Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pierwsze wpływy z daniny solidarnościowej w sierpniu

21.02.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
rozłożone banknoty stuzłotowe

Planowane przychody Funduszu Solidarnościowego w 2020 r. w wysokości 1,2 mld zł będą pochodzić z obowiązkowej daniny solidarnościowej, która po raz pierwszy w tym roku wpłynie w sierpniu. Zapłacą ją zarabiający powyżej 1 mln zł Polacy.

- Stan Funduszu Solidarnościowego na początek 2020 r. wynosi 3,8 mld zł. Stan ten powiększą planowane przychody z tytułu obowiązkowej składki, jak i planowanej w tym roku daniny solidarnościowej. Wydatki Funduszu na ten rok zaplanowane są na kwotę 20 mld zł. Ze względu na zrealizowane zadania stan środków Funduszu na koniec roku planowany jest na 2,4 mld zł – mówiła 20 lutego na senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej dyrektor Biura Budżetu i Finansów MRPiPS.

Przewodniczący komisji senator Filip Libicki (PSL) zwrócił uwagę, że pozycja „zobowiązania” w budżecie Funduszu Solidarnościowego na 2020 r. w wysokości 13 mld zł robi wrażenie, jeśli popatrzymy, że z daniny solidarnościowej planowany jest miliard 150 mln zł, a w pierwotnym założeniu ten Fundusz miał być obsługiwany z daniny.

- Jeśli popatrzymy na założenia na koniec 2020 r. – 28 mld zł, to nawet oko laika budzi to zaniepokojenie – mówił.

Co z programami?

Senator pytał także o programy, które miały być finansowane z Funduszu jak np. usługi opiekuńcze, asystent osobisty, centra opiekuńczo-mieszkalne.

- Czy te rzeczy nie powinny być w całości sfinansowane z daniny solidarnościowej. Moim zdaniem tak – podkreślił.

- Projekt planu budżetu Funduszu na 2020 r. przewiduje, że koszty programów rządowych i resortowych w zakresie wsparcia osób niepełnosprawnych wyniosą 530 mln i będą wyższe o 514 proc. od kwot z poprzedniego roku – powiedziała Alina Nowak, podsekretarz stanu w resorcie rodziny.

Senator Magdalena Kochan (PO) zaniepokoiła się faktem, że wpływy z daniny do Funduszu to 1 mld 150 mln zł, a wydatki na trzynastą emeryturę, zasiłki pogrzebowe i inne wynoszą ponad 12 mld zł.

- Słyszymy, że będzie pożyczka z Funduszu Rezerwy Demograficznej w kwocie 9 mln zł. Pierwsza rata z Funduszu Solidarnościowego do Funduszu Demograficznego to rok 2023. To rok wyborczy, czy widzicie Państwo dalej niż 2023 r. Nie kwestionuję wypłaty 13 emerytur, ale czy one powinny być wypłacane z Funduszu Solidarnościowego, czy on nie powinien zasilić PFRON – pytała senator Kochan.

Budżet Funduszu Solidarnościowego został przyjęty przez Komisję.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Się wierciwózek odezwał
    Grzesiek
    21.02.2020, 15:43
    Dlaczego ten Libicki nie była taki odważny i mądry jak PO zabierało kasę niepełnosprawnym?
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy skorzystasz z usług asystenta osobistego w Twoim mieście/gminie?

Biuletyn

Wspierają nas