Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Przedłużenie ważności karty parkingowej

07.04.2020
Autor: Z.

Przeczytałem enigmatyczną odpowiedź na ten temat pana Jaroszczyka i nie jestem usatysfakcjonowany. Wniosek o wydanie karty parkingowej ważnej od daty upływu ważności poprzedniej złożyłem ok. 1 miesiąca wcześniej, by zachować ciągłość ważności uprawnień (31.12.2019). Do 3.02.2020 nowej karty nie otrzymałem, a ponadto anonimowy pracownik PZOON w Szczecinie oświadczył (telefonicznie), że procedura wydawania nowej karty parkingowej rozpoczyna się po upływie daty ważności karty wydanej poprzednio. To chyba jakiś idiotyzm uniemożliwiający zachowanie ciągłości uprawnień? Dodam, że spełniam wszystkie warunki do otrzymania karty i nowa karta powinna być wydana w terminie nieprzekraczającym 1 miesiąca (KPA), bo nie ma powodów wydłużenia terminu załatwienia sprawy. Niestety najnowsze przepisy dot. tego tematu nie określają dokładnego sposobu załatwienia takiej sprawy (Prawo o ruchu drogowym, Rozp. MPiPS Dz,U. 2016 poz. 1438) przez co PZOON działają według swego widzimisię.

Szanowny Panie,

zgadzam się z Panem, iż aktualnie obowiązujące przepisy nie precyzują terminu na rozpatrzenie wniosku o wydanie karty parkingowej, a jeśli tak jest, to powinny zostać zastosowane wskazane przez Pana przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.

Konsultowałem przedstawioną przez Pana problematykę z jednym z powiatowym zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności, w rozmowie wskazano mi, iż problem jest natury technicznej, tj. nie można wygenerować nowej karty parkingowej dla tej samej osoby, dopóki nie utraciła ważności dotychczasowa karta parkingowa.

Można oczywiście zastanowić się w Pana przypadku nad zastosowaniem instytucji przewidzianej w Kodeksie postępowania administracyjnego jakim jest instytucja ponaglenia.

Zgodnie z art. 37. § 1. K.p.a. - Stronie służy prawo do wniesienia ponaglenia, jeżeli:

  1. nie załatwiono sprawy w terminie określonym w art. 35 lub przepisach szczególnych ani w terminie wskazanym zgodnie z art. 36 § 1 (bezczynność);
  2. postępowanie jest prowadzone dłużej niż jest to niezbędne do załatwienia sprawy (przewlekłość).

Ponaglenie zawiera uzasadnienie.

Ponaglenie wnosi się:

  1. do organu wyższego stopnia za pośrednictwem organu prowadzącego postępowanie;
  2. do organu prowadzącego postępowanie – jeżeli nie ma organu wyższego stopnia.

Organ prowadzący postępowanie jest obowiązany przekazać ponaglenie organowi wyższego stopnia bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie siedmiu dni od dnia jego otrzymania. Organ przekazuje ponaglenie wraz z niezbędnymi odpisami akt sprawy. Odpisy mogą zostać sporządzone w formie dokumentu elektronicznego. Przekazując ponaglenie, organ jest obowiązany ustosunkować się do niego.

Organ, o którym mowa w § 3, rozpatruje ponaglenie w terminie siedmiu dni od dnia jego otrzymania. 

Organ rozpatrujący ponaglenie wydaje postanowienie, w którym:

  1. wskazuje, czy organ rozpatrujący sprawę dopuścił się bezczynności lub przewlekłego prowadzenia postępowania, stwierdzając jednocześnie, czy miało ono miejsce z rażącym naruszeniem prawa;
  2. w przypadku stwierdzenia bezczynności lub przewlekłości:
  • zobowiązuje organ rozpatrujący sprawę do załatwienia sprawy, wyznaczając termin do jej załatwienia, jeżeli postępowanie jest niezakończone,
  • zarządza wyjaśnienie przyczyn i ustalenie osób winnych bezczynności lub przewlekłości, a w razie potrzeby także podjęcie środków zapobiegających bezczynności lub przewlekłości w przyszłości.

Organ rozpatrujący ponaglenie może z urzędu zmienić postanowienie, o którym mowa w § 6, wyznaczając dłuższy termin zakończenia postępowania, jeżeli wyjdą na jaw istotne dla sprawy nowe okoliczności faktyczne lub nowe dowody, wymagające dłuższego postępowania, nieznane w momencie wyznaczania terminu.

W przypadku, o którym mowa w § 3 pkt 2, przepisów § 4, 6 i 7 nie stosuje się. W przypadku stwierdzenia bezczynności lub przewlekłości organ prowadzący postępowanie niezwłocznie załatwia sprawę oraz zarządza wyjaśnienie przyczyn i ustalenie osób winnych bezczynności lub przewlekłości, a w razie potrzeby także podjęcie środków zapobiegających bezczynności lub przewlekłości w przyszłości.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas