Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na niepełnosprawne dziecko do 18 r. ż. Ustawa w Sejmie

26.03.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
niewyraźnie widoczne rysujące dziecko na pierwszym planie żółty kubiek z kolorowymi kredkami
W projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z COVID-19, który wpłynął do Sejmu 26 marca, znalazł się zapis potwierdzający przyznanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla pracującego opiekuna dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności lub dziecka mającego znaczny lub umiarkowany stopień do ukończenia 18. r. ż.
 
Projektem ustawy zajmie się teraz Sejm 27 marca, w piątek. 
 
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie mógł otrzymać rodzic pracujący, zwolniony z wykonywania pracy, w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do których uczęszcza dziecko albo niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu COVID-19.
 
Zasiłek będzie przysługiwał na dziecko:
 • w wieku do ukończenia 8 lat, lub
 • legitymujące się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat, albo
 • z orzeczeniem o niepełnosprawności (do 16 r. ż. nie orzeka się stopnia niepełnosprawności), lub 
 • z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.
 • Jak czytamy w projekcie, dodatkowy zasiłek opiekuńczy przez 14 dni będzie także się należał ubezpieczonemu opiekunowi zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dorosłą osobą z niepełnosprawnością, gdy zamknięta zostanie szkoła, ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy, ośrodek wsparcia, warsztat terapii zajęciowej czy inna placówka dziennego pobytu o podobnym charakterze, do którego uczęszcza jego dziecko.

Zasiłek dla rolników

Na tych samych zasadach dodatkowy zasiłek opiekuńczy otrzymają ubezpieczeni w KRUS-e rolnicy – na zdrowe dziecko do lat 8 oraz dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności lub ze znacznym albo umiarkowanym jej stopniem do ukończenia 18 r. ż.
 
Zasiłek opiekuńczy ma wynieść w przypadku rolników za każdy dzień 1/3 z kwoty emerytury podstawowej z uwzględnieniem waloryzacji. Obecnie wysokość emerytury podstawowej po waloryzacji wynosi 972,40 zł. Stawka dzienna wyniesie zatem 32,41 zł (art. 6 pkt 7 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników).
 
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ma przysługiwać przez okres nie dłuższy niż 14 dni.
 
Ustawodawca zastrzega także, że możliwe jest, aby w drodze rozporządzenia, w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, wydłużyć jeszcze okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Ile to kosztuje?

Jak czytamy w Ocenie Skutków Regulacji do ustawy koszt wydłużenia dodatkowego zasiłku opiekuńczego o 14 dni wyniesie 1,8 mld zł. 
 
Obejmie on m.in. opiekunów dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego pomiędzy 8. a 18. r. ż., których to dzieci jest ponad 132 tys.
 
„Liczba osób, które objęłaby regulacja dot. zasiłku na opiekę nad dorosłą osobą niepełnosprawną oscyluje na poziomie 93 tys., co oznacza koszt ok. 126,5 mln zł (uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy, osoby w wieku 18-25 objętych zajęciami rewalidacyjnymi, kształceniem szkolnym w wieku 18-24 lat). Rozszerzenie przesłanek do zasiłku opiekuńczego o opiekunów dziennych i nianie będzie dotyczyć maksymalnie ok. 16 tys. dzieci, a koszt wyniesie maksymalnie ok. 20 mln zł” – czytamy w dokumencie. 
 
Ustawa ma wejść w życie w dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
 
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Zasilek opiekunczy
  Sylwia
  30.03.2020, 14:02
  Jesli dziecko ma 9 lat i orzeczenie o niepelnosprawnosci i nie ma zaznaczonego punktu 7 w orzeczeniu tylko pkt 8 to taki zasilek nalezy sie rodzicowi?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas