Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

PFRON: składasz wniosek przez SOW? Nie musisz osobiście dostarczać oryginału faktury

05.02.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
na biurku stoi kubek w kolorowe grochy z przyborami do pisania leży klawiatura notes i stoi komputer

Czytelnik zwrócił się do naszej redakcji z pytaniem o to, czy słusznie przy składaniu elektronicznego wniosku na zaopatrzenie w wyroby medyczne przez portal PFRON-u SOW, został wezwany do osobistego stawiennictwa, aby okazać oryginał faktury. PFRON wyjaśnia nam tę kwestię.

„Złożyłem wniosek przez SOW z fakturą w formie skanu (innej możliwości nie ma) i zostałem wezwany do osobistego stawiennictwa celem przedłożenia oryginału faktury. Czy organ słusznie zrobił obligując mnie do dostarczenia oryginału? Jeśli tak, to ten SOW niewiele ułatwia przy zaopatrzeniu w wyroby medyczne...” – komentuje nasz Czytelnik.

- Informuję, że praktyka żądania „oryginału” faktury jest zdaniem PFRON nieuprawniona. Podobnie jak działania niektórych jednostek samorządu terytorialnego względem oryginałów orzeczeń, informowaliśmy o tym w ubiegłotygodniowym komunikacie, tak i oczekiwanie oryginałów faktur nie znajduje oparcia w obowiązującym porządku prawnym – wyjaśnia Michał Plewka, rzecznik prasowy Funduszu.

Mówi także, że w czasie oceny formalnej część jednostek samorządu terytorialnego weryfikuje również umieszczenie przez wystawcę na fakturach oznaczenia wyrazem „oryginał”. - Stoimy na stanowisku, że jest to żądanie bezcelowe i nie znajduje oparcia w ustawie o VAT, która nie posługuje się takim terminem – szczególnie w dobie funkcjonowania faktur przesyłanych drogą elektroniczną. Użycie tego oznaczenia nie rodzi ponadto następstw prawnych – dodaje przedstawiciel PFRON.

Równocześnie zauważa, że zdarza się, iż jednostki samorządu terytorialnego proszą także o naniesienie na fakturze informacji o opłaceniu faktury ze środków PFRON. Celem takiego działania jest przeciwdziałanie użyciu faktury do innego celu, np. skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej.

- Jednak w dobie funkcjonowania faktur elektronicznych i możliwości ich wielokrotnego powielania uzyskanie powyższego oznaczenia, naszym zdaniem, i tak nie zapobiegnie wykonaniu kolejnej kopii i użyciu jej do innego dofinansowania – komentuje Michał Plewka.

 

Komentarz

  • Ściema
    Adam 36
    13.01.2021, 12:24
    W 2019 Poszedłem o dofinansowanie likwidacja barier architektonicznych a dokładnie remont Łazienki . Fachowcy , czyli firmy Które miały mi to wykonać miały podobne ceny około 15 tyys zł brutto . W Pefronie miła atmosfera powidziałem że mam 2tys zl odłozene i czy pomaga , odpowiedz oczywiscie prosze pisac super na 15 tys brutto moj wklad w tym . Nalatałem Się co przyspożyło mi mase bólu aby załatwić odpowiednie dokumenty mam problem z poruszaniem sie wydałem 400zł na kosztorys . Na końcu że pomoga tylko 4600Zł a ja na to mowie ze nie dam rady wiecej dolozyc , i chce napisac dla czego rezygnuje . Opdowiedz Pan Była Bardzo agresywna prosze nic tam nie pisac dla czego tylko ze Pan rezygnuje , chcialem sie odwolac do ponownego rospatrzenia jak moze zostana fundusze na koniec roku nie nie mozna z krzykiem prosze napisac rezygnuje i koniec . Poczułem się bardzo źle , przez 2 miesiace nie wierzyłem w Panstwo , ludzi a Pefron to Ściema tylko dla znajomych .

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Czy Kościół Katolicki jest otwarty na potrzeby osób z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas