Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Warsztaty studenckie w Gdyni

15.12.2004

14 maja 2004 r. w Gdyni odbyły się warsztaty studenckie "Miasta Bez Barier" poświęcone problemom dostosowania przestrzeni miejskich do potrzeb osób niepełnosprawnych. Warsztaty zorganizowane zostały przez Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej przy współudziale Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Urzędu Miasta Gdyni.

Warsztaty rozpoczęły się wykładami o projektowaniu przyjaznym dla osób niepełnosprawnych. Kolejnym punktem programu były zajęcia terenowe, polegające na poruszaniu się studentów na wózkach inwalidzkich lub z zawiązanymi oczami. Studenci podzieleni na grupy otrzymali zadania do wykonania, polegające na odwiedzeniu konkretnych miejsc na terenie centrum Gdyni: dokonania zakupów, wybrania pieniędzy z bankomatu, załatwienia drobnych spraw w urzędach czy odwiedzenia kina lub teatru.

Oto zdjęcia z warsztatów oraz komentarze studentów uczestniczących w nich.

Naszym zadaniem było dotarcie do teatru, zakupienie biletów i próba dotarcia na salę teatralną. Najpierw okazało się, że dotarliśmy od tej strony, od której nie należy. Mieliśmy duży problem z wejściem. Pani w kasie poinformowała nas, że trzeba objechać cały teatr dookoła i wtedy można się tam dostać. Objechaliśmy z wielkimi trudami cały teatr, napotykając najpierw na schody, a potem na stromy podjazd, długi i ciężki. Tak, że jeżeli ktoś chciałby na wózku wybrać się samemu, to nie dałby rady w ogóle podjechać.




Myślę, że zimą czy gdy pada deszcz, gdy powierzchnia jest oblodzona bądź mokra, to nawet z pomocą drugiej osoby trudno byłoby tam podjechać. Nie mówiąc o tym co by się działo, przy zjeździe - prawdopodobnie niepełnosprawny wylądowałby na ulicy pod jakimś samochodem. W jakiś sposób dotarliśmy poprzez wejście służbowe i boczne korytarze na widownię, gdzie stały jakieś eksponaty, dekoracje. Czuliśmy się jakbyśmy byli na uboczu, odsunięci, nie było to generalnie przyjemne..... - studentka I roku Magda Karolczyk.

Teatr był modernizowany i został dostosowany w ten sposób, że na widowni, z dwóch stron są miejsca dla niepełnosprawnych. Jest to o tyle dobre i dobrze pomyślane, że oni (niepełnosprawni) nie siedzą gdzieś tam z boku, wciśnięci, odrzuceni, ale mają w miarę dobre miejsca do oglądania spektaklu.



Niestety z toalety nie można skorzystać. Jak próbowałem skorzystać z toalety, to wąskim wózkiem jeszcze jakoś można było się tam dostać, ale pisuary są za wysoko i nie ma żadnych poręczy.



Tam gdzie była miska ustępowa, nawet nie próbowałem się dostać, bo była tak zabudowana.....
- student I roku Paweł Olas.



... totalna dyskryminacja!!! Wejście do sklepu od tyłu!!! I to wcale nie rewelacyjnie dostosowane, bo jak się wchodzi od strony ul. Świętojańskiej, są fantastycznie otwierane drzwi na fotokomórkę, jest szerokie wejście i można wjechać wózkiem, ale wejście dla osób niepełnosprawnych jest zupełnie od tyłu i oczywiście znów trzeba było walczyć z ogromnymi ciężkimi drzwiami - te już nie otwierają się same... - stuentka I roku Stella Pauli.



...w wielu przypadkach, spontaniczna pomoc mieszkańców Gdyni była dla nas zbawienna, same nie dałybyśmy radę wprowadzić wózka



.... tutaj jest przykład, że jest podjazd, z symboliczną poręczą. Testowaliśmy czy niepełnosprawny sam dałby radę podjechać. Za każdym razem przekonywałyśmy się, że nigdy w życiu niepełnosprawny nie podjechałby sam. Asia mogła podjechać tylko do pewnej wysokości podjazdu a dalej już nie szło, nawet podpierając się drugą poręczą ... - studentka I roku Małgorzata Iwaszkiewicz.



... z wejściem do sklepu poradziliśmy sobie, było równe z poziomem ulicy, ale z poruszaniem się po sklepie mieliśmy duże problemy... - studentka I roku Stella Pauli.


 
... mogłybyśmy sobie kupić kilka ciuchów, ale przymierzyć ich nie mogłyśmy, bo przymierzalnie są na niestety na dole, a przed nami schody...



Księgarnia: Sukces - udało nam się nie strącić wszystkich książek z półek... co prawda do tych książek, które stały na wyższych półkach nie mogliśmy dosięgnąć, ale można zawsze komuś przejechać po nogach i poprosić, żeby podał książkę z górnej półki... - studentka I roku Stella Pauli.



Salon odzieży męskiej
... gdy już z niemałym wysiłkiem udało nam się dostać do salonu, to nie byliśmy w stanie nic przymierzyć, ponieważ przymierzalnia była zbyt mała, aby się w jakikolwiek sposób w niej obrócić, a do haczyków na ciuchy nie byliśmy wstanie dosięgnąć... - studentka I roku Stella Pauli.



... z odczytaniem cyferek na klawiaturze już były problemy. Wszystkie bankomaty są na tej samej wysokości i niższa osoba na wózku już by miała problemy z odczytaniem tekstu na ekranie...

Autorzy zdjęć: Bartosz Arendt, Małgorzata Iwaszkiewicz, Robert Janowicz, Tomasz Jurek, Adam Kulesza, Grażyna Łacwik, Patryk Pniewski, Katarzyna Skadłubowicz, Marek Wysocki, Marta Zander.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas