Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zbieg renty rodzinnej i socjalnej

07.04.2020
Autor: E.

Mam 42 lata, od urodzenia jestem przewlekle chora na chorobę płuc. Gdy skończyłam 18 lat stanęłam na komisji lekarskiej ZUS i otrzymałam rentę socjalną na stałe. Pobieram również zasiłek pielęgnacyjny wypłacany z gminy. Mój tata umarł 13 lat temu, miał emeryturę z ZUS, a moja mama zmarła 9 lat temu, i miała emeryturę z KRUS-u. Po śmierci mojego taty, moja mama przejęła emeryturę po mężu ze względu na wysokość świadczenia. W 2011r. ja jako dziecko, stanęłam na komisji ZUS, aby dostać emeryturę po mamie, ale lekarz orzecznik odmówił mi przyznania emerytury po rodzicach. Wskazując w decyzji że: nie jestem niezdolna do samodzielnej egzystencji, od decyzji się już nie odwoływałam, lekarz orzecznik stwierdził, że i tak nie dostanę renty. Więc zostałam przy mojej rencie socjalnej. Moje pytanie - w jakich przypadkach można pobierać dwa świadczenia np. rentę socjalną i emeryturę po rodzicach, i czy można ponownie stanąć na komisję pomimo upływu czasu? 

Szanowna Pani,

prawo w pewnych wypadkach umożliwia pobieranie łącznie renty socjalnej i renty rodzinnej.

Zgodnie z art. 9 ustawy o rencie socjalnej -  1. W przypadku zbiegu uprawnień do renty socjalnej z uprawnieniem do renty rodzinnej kwota renty socjalnej ulega takiemu obniżeniu, aby łączna kwota obu świadczeń nie przekraczała 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Kwota obniżonej renty socjalnej nie może być niższa niż 10% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Renta socjalna nie przysługuje, jeżeli kwota renty rodzinnej przekracza 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Zgodnie z art. 68. ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych Prawo do renty rodzinnej mają:

Dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione mają prawo do renty rodzinnej:

  • do ukończenia 16 lat;
  • do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, albo
  • bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie, o którym mowa w pkt 1 lub 2.

Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.

Trudno przesądzić czy ma Pani jakieś szanse na dodatkowe świadczenie, jakim byłaby renta rodzinna. Warto pamiętać, iż trzeba spełniać w/w warunki. Cześć osób, po zgromadzeniu nowych dokumentów lub zmianie (pogorszeniu) stanu zdrowia składa ponownie wniosek o rentę. Nie wiem czy dobrze Pani napisała, iż w 2011 roku odmówiono Pani renty rodzinnej, z powodu stwierdzenia, iż nie jest Pani niezdolna do samodzielnej egzystencji, co nie jest przesłanką konieczną do uzyskania renty rodzinnej, ponieważ wystarczy orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy, która powstała w okresie wskazanym w/w przepisie.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

           

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas