Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Usługa „door-to-door” i poprawa dostępności budynków mieszkalnych – PFRON zaprasza na konsultacje

21.02.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
Źródło: www.pfron.org.pl
kamienice obok siebie biała i pomarańczowa drzewo przed nimi

Ruszają konsultacje dla samorządów i organizacji pozarządowych dotyczące programu PFRON o wdrażaniu usług indywidualnego transportu door-to-door” („od drzwi do drzwi”) oraz poprawy dostępności wielorodzinnych budynków mieszkalnych.

Konsultacje odbędą się w: Olsztynie, Toruniu, Gorzowie Wielkopolskim, Lublinie, Opolu i Warszawie. W spotkaniach wezmą udział samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych a także eksperci zajmujący się tematem mobilności osób z niepełnosprawnością.

Projekt usług transportowych door-to-door realizuje PFRON ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem programu jest wprowadzenie nowej jakości usług transportowych w samorządach, a szczególnie w małych gminach wiejskich i tam, gdzie dotychczas nie było takiej usługi.

Drugi projekt, który będzie konsultowany dotyczy usprawnień architektonicznych w budynkach wielorodzinnych, tak by osoby z ograniczoną mobilnością mogły samodzielnie korzystać z jego części wspólnych. Zakres w jakim będzie można skorzystać z usprawnień obejmuje montaż windy, barierek, podjazdów, podnośników, wprowadzenie rozwiązań bezprogowych czy automatycznego oświetlenia. Wszystko to w duchu projektowania uniwersalnego.

„Projekt ma charakter pilotażowy dlatego zapraszamy samorządy do  udziału w konsultacjach dokumentacji, a następnie do składania wniosków o granty. Co więcej ze wsparcia będzie mogło skorzystać bardzo szerokie grono odbiorców potrzebujących wsparcia w zakresie mobilności, a nie tylko osoby z orzeczoną niepełnosprawnością. Nie zawężamy grona odbiorców pomocy” – mówi cytowana na stronie PFRON kierownik projektu Anna Milewska-Podgrudna.

Projekt realizowany będzie w ramach rządowego Programu Dostępność Plus, a jego budżet wynosi ponad 53 mln zł.


 

Komentarz

  • Door-tu-door
    Ewa
    27.02.2020, 22:45
    Południowa Wielkopolska, transport busami z windą wynik zerowy, mimo, że działają Stowarzyszenia czy fundacje,czy nawet dps, posiadają auta, niestety ze względu na duże koszty zakupu i serwisu zakupują tańszą opcję bez windy. Komunikacja miejska dysponuje niskopodłogowymi autobusami, ale i tak przy różnych krawężnikach po prostu wciąga się wózkowiczów

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas