Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

PFRON: składasz wniosek przez SOW? Nie musisz osobiście dostarczać oryginału faktury

05.02.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
na biurku stoi kubek w kolorowe grochy z przyborami do pisania leży klawiatura notes i stoi komputer

Czytelnik zwrócił się do naszej redakcji z pytaniem o to, czy słusznie przy składaniu elektronicznego wniosku na zaopatrzenie w wyroby medyczne przez portal PFRON-u SOW, został wezwany do osobistego stawiennictwa, aby okazać oryginał faktury. PFRON wyjaśnia nam tę kwestię.

„Złożyłem wniosek przez SOW z fakturą w formie skanu (innej możliwości nie ma) i zostałem wezwany do osobistego stawiennictwa celem przedłożenia oryginału faktury. Czy organ słusznie zrobił obligując mnie do dostarczenia oryginału? Jeśli tak, to ten SOW niewiele ułatwia przy zaopatrzeniu w wyroby medyczne...” – komentuje nasz Czytelnik.

- Informuję, że praktyka żądania „oryginału” faktury jest zdaniem PFRON nieuprawniona. Podobnie jak działania niektórych jednostek samorządu terytorialnego względem oryginałów orzeczeń, informowaliśmy o tym w ubiegłotygodniowym komunikacie, tak i oczekiwanie oryginałów faktur nie znajduje oparcia w obowiązującym porządku prawnym – wyjaśnia Michał Plewka, rzecznik prasowy Funduszu.

Mówi także, że w czasie oceny formalnej część jednostek samorządu terytorialnego weryfikuje również umieszczenie przez wystawcę na fakturach oznaczenia wyrazem „oryginał”. - Stoimy na stanowisku, że jest to żądanie bezcelowe i nie znajduje oparcia w ustawie o VAT, która nie posługuje się takim terminem – szczególnie w dobie funkcjonowania faktur przesyłanych drogą elektroniczną. Użycie tego oznaczenia nie rodzi ponadto następstw prawnych – dodaje przedstawiciel PFRON.

Równocześnie zauważa, że zdarza się, iż jednostki samorządu terytorialnego proszą także o naniesienie na fakturze informacji o opłaceniu faktury ze środków PFRON. Celem takiego działania jest przeciwdziałanie użyciu faktury do innego celu, np. skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej.

- Jednak w dobie funkcjonowania faktur elektronicznych i możliwości ich wielokrotnego powielania uzyskanie powyższego oznaczenia, naszym zdaniem, i tak nie zapobiegnie wykonaniu kolejnej kopii i użyciu jej do innego dofinansowania – komentuje Michał Plewka.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Dalej bez zmian
  Wiola
  15.09.2020, 21:31
  Składałam wniosek 14 sierpnia przez SOW. Skany faktur, orzeczenie i cała reszta tego czego sobie PFRON zażądał. Do dzisiaj wniosek "leży" w MOPSie. Kilka dni temu dzwoniła pani z MOPSu żebym doniosła oryginały faktur vat. Nie wiem czy to jest po złości czy niemożliwość urzędników przejścia na nowe. Miało być dobrze a jak zwykle zawinił człowiek
  odpowiedz na komentarz
 • jak uzyskać nowe hasło do rejestracji?
  Marta
  23.04.2020, 19:36
  Jak uzyskać nowe hasło do rejestracji? Skopiowałam z wiadomości e-mail hasło, ale i tak pojawia mi się uwaga, że jest błędne. Chciałabym nowe. Jak je otrzymać?
  odpowiedz na komentarz
 • jak uzyskać formularz
  Kędzior Grzegorz
  16.04.2020, 14:32
  chce wypełnić formularz o środki ,,Pomoc osobom Niepełnosprawnym poszkodowanym wyniku żywiołu lub sytułacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi,,
  odpowiedz na komentarz
 • wniosek o 500+dla niepełnosprawnych
  styziński
  14.04.2020, 18:35
  Dzie można znaleścz formularze o 500+
  odpowiedz na komentarz
 • Dotacja na zakup telefonubkomurkowego
  Maria Chucherko
  27.03.2020, 08:43
  Mam 53 lata życia, Umiarkowany stopień niepełnosprawności, korzystam ze stałego zasiłku z ops w Olkuszu. Czy należy mi się dofinansowanie do poniesionych kosztów na zakup telefonu komórkowego? Nadmieniam, iż posiadany telefon ma oprogramowanie 4.1 tj za małe aby korzystać z usług internetowych. Uprzejmie proszę o odpowiedź. Maria z Olkusza
  odpowiedz na komentarz
 • januszewski rafal
  rafal
  01.03.2020, 17:41
  zaitersowany jestem skuterem elektrycznym
  odpowiedz na komentarz
 • zasady pfron
  bob
  10.02.2020, 14:45
  Ale to PFRON w swoich zasadach okreslił taki obowiązek dla powiatów, aby stemplować faktury - nich zmienią zasady
  odpowiedz na komentarz
 • Karta zaopatrzenia
  Wiola
  06.02.2020, 14:07
  Od stycznia nie ma już karty miesięcznego zaopatrzenie (cewniki, pampersy itp). Wszystko odbywa się elektroniczne, dostaję tylko fakturę VAT. W systemie SOW o ile pamiętam jest miejsce na wpisanie numeru karty. Będzie można wypełnić wniosek tylko dołączając tylko orzeczenie i fakturę VAT?
  odpowiedz na komentarz
 • Niestety, ale
  Grzesiek
  05.02.2020, 12:12
  umowę podpisać i tak wzywają osobiście, zamiast podpis, czy weryfikację przez konto, e-PUAP. Coś jeszcze nie tak działa, JEDNAK.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy nosisz maseczkę?

Biuletyn

Wspierają nas