Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ruszają Dni Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelit

25.02.2020
Autor: inf. prasowa
uczestnicy debaty siedzą na sali i słuchają wykładu

Leczenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i choroby Leśniowskiego-Crohna, przeszczep stolca oraz dieta – to tylko część tematów Dni Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelit (NZJ). Pierwsze otwarte spotkanie odbędzie się 29 lutego w Lublinie, a kolejne – 7 marca w Katowicach i Wrocławiu.

Dni Edukacji o NZJ to bezpłatne spotkania dla chorych i ich najbliższych z udziałem specjalistów zajmujących się leczeniem i wsparciem pacjentów z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit, m.in. gastrologów, dietetyków i psychologów. Wykłady odbywają się w największych miastach, a ich organizatorem jest Towarzystwo „J-elita” – największa w Polsce organizacja wspierająca chorych na NZJ.

- Nasze spotkania cieszą się olbrzymim zainteresowaniem, bo ich uczestnicy mogą nie tylko wysłuchać przystępnych prelekcji na temat leczenia, badań i diety, ale także zadawać pytania specjalistom – mówi Agnieszka Gołębiewska, prezes Towarzystwa „J-elita” i matka dwóch córek z chorobą Leśniowskiego-Crohna. – Równie ważna jest możliwość poznania innych chorych i rodziców chorych dzieci, wymiany doświadczeń na temat sposobów radzenia sobie z chorobą, czy otrzymania bezpłatnych poradników wydawanych przez nasze stowarzyszenie. Serdecznie zapraszamy!

Pierwsze spotkanie w ramach tegorocznej edycji Dni Edukacji o NZJ odbędzie się w sobotę 29 lutego w Instytucie Medycyny Wsi w Lublinie. O leczeniu biologicznym NZJ opowie gastrolog prof. Rafał Filip. Gastrolog i pediatra prof. Jarosław Kierkuś wraz z dietetyczką Małgorzatą Matuszczyk omówią leczenie żywieniowe. Gastrolog i chirurg dr Henryk Gomuła przedstawią badanie kolonoskopowe, zaś farmaceuta dr Ariel Liebert praktyczne wskazówki na temat przyjmowania leków.

Kolejne Dni Edukacji o NZJ odbędą się 7 marca w Katowicach i Wrocławiu oraz 9 maja w Białymstoku. Specjaliści opowiedzą na nich m.in. o przeszczepie flory jelitowej (stolca) w NZJ, objawach pozajelitowych NZJ oraz zalecanej diecie. Szczegóły na stronie Stowarzyszenia.

Jak szacują specjaliści, w Polsce na NZJ choruje co najmniej 50 tys. osób, w tym 35-40 tys. na wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) i 10-15 tys. na chorobę Leśniowskiego-Crohna (ch.L-C). Większość diagnozowanych to ludzie młodzi do 35 roku życia, a co czwarte zachorowanie przypada na dziecko. Choroba objawia się m.in.: silnymi bólami brzucha, biegunkami, zmęczeniem, utratą masy ciała, a u dzieci opóźnieniem wzrastania. Jest przewlekła – chorzy muszą przyjmować leki przez całe życie. Pacjenci często przechodzą operacje usunięcia fragmentu lub całego jelita. Dla wielu z nich choroba oznacza niepełnosprawność i wykluczenie społeczne.

Towarzystwo „J-elita”, które świętuje w tym roku 15-lecie działalności, jest organizacją pożytku publicznego (KRS 0000238525). Liczy ponad 2,6 tys. członków i ma oddziały w 14 województwach. Organizuje m.in. obozy i turnusy rehabilitacyjne dla chorych dzieci i ich rodziców, wydaje kwartalnik „J-elita”, poradniki, pomaga niezamożnym chorym w zakupie leków i przekazuje darowizny na zakup sprzętu przez placówki leczące chorych na NZJ.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas