Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ciężary – Dodatek Paraolimpijski 2004

24.11.2004

Podnoszenie ciężarów przez niepełnosprawnych na skalę większą niż lokalna jest możliwe od lat 60. W 1964 roku podczas olimpiady w Tokio nieliczni niepełnosprawni próbowali ustanowiać rekordy w podnoszeniu ciężarów. Do zawodów nie dopuszczono niepełnosprawnych kobiet, które dopiero podczas olimpiady w Sydney, cztery lata temu mogły pokazać, na co je stać.

Podnoszenie ciężarów (powerlifting) to popularna - także w Polsce - dyscyplina sportowa. Na mistrzostwach Polski startuje nawet 140 zawodników. Do wciąż niepokonanych ciężarowców zalicza się Ryszard Fornalczyk z rekordami 212,5 kg w kategorii do 82,5 kg i 207,5 kg w kategorii do 75 kg. W naszej ekipie olimpijskiej jest też Leszek Hallmann z wynikiem 238 kg w kategorii powyżej 100 kg.

 

Polacy są liczącą się w świecie ekipą w podnoszeniu ciężarów. Drużynowo jesteśmy w światowej czołówce z takimi krajami, jak Chiny, Korea i Nigeria. Większość naszych zawodników to osoby po amputacjach. Nieliczni są po rozszczepie kręgosłupa. Podczas paraolimpiady wystartuje 8 mężczyzn i 2 kobiety, które zdobyły "dzikie karty". Mimo zakwalifikowania się, na paraolimpiadę nie pojedzie jeden z naszych czołowych ciężarowców - Robert Studziżba. Uległ kontuzji i musiał zrezygnować z igrzysk.
Podczas paraolimpiady w Atenach o medale walczyć będzie 230 zawodników z całego świata.

 

Ryszard Fornalczyk - reprezentant Polski na paraolimpiadę w Atenach, 24-krotny mistrz Polski w podnoszeniu ciężarów, a także mistrz świata:

By odnieść sukces w tek dyscyplinie, przede wszystkim potrzebne są dobre chęci. To podstawa! Niezbędne jest także dotarcie do dobrego trenera, który pomoże osiągać stale wytyczone cele. Nie ma się co oszukiwać - bez ciężkiej pracy nie można wejść na szczyt.
Gdy przychodzi do nas świeży zawodnik, to go najpierw obserwujemy. To, że chce trenować i marzy mu się podium, to jeszcze za mało. Jak widzimy, że po kilku tygodniach przychodzi na treningi 2 razy w tygodniu, to - mówiąc kolokwialnie - odpuszczamy go sobie. Świetnie, że trenuje sport, ale do olimpiady czy na mistrzostwa wolimy przygotować kogoś, kto trenuje systematycznie. Właśnie mija 27 lat od chwili, gdy w 1977 roku zacząłem uprawiać tę dyscyplinę.

 

Dla młodych ciężarowców największym wyzwaniem w tej chwili są wyniki, jakie uzyskujemy my - stara kadra. Poprzeczka obecnie wisi tak wysoko, że naprawdę trudno marzyć o pokonaniu nas. Jesteśmy liczącymi się w świcie zawodnikami - zapraszają nas na swoje zawody Niemcy, Litwini, Czesi - po prostu chcą pokazywać także swoim zawodnikom i oczywiście publiczności liczących się siłaczy. Podczas Mistrzostw Europy na 15 startujących Polaków 11 zdobywa medale.

Właściwie trochę mnie to martwi, bo wielu młodych zawodników w końcu rezygnuje z walki o zdetronizowanie nas. Powstaje pokoleniowa luka.

 

www.pzkfits.pl
Polski Związek Kulturystyki

www.powerlifting.pl
Powerlifting w Polsce

www.powerlifting-ipf.com
Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów

 

Do trzech razy sztuka

Wszyscy zawodnicy podnoszą ciężary w pozycji leżącej, wykorzystując do tego specjalnie zaprojektowaną ławkę. Można używać pasa przytrzymującego, a w przypadkach uzasadnionych medycznie także drugiego - uniemożliwiającego wykonywanie ruchów niepożądanych. Sztanga jest podawana przez dwóch pomocników. Zawodnik musi ją wypchnąć tak, by wyprostować oba ramiona. Każdy "ciężarowiec" ma 3 próby; na każdą z nich ma 2 minuty. Jeśli próbuje bić rekord, otrzymuje dodatkową minutę. Każde zwiększenie ciężaru musi być wielokrotnością 2,5 kilograma. Przy próbie bicia rekordu świata różnica może wynieść tylko 0,5 kilograma. Dyskwalifikację otrzymuje się za dotknięcie pomocników, stojaka sztangi, zmianę pozycji na ławce i brak synchronizacji ramion podczas podnoszenia sztangi. Niedozwolone jest także przekroczenie czasu podczas każdej próby.

 

W konkurencji podnoszenia ciężarów niepełnosprawnych zawodników będą obowiązywać następujące klasy:

mężczyźni: 
do 48 kg 
do 52 kg 
do 56 kg 
do 60 kg 
do 67,5 kg 
do 75 kg 
do 82,5 kg 
do 90 kg 
do 100 kg 
powyżej 100 kg 

kobiety:
do 40 kg
do 44 kg
do 48 kg
do 52 kg
do 56 kg
do 60 kg
do 67,5 kg
do 75 kg
do 82,5 kg
powyżej 82,5 kg

Autor opracowania: Artur Kowalczyk
Źródło: Paraolimpiada 2004; Dodatek specjalny magazynu "Integracja"
Fotografie: Piotr Stanisławski

Więcej informacji znajdziesz w specjalnym dodatku "Paraolimpiada 2004", który będzie dołączony do wrześniowego numeru magazynu "Integracja".

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas