Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Kielce bez barier

15.12.2004

Mój pomysł na kratkę powstał podczas spacerów po mieście. Widziałam wiele miejsc, gdzie był tylko jeden lub dwa stopnie do wejścia - a to już bariera nie do pokonania dla elektrycznego wózka.

Zrodziło się pytanie, jak rozwiązać problem?.

Wykonanie (nawet najmniejszego) podjazdu z betonu, trwale związanego z gruntem wymaga pozwolenia na budowę, a więc dopełnienia wielu formalności, czasu i pieniędzy.

fot. ulotka "Kielce Bez Barier"

Alternatywą była według mnie konstrukcja z kraty pomostowej zgrzewanej MOSTOSTAL. Pomysł sprawdził się w praktyce. Potwierdziły się zalety rozwiązania, którymi są: niska cena (1 m2 kraty to 80-150zł), duża odporność na korozję, łatwość montażu w istniejących warunkach technicznych i bardzo dobra przyczepność do kółek, co zapewnia bezpieczeństwo osobie  poruszającej się na wózku  przy większym niż dopuszczalne normy nachylenia w stosunku do poziomu terenu (norma 6% do 15% z zależności od wysokości pochylni). Walory estetyczne - widoczne na zdjęciach.
W Województwie Świętokrzyskim zastosowano podjazdy do ok. 30 obiektów użyteczności publicznej - głównie w Kielcach.
Przedsięwzięcia realizowało w latach 1999-2001 Towarzystwo Dobroczynności w Kielcach w ramach programu "KIELCE BEZ BARIER" przy dofinansowaniu PFRON.
Zachęceni walorami użytkowymi i estetycznymi pochylni z kraty, realizatorzy wykonali także dwa ruchome (przenośne) podjazdy o dł. 2 mb i 0,5 mb do wypożyczeń dla osób niepełnosprawnych - klientów Wypożyczalni Sprzętu Rehabilitacyjnego, Pielęgnacyjnego i Ortopedycznego w Kielcach przy ul. Turystycznej 1.

fot.: ulotka "Kielce Bez Barier"

"Moja kratka" jest odpowiedzią na brak pomysłu jak likwidować bariery architektoniczne - szybko, skutecznie, niedrogo i estetycznie.

Autor: Anna Sowa, Pełnomocnik Prezydenta m. Kielce d/s Niepełnosprawnych
ul. Szymanowskiego 6
tel. 0*41 367 65 28
Źródło: ulotka informacyjna akcji "Kielce bez barier"
strona internetowa: http://www.um.kielce.pl/nps/

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas