Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Elastyczny czas pracy

02.03.2020
Autor: M.

Bardzo proszę o wyjaśnienie kwestii elastycznego czasu pracy z tytułu opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym. Sama wychowuję 7-letniego synka, obecnie mam 17 godz. pracy w szkole i zwróciłam się do pracodawcy z prośbą o 4-dniowy tydzień pracy (dodatkowo kontynuuję studia podyplomowe z autyzmu, ponieważ mam w swojej klasie dziecko autystyczne, a szkoła zatrudnia dodatkowo terapeutę). Nie dostałam pisemnej odpowiedzi od dyrektora, natomiast z góry zapowiedział, że nie mam szans na 4-dniowy tydzień pracy. Pewnie zagryzłabym zęby, ale mam tak skonstruowany plan pracy, że 3 dni w tygodniu mam tylko szóstą lecję, dwa dni pracuję dłużej i w żaden sposób nie mogę zorganizować sobie wyjazdów z dzieckiem do specjalistów. Niestety leczenie mam odległe tj. 300-400 km i w obecnej sytuacji zostaje mi konieczność brania opieki, a niestety przy pobytach szpitalnych tych dni jest dużo. Syn ma dodatkowo nauczanie indywidualne.

Szanowna Pani,

zgodnie z art. 142 ze znaczkiem 1 Kodeksu pracy.

§ 1. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek:

1) pracownika-małżonka albo pracownika-rodzica dziecka w fazie prenatalnej, w przypadku ciąży powikłanej,

2) pracownika-rodzica dziecka posiadającego zaświadczenie, o którym mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (Dz. U. z 2019 r. poz. 473),

3) pracownika - rodzica:

a) dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności albo orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności określonym w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz

b) dziecka posiadającego odpowiednio opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.)

– o wykonywanie pracy w systemie czasu pracy, o którym mowa w art. 139 system przerywanego czasu pracy, lub rozkładzie czasu pracy, o którym mowa w art. 140(1) ruchomy czas pracy albo w art. 142 indywidualny rozkład czasu pracy, złożony w postaci papierowej lub elektronicznej.

§ 2. Pracodawca może odmówić uwzględnienia wniosku, o którym mowa w § 1, jeżeli jego uwzględnienie nie jest możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. O przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku pracodawca informuje pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej.

§ 3. Przepisy § 1 i 2 stosuje się do pracowników, o których mowa w § 1 pkt 2 i 3, również po ukończeniu przez dziecko 18 roku życia.

Art.42c.1.  ustawy Karta Nauczyciela - Nauczyciela  zatrudnionego  w pełnym wymiarze zajęć obowiązuje pięciodniowy  tydzień  pracy. Nauczycielom  dokształcającym  się,  odbywającym szkolenie branżowe, wykonującym inne ważne społecznie zadania lub – jeżeli to wynika  z organizacji  pracy  w szkole – dyrektor szkoły może ustalić czterodniowy tydzień pracy.     

W przedstawionej przez Pani sprawie można spróbować się zwrócić bezpośrednio o pomoc do któregoś ze związków zawodowych w celu przeprowadzenia mediacji z dyrektorem szkoły.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas