Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Urlop rehabilitacyjny przy wypowiedzeniu umowy o pracę

06.04.2020
Autor: P.

Posiadam znaczny stopień niepełnosprawności od października 2018 roku, w marcu 2019 roku podjęłam pracę u obecnego pracodawcy otrzymując umowę o pracę na trzy miesiące, a następnie na trzy lata. Z powodu redukcji etatów dostałam jednak wypowiedzenie umowy do 31.03.2020 r. W marcu właśnie mija rok mojej pracy kiedy to powinien nabić mi się dodatkowy urlop rehabilitacyjny w wymiarze 10 dni. Czy urlop ten z racji zakończenia umowy jest w mniejszym czy takim samym wymiarze?

Szanowna Pani.

Zgodnie z art. 19 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności. Oznacza to, że prawo do pierwszego dodatkowego urlopu pracownik niepełnosprawny nabywa po przepracowaniu (na umowę o pracę) roku po dniu zaliczenia go do jednego z dwóch wskazanych stopni niepełnosprawności. Zgodnie z art. 20c  w związku z art. 2a ww. ustawy osobie niepełnosprawnej przysługują uprawnienia pracownicze odpowiednio od dnia, od którego osoba niepełnosprawna została wliczona do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Osobę niepełnosprawną wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych począwszy od dnia przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność. Kluczowym jest więc kwestia przedstawienie pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność, nie zaś samo posiadanie orzeczenia.

Należy zauważyć, iż w związku z tym, że przepisy ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych nie zawierają szczegółowych zasad w zakresie kwestii wymiaru urlopu dodatkowego do ustalania wymiaru dodatkowego urlopu należy stosować zasadę, że wymiar tego urlopu ustala się w wymiarze proporcjonalnym do wymiaru czasu pracy pracownika.

Skoro więc Pani jako pracownik z niepełnosprawnością uzyska prawo do dodatkowego urlopu w marcu 2020, bo w tym miesiącu upływa rok zatrudnienia po dniu zaliczenia do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, to nabywa Pani prawo do pełnych 10 dni dodatkowego urlopu za 2020 r. Jednakże z uwagi na zakończenie pracy z dniem 31.03.2020 r. powinien zostać Pani rozliczony dodatkowy urlop proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy w 2020 r. (tj. za 3 miesiące pracy). Pozostały urlop dodatkowy przysługiwać będzie Pani u nowego pracodawcy w związku z podjęciem nowego zatrudnienia. Prawo do kolejnego urlopu dodatkowego w wymiarze 10 dni nabędzie Pani 1 stycznia każdego następnego roku kalendarzowego.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas