Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Warto bywać. Kawiarnia łączy pokolenia

10.02.2020
Autor: Mateusz Różański, fot. archiwum Międzypokoleniowej Klubokawiarni
Szyba kawiarni z napisem: Międzypokoleniowa Klubokawiarnia. Przez szybę widać stojące książki

Niemal codziennie odbywa się tu jakieś wydarzenie. Można za darmo posłuchać dobrej muzyki, wziąć udział w wernisażu lub wieczorku poetyckim, zagrać w brydża. Można też skorzystać z pomocy organizacji pozarządowych i wypić kawę za 5-7 zł. Zapraszamy do Międzypokoleniowej Klubokawiarni Domu Kultury Śródmieście.

Ten lokal łatwo znaleźć – ma siedzibę nieopodal Muzeum POLIN, na warszawskim Muranowie, przy ul. Mordechaja Anielewicza 3/5. Mieszkańcy stolicy mogą korzystać z tego miejsca od czerwca 2015 r. Stało się to możliwe dzięki... 850 osobom, które w pierwszej edycji warszawskiego budżetu partycypacyjnego oddali głos na projekt „Międzypokoleniowa Klubokawiarnia”, zgłoszony przez dwie seniorki: Annę Starzewską i Barbarę Izydorczyk. Projekt został zatwierdzony, tym samym udało się sfinansować powstanie Klubokawiarni, która jest prowadzona przez Dom Kultury Śródmieście. Cały koszt tej inwestycji wyniósł 193 tys. zł.

Kółko brydżowe i nie tylko

O sukcesie tego przedsięwzięcia świadczy fakt, że niemal cały czas Klubokawiarnia tętni życiem. Przy stolikach siedzą ludzie w różnym wieku, z różnych grup społecznych. Swoje miejsce odnalazło tu mnóstwo mniej lub bardziej formalnych inicjatyw – jak choćby kółko brydżowe czy grupa miłośników języka włoskiego, która spotyka się z emerytowaną lektorką, by lepiej poznawać mowę Dantego.

Od początku stałymi bywalcami Międzypokoleniowej jest też nieformalna grupa osób z niepełnosprawnością, ponieważ zarówno lokal (poza antresolą), jak i toaleta są dostosowane do ich potrzeb. W Klubokawiarni regularne posiedzenia prowadzi również Rada Seniorów Dzielnicy Śródmieście.

Warsztaty artystyczne. Wokół stołu siedzą pracując starsze panie, obok nich stoi prowadząca warsztaty kobieta

Po pomoc i poradę

Od lat odbywają się tu także spotkania osób związanych z Fundacją Onkocafe, która zajmuje się wspieraniem osób chorych na raka i ich rodzin. Co godne podkreślenia, to właśnie w Klubokawiarni odbyła się inauguracja znanej kampanii społecznej Fundacji Onkocafe „Breastfit. Kobiecy biust. Męska sprawa”.

Nie jest to jedyna organizacja pozarządowa współpracująca z Międzypokoleniową. W ramach programu przeciwdziałania cyfrowemu wykluczeniu osób starszych, realizowanego dzięki pieniądzom z Urzędu Miasta, działa tutaj m.in. jeden z punktów „Bezpłatnego poradnictwa cyfrowego dla seniorów”, który prowadzi Fundacja NIKA. Korzystają z niego osoby, które potrzebują wsparcia lub przeszkolenia w zakresie obsługi urządzeń elektronicznych – tabletów, laptopów, smartfonów itd.

Innym działającym w Klubokawiarni punktem jest bezpłatne poradnictwo obywatelskie, realizowane w ramach wspólnego projektu Ministerstwa Sprawiedliwości i Miasta Stołecznego Warszawa. Dzwoniąc na warszawski numer 19 115, można umówić się na spotkanie z certyfikowanym przez państwo doradcą w zakresie porad obywatelskich: w sprawach zadłużeń, mieszkaniowych i zabezpieczenia społecznego. Punkt jest prowadzony przez Stowarzyszenie Biuro Porad Obywatelskich, którego pracownicy mają także wykłady w Międzypokoleniowej Klubokawiarni.

Non stop impreza

Przede wszystkim jednak rolą Klubokawiarni jest promocja i ułatwianie dostępu do kultury, szczególnie osobom o mniej zasobnych portfelach, np. młodzieży, studentom i osobom starszym.

W grudniu 2019 r. Międzypokoleniowa brała udział w cyklu imprez pod hasłem „Gwiazdka na Muranowie”, organizowanym przez Partnerstwo „Przepis na Muranów”. W ramach inicjatywy mieszkańcy osiedla mogli wziąć udział w kiermaszu świątecznym i warsztatach manualnych. Kiermasz jak co roku odbył się w lokalu przy Anielewicza. Każdy mógł wystawić na sprzedaż zrobione przez siebie bombki, stroiki czy łańcuchy. Z kolei uczestnicy warsztatów robili ozdoby choinkowe. Szkolenie było prowadzone przez Ewę Jagiełło, kierowniczkę prężnie rozwijającej się Międzypokoleniowej Klubokawiarni.

Klubokawiarnia jest stale otwarta na inicjatywy przychodzących do niej ludzi. Dzięki temu praktycznie codziennie odbywają się tu jakieś ciekawe wydarzenia – jak choćby wieczorki poetyckie, np. muranowskiej poetki Izabeli Kuś, spotkania książkowe czy koncerty, jak te organizowane przez Michała Fogga, prawnuka słynnego Mieczysława. Podczas tych imprez grane są przeboje z dwudziestolecia międzywojennego. Swój recital w Międzypokoleniowej miała też, znana z programu The Voice of Poland, młoda piosenkarka Karolina Wójtowicz.

Występ artystyczny. Na niewielkiej scenie stoją chórzystki, jedna z nich śpiewa, wokół sceny siedzą słuchacze

Co miesiąc wernisaż

Międzypokoleniowa jest też przestrzenią sztuki. Co miesiąc odbywa się tu wernisaż, a następnie każdy może obejrzeć wystawę. Kuratorką ich wszystkich jest Bożena Kosińska-Krauze, która w poprzednich latach, od początku powstania, prowadziła Międzypokoleniową.

W grudniu 2019 roku odbyła się wystawa zdjęć studentów Wydziału Architektury Wnętrz warszawskiej ASP. W styczniu swoje prace wystawiała Anna Sobol, a w lutym podziwiać można obrazy Ireneusza Jankowskiego.

Pełny plan wydarzeń, które odbywają się w Międzypokoleniowej Klubokawiarni, dostępny jest na stronie Domu Kultury Śródmieście.

- Takie bogactwo inicjatyw i imprez odbywających się w tym miejscu nie mogłoby zaistnieć, gdyby nie tworzący Klubokawiarnię ludzie – podkreśla Piotr Czerwiński, który najpierw był przyjacielem i gościnnym wykładowcą w Klubokawiarni, a obecnie jest animatorem kultury w tej placówce.

Nie chcesz siedzieć w domu? Zapraszamy!

Trzeba powiedzieć, że nie jest to jedyny przypadek „kariery” w historii Międzypokoleniowej.

- Klubokawiarnię odwiedzałam wcześniej ze swoimi koleżankami, przychodziłyśmy na kawę i dobre ciasto – wspomina Krystyna Czerwińska. – Wcześniej przez trzy miesiące zastępowałam koleżankę, która pracowała w klubie osiedlowym na Żoliborzu. Tak bardzo spodobała mi się praca z ludźmi w takim miejscu, że gdy tylko dowiedziałam się, że w Międzypokoleniowej zwolniło się miejsce, od razu się zgłosiłam.

Pani Krystyna szczególnie chwali sobie dobre towarzystwo i przyjazną atmosferę Klubokawiarni.

- Z przyjemnością pracuję w tym wyjątkowym miejscu – podkreśla. – Przychodzi tu mnóstwo wspaniałych, miłych ludzi, mamy mnóstwo wspaniałych koncertów i spotkań. Mieszkam sama, a że nie przepadam za siedzeniem w domu, w towarzystwie włączonego telewizora – to Międzypokoleniowa jest dla mnie miejscem idealnym. Serdecznie wszystkich zapraszam!


Logo Warszawy, czyli sylwetka syrenki i napis: zakochaj się w Warszawie. Nad syrenką napis: projekt finansuje m.st. Warszawa

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy osoby z niepełnosprawnością wraz z opiekunami powinny być jedną z grup priorytetowych do szczepień przeciwko COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas