Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nie przegap! Sportowa i integracyjna akcja dla dzieciaków z udziałem m.in. Michała Pola

21.01.2020
Autor: tekst i zdjęcia: Ilona Berezowska
Źródło: własne, inf.pras.
od lewej: Marcin Ryszka, Alicja Jeronim, Michał Pol

- Niepełnosprawność nie jest powodem, by rezygnować z aktywności fizycznej – przekonują ambasadorzy Pomarańczowej Siły. To akcja, która ma celu wsparcie dzieci z niepełnosprawnością w integracji poprzez sport. Jej szósta edycja ma wyjątkowy charakter.

- To rok sportu, w którym będziemy śledzić igrzyska olimpijskie i paraolimpijskie. Dzieci również będą w tym czasie kibicami, a jak będą kibicować, to będą się również rwać do uprawiania sportu. Do tego chcemy zachęcać wszystkie dzieci - i pełnosprawne, i z niepełnosprawnościami – mówi Agata Tomaszewska, prezes Zarządu Fundacji ING Dzieciom, która wierzy, że właśnie sport może być sposobem na pokonanie swoich barier i integrację z rówieśnikami.

Sport według Alicji Jeromin

Z tym przekonaniem zgadzają się ambasadorzy akcji. Jednym z nich jest Alicja Jeromin, siedmiokrotna medalistka paraolimpijska, sprinterka, która urodziła się bez przedramienia. Okazji do pokonywania własnych barier i przekonywania innych o braku ograniczeń nie brakowało jej ani w latach szkolnych, ani na studiach.

- Nauczyłam się nawet stać na rękach. Znalazłam na to sposób. Kazałam mojej przyjaciółce położyć się pod drabinkami i zwinąć w kłębek. Stanowiła moją podpórkę – mówi Alicja Jeromin, która znalazła również sposób na akrobatyczny wymyk i odmyk na drążku.

Zawodniczka teraz ma nadzieję, że swój optymizm przekaże dzieciom, a wśród uczestników programu obudzi też chęć rozwinięcia własnej kariery sportowej.

- Gdyby paru uczestników akcji otworzyło się na sport i zaczęło uprawiać jakąś dyscyplinę, byłoby wspaniale. Trenerzy od lat narzekają na brak dopływu nowych zawodników, których trzeba aktywnie szukać. Wręcz zaczepiać kandydatów na ulicy i ich namawiać – mówi Michał Pol, dziennikarz sportowy, attaché prasowy polskiej reprezentacji paraolimpijskiej w Rio i w Pjongchangu.

Ambasadorzy akcji. Od lewej: Marcin Ryszka, Alicja Jeromin i Michał Pol
Ambasadorzy akcji. Od lewej: Marcin Ryszka, Alicja Jeromin i Michał Pol

Pływanie Marcina Ryszki

Marcina Ryszka, trzeci z ambasadorów, stracił wzrok w wieku pięciu lat. Został paraolimpijczykiem, pływakiem, piłkarzem, a także dziennikarzem i działaczem charytatywnym.

- Pływać nauczyłem się jako ostatnia osoba z klasy. Panicznie bałem się wody. Wydawało mi się, że mogę stracić słuch pod wodą. Jednak, jak już pokonałem swoje bariery, odkryłem w sobie talent, a pływanie pomogło mi uwierzyć w siebie – mówi Marcin Ryszka, który do niepełnosprawności podchodzi z ogromnym dystansem, a nawet z humorem, popularyzując w międzyczasie sport paraolimpijski.

Troje ambasadorów będzie opowiadać uczniom szkół o własnych problemach z czasów szkolnych, sposobach na ich pokonanie i osiągnięciach sportowych. Planują na własnym przykładzie pokazać, że wszystko jest możliwe.

- Będziemy przekonywać dzieci z niepełnosprawnością, że mogą robić to, co kochają. Odwiedzimy szkoły i nie będziemy tego robić sami. Postaramy się, żeby towarzyszył nam przedstawiciel jednej z 22 paraolimpijskich dyscyplin – mówi Michał Pol.

Zgłoś się do akcji!

Pierwszym etapem jest konkurs dla organizacji działających na rzecz dzieci z niepełnosprawnościami. Mogą w nim wziąć udział szkoły i placówki publiczne, kluby sportowe i organizacje pozarządowe, które pracują z dziećmi (klasy 1-8 szkoły podstawowej). Program ma charakter integracyjny – można do niego zgłosić maksymalnie 12 zawodników, w tym przynajmniej 6 z niepełnosprawnością narządu ruchu, wzroku lub słuchu.
Aby wziąć udział w sportowej zabawie, wystarczy przygotować materiał multimedialny, prezentujący drogę do realizacji sportowej pasji. Forma jest dowolna – dzieci pod okiem opiekuna mogą nagrać film czy piosenkę, zrobić ciekawe zdjęcie czy przygotować prezentację multimedialną. Następnie opiekun wgrywa gotowy plik na stronie www.ingdzieciom.pl/pomaranczowasila.

Zapisy do konkursu potrwają do 11 lutego. Do kolejnego etapu zakwalifikują się 22 organizacje, które przygotują najbardziej kreatywne zgłoszenia, prezentujące zaangażowanie, integrację i przełamywanie barier. Liczba uczestników nie jest przypadkowa, bowiem podczas igrzysk paraolimpijskich sportowcy rywalizują właśnie w 22 dyscyplinach. Finalistów poznamy już 19 lutego.

Więcej na stronie akcji.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Szkoda że akcja nie dotyczy niepełnosprawnych intelektualnie
    Tatiana Gromada
    23.01.2020, 07:42
    Szkoda że akcja nie dotyczy niepełnosprawnych intelektualnie dzieci
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas