. Zawsze jednak w takich najtrudniejszych chwilach staram się trzymać jednej zasady: nie masz wpływu na to, co się dzieje, ale masz wpływ, jak na to zareagujesz.

Nie będę tu mówiła o tym, że trzeba wziąć się w garść, nie panikować, nie smucić, przetrwać. To może powiedzieć osoba, która nie martwi się tym, że przepada jej ważne badanie, a mięśnie słabną z braku ruchu. Jednak każda chwila w życiu jest cenna, nie marnujmy czasu, który nam los teraz zgotował.

Koronawirus oznacza wiele zmian w gospodarce. Wiele firm upadnie i sporo osób straci pracę, ale jednocześnie pracodawcy zrozumieją, że praca zdalna jest równie wartościowa jak praca stacjonarna. To najlepszy moment dla tych z nas, którzy szukają zatrudnienia – pora się wziąć w garść i zacząć szukać roboty (o zawodach przyszłości pisałam na tym portalu)!

W internecie można bez problemu znaleźć szkolenia, które pomogą poszerzyć umiejętności technologiczne. Rynek będzie się teraz gwałtownie zmieniał – wygra ten, kto trzyma rękę na pulsie. Jako osoba dorabiająca do etatu zleceniami widzę, jak wielki nadszedł teraz popyt na usługi. Kwitnie marketing online, kwitnie sprzedaż online, rozwijają się influencerzy.

Kwarantanna to też szansa na poważne zmiany w życiu. Pstryczek w nos pokazujący, że musimy uczyć się samodzielności. Może rehabilitację zastąpisz jogą? Ćwiczenia oddechowe, na które nigdy nie było czasu, mogą stać się nową pasją. A może ciężarki? Na YouTubie można znaleźć treningi dla osób z różnymi poziomami sprawności – wystarczy poszukać.

To też dobry moment, aby odkryć sklepy online. Zamówić jedzenie i zrobić z tego rytuał – od dziś to ty kupujesz jedzenie na cały tydzień dla rodziny, a nie zalatana mama.

Nie lubię słów, że koronawirus daje coś dobrego. To katastrofa, która spotyka nasz świat. Ale każda trudna chwila może przypominać nam o tym, jak jesteśmy silni. Jako jednostka, ale też jako społeczeństwo. Dbajmy o siebie.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Kobieto co ty piszesz.....
  rybak 40
  07.04.2020, 12:07
  Kobieto kiedy zrozumiesz co to twarda ekonomia i walka o byt.Za 2-3 miesiące na bruk pójdzie 1 lub 2 miliony ludzi.Jak domek z kart rozpada się cywilizacja,którą niby człowiek starał się stworzyć tyle lat.Dlaczego???Jest prosta odpowiedź,bo to wszystko to mit,którzy sami stworzyliśmy.Tak samo wyglądał wielki kryzys w 1929-1933 po tzw.czarnym czwartku i objął wszystkie dziedziny gospodarki,tyle,że wtedy nie było internetu.Mając rentę socjalną troszkę powyżej 900zł możesz sobie pomarzyć o zakupach on line i poszerzaniu własnych umiejętności.Kobieto przenieś się na wieś,gdzie internet ma prędkość 1mb/s lub go nie ma wcale,wtedy porozmawiamy inaczej.Dobrze jest pisać jeśli mieszka się w mieście.
  odpowiedz na komentarz
 • Zakupy online
  Dynia
  30.03.2020, 10:18
  U mnie w mieście w zeszlym roku zamknięto jedyny sklep, w którym można było zrobic zakupy spożywcze online z dostawą do domu. Teraz zakupy robię w ten sposób, że w sklepie stacjonarnym jestem kilka razy w tygodniu bo jednorazowo jestem w stanie kupić tylko kilka produktów, bo jak inaczej zrobić duże zakupy na wózku? Nie mam i nie będę miała samochodu bo nikt nie da prawa jazdy osobie slabowidzacej. Na rodzinę nigdy nie mogłam liczyc i prędzej zdechnę z głodu niż poproszę ich o pomoc. Mąż choruje i nie bardzo ogarnia rzeczywistość. Jest bardzo ciężko, ale radzimy sobie z mężem sami. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia droga pani.
  odpowiedz na komentarz
 • Śmieszne!!!
  Bartczak
  29.03.2020, 22:59
  "Jako osoba dorabiająca do etatu zleceniami widzę, jak wielki nadszedł teraz popyt na usługi. Kwitnie marketing online, kwitnie sprzedaż online, rozwijają się influencerzy". Porozmawiajmy za kilka tygodni, gdy bezrobocie pójdzie w górę i momentalnie zwinie się popyt na marketing i handel byle czym. Wtedy inaczej będzie Pani się wypowiadać o zleceniach, usługach i innych sprawach tego typu.
  odpowiedz na komentarz
 • Podziękowanie
  Sylwia
  29.03.2020, 18:17
  Tekst super,mądry i piękny-dziękuję.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas