Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Gminy mogą składać wnioski do programu „Opieka wytchnieniowa 2020” do 3 kwietnia

17.03.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
Źródło: www.niepelnosprawni.gov.pl
szklanka z herbatą na spodku stoi na drewnianym stole w tle jezioro i pagórki

Gminy i powiaty mogą do 3 kwietnia 2020 r. składać wnioski do programu „Opieka wytchnieniowa 2020”. W tym roku zwiększono liczbę godzin opieki wytchnieniowej.

Celem programu „Opieka wytchnieniowa” jest odciążenie opiekunów osób z niepełnosprawnością. W tym roku na program rząd przeznacza 80 mln zł z Funduszu Solidarnościowego. Gmina/powiat może otrzymać do 80 proc. kosztów realizacji programu, wkład własny musi wynosić nie mniej niż 20 proc. kosztów. W tegorocznej edycji programu będzie mogło go realizować więcej placówek oraz zwiększono limit godzin opieki.

Kto może skorzystać z opieki wytchnieniowej

Z odpoczynku w ramach opieki wytchnieniowej mogą skorzystać członkowie rodzin lub opiekunowie, którzy sprawują bezpośrednią opiekę nad:

 • dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności
 • osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub orzeczeniami równoważnymi

Jak działa program

W 2020 r. z programu „Opieka wytchnieniowa” będzie można skorzystać w trzech formach:

 1. opieka wytchnieniowa w ramach pobytu dziennego w:
 • miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej
 • ośrodku wsparcia prowadzonym jako zadanie własne samorządu
 • innym miejscu wskazanym przez uczestnika programu lub jego opiekuna prawnego, które otrzyma pozytywną opinię gminy/powiatu realizującego program

     2. opieka wytchnieniowa w ramach pobytu całodobowego w:

 • ośrodku wsparcia prowadzonym jako zadanie własne samorządu
 • w ośrodku/placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym wpisaną do rejestru właściwego wojewody
 • innym miejscu wskazanym przez uczestnika programu lub jego opiekuna prawnego, które otrzyma pozytywną opinię gminy/powiatu realizującego program

      3. opieka wytchnieniowa poprzez zapewnienie członkom rodziny lub opiekunom możliwości skorzystania ze specjalistycznego poradnictwa (psychologicznego lub terapeutycznego) oraz wsparcia w zakresie nauki pielęgnacji/rehabilitacji/dietetyki

Ile godzin opieki przysługuje opiekunowi

W 2020 r. w ramach programu przysługuje:

 • 240 godzin opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu dziennego
 • 14 dni opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu całodobowego
 • 40 godzin opieki wytchnieniowej świadczonej poprzez możliwość skorzystania ze specjalistycznego poradnictwa (psychologicznego lub terapeutycznego) oraz wsparcia w zakresie nauki pielęgnacji/rehabilitacji/dietetyki.

- Do tej pory było to łącznie 240 godzin na opiekę świadczoną w ramach pobytu dziennego oraz specjalistycznego poradnictwa i wsparcia w zakresie nauki m.in. pielęgnacji czy dietetyki – mówi wiceminister i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.

Jak dodaje, po przekroczeniu limitu godzin gmina/powiat może przyznać kolejne godziny usług opieki wytchnieniowej w ramach środków własnych.

Opieka wytchnieniowa będzie przyznawana opiekunowi przez gminę/powiat na podstawie karty zgłoszenia do programu. Wyjątkiem może być sytuacja nagła, losowa kiedy dokument ten będzie można uzupełnić później w ciągu 3 dni.

Dane z Elektronicznego Systemu Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności w 2019 r. mówią, że w Polsce było ponad 766 tys. osób powyżej 18. r. ż. z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności i prawie 219,5 tys. dzieci z niepełnosprawnością do 16. r. ż.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów prezydenckich? (kolejność alfabetyczna)

Biuletyn

Wspierają nas