Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Niewidomy jeździł skuterem, sparaliżowany biegał w maratonach. Włosi walczą z wyłudzającymi renty

18.02.2020
Autor: Paweł Nowosad, fot.
Źródło: theguardian.com, wprost.pl, gazetaprawna.pl
flaga włoch trzy kolory zielony biały czerwony

Włoscy śledczy zidentyfikowali w Palermo co najmniej 12 przypadków tzw. falsi invalidi (wł. „fałszywych osób niepełnosprawnych”), a policja aresztowała w tej sprawie dwóch mężczyzn. Wyłudzanie rent to oszustwo występujące na wielką skalę w ojczyźnie Petrarki, zwłaszcza na Sycylii i w regionach południowych.

Według prawników, dwóch aresztowanych zorganizowało siatkę pracowników opieki społecznej i lekarzy, którzy – w zamian za pokaźne sumy – wydawali pacjentom orzeczenia o niepełnosprawności (wzroku lub ruchu). Były one oczywiście sfabrykowane. W tej kryminalnej historii pojawiają się też nazwiska osób zatrudnionych w INPS, największej w kraju instytucji ubezpieczeń społecznych.

Śledczy ujawnili to oszustwo dzięki ukrytym kamerom i podsłuchom. Włoska opinia publiczna mogła np. obejrzeć groteskowe nagranie, na którym kobieta, od lat pobierająca rentę dla ociemniałych, czyta przed domem poranną prasę.

Cena za otrzymanie fałszywego certyfikatu medycznego miała wynosić – według śledczych – kwotę 12-miesięcznej renty. Aresztowani nie odnieśli się jak dotąd do zarzutów.

137 tys. euro i audiencja u papieża

„Włochy to kraj fałszywych osób niepełnosprawnych i rencistów-oszustów” – bez owijania w bawełnę ogłosił w 2010 roku dziennik „La Repubblica”. Wówczas włoski ZUS przeprowadził aż 200 tysięcy kontroli, które wykazały, że co dziesiąta osoba pobierająca rentę (na przykład na podstawie orzeczenia) jest w rzeczywistości w pełni sprawna i pracuje na czarno. Kontrole były bardzo skrupulatne, przeprowadzone zostały we współpracy z innymi instytucjami, m.in. wydającymi prawo jazdy.

Ponad 20 tysięcy osób straciło wówczas prawo do pobierania świadczeń. Włoski wymiar sprawiedliwości nieustannie natrafia jednak na przypadki podobnych przekrętów, a straty skarbu państwa z tego tytułu szacuje się nawet na miliard euro rocznie.

Niedawno, w kwietniu 2019 roku, głośnym echem odbiło się aresztowanie mężczyzny, który przez ponad 10 lat udawał paraplegika (oznacza to najczęściej, że w wyniku urazu rdzenia kręgowego niesprawne są nogi). Włoch otrzymał w tym czasie 137 tysięcy euro, a audiencji udzielił mu nawet papież Franciszek. Oszukiwał państwo od 2007 roku, gdy upozorował wypadek drogowy.

By symulować paraliż, regularnie brał zastrzyki z lidokainy, która stosowana jest jako środek miejscowo znieczulający. Został zatrzymany na lotnisku po powrocie z Togo, gdy policja sfilmowała, jak wychodził z samolotu.

23 lata udawania

Inna historia: w 2018 roku pewien neapolitańczyk został skazany po tym, jak wyłudził od państwa ponad 100 tysięcy euro. Utrzymywał, że cierpi na rzadką chorobę oczu; został zdekonspirowany, gdy policja sfilmowała go podczas jazdy na skuterze.

400 tysięcy euro musiał z kolei oddać 65-letni oszust-rekordzista, który przez 23 lata udawał osobę niewidomą i pobierał rentę. Okazało się potem, że prowadził całkiem zwyczajne życie. Wypłatę w wysokości tysiąca euro miesięcznie otrzymywał od 1989 roku.

Policja przypuszcza, że miał wspólników wśród lekarzy i to od nich uzyskał orzeczenie o częściowej, a potem o całkowitej niepełnosprawności wzroku. Skarb państwa sfinansował również opiekę nad nim, chociaż – mieszkając z żoną – żadnej opieki nie potrzebował. W końcu wpadł po uszy: karabinierzy uchwycili na filmie, jak robi zakupy w Rzymie i bez trudności przechodzi po pasach przez ulicę.

Fabryki osób niepełnosprawnych

W tej przestępczej statystyce przebiła go jednak pewna rodzina z Neapolu. Wszystkich 20 (!) jej członków pobierało bezprawnie renty inwalidzkie jako „osoby niezdolne do pracy”.

Zdarzały się także przypadki rodem z Gogola: było i śmieszno, i straszno. 500 euro świadczenia pobierał miesięcznie mężczyzna, który według orzeczenia lekarskiego cierpiał na przewlekły paraliż nóg. Tymczasem – jak się okazało – biegał w maratonach i brał udział w zawodach lekkoatletycznych.

Z kolei 67-letni Włoch od 20 lat pobierał rentę jako całkowicie niewidomy i w tym samym czasie regularnie ćwiczył na strzelnicy.

Ustalono, że działalnością fabrykowania fałszywych orzeczeń o stanie zdrowia oraz przyznawania na ich podstawie rent i dodatków socjalnych stoją lekarze oraz liczni urzędnicy. Urzędy, zdaniem włoskich mediów, to prawdziwe „fabryki osób niepełnosprawnych”.

Za uszami mają nawet lokalni politycy. Jakiś czas temu głośny był przypadek asesora z Syrakuz (Sycylia), który obiecywał przyznanie renty w zamian za... oddanie na niego głosu w wyborach.

 

Komentarz

  • Jak to jest...??
    kami
    19.02.2020, 12:43
    w takich krajach nie trzeba tak wiele udawać aby dostać świadczenie.... a w Polsce trzeba iść z głową pod pachą.... sam jestem osobą niedowidzącą i jakoś renta mi nie przysługuje co za po**bany system

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas