Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pułapka na turystów. Dostosowana toaleta na szczycie góry czynna do 15:00

20.01.2020
Autor: Mateusz Różański, fot. Katarzyna i Marcin Hałat
niebieskie drzwi do WC ze znaczkiem osoby na wózku i informacją że klucz dostępny w bufecie

Zapewnienie dostosowanej toalety to, wydawałoby się, minimalny standard, który każdy budynek użyteczności publicznej, ale też placówka komercyjna (hotel, pensjonat, restauracja) muszą zapewnić. Niestety czasem zdarza się, że osoba z niepełnosprawnością musi ze swoimi potrzebami fizjologicznymi... zdążyć przed 15:00.

O tym, że czasem dostępność bywa limitowana czasowo przekonali się państwo Katarzyna i Marcin Hałat.

Po 15:00 toaleta niedostępna

- Niedawno z rodziną skorzystaliśmy z kolejki szynowej na Górę Żar (którą zarządzają Polskie Koleje Linowe S.A.). Na samej górze jest, prócz pięknych widoków, także i restauracja, z tym że zamykana o godzinie 15:00. (…). Z przykrością stwierdzamy jednak, że chcąc skorzystać z toalety dla niepełnosprawnych już na samej górze, trzeba pobrać klucz w lokalu (bufecie) gastronomicznym – i to z drugiej strony budynku – napisali nam w liście państwo Hałat.

Stanęli oni wobec nie lada wyzwania: jak skorzystać z dostosowanej toalety, gdy restauracja jest już zamknięta?

drzwi z napisem lokal samoobsługowy i kartka lokal czynny w godzinach 10-15 serdecznie zapraszamy

- Dlaczego osoby w pełni mobilne mogą skorzystać z toalety (pomijamy fakt, że osobno, dodatkowo prócz biletu płatnej, na monety, ale jednak dostępnej po godzinie 15:00). Czy to nie jest dyskryminowanie osób niepełnosprawnych/ograniczonych mobilnie? – pytają retorycznie turyści.

Toaleta prawem. Zwłaszcza z biletem

Państwo Hałat domagają się więc, by wszyscy korzystający z biletu na Górę Żar (normalny: niespełna 20 zł) mieli także możliwość skorzystania z toalety, również tej dla osób z  niepełnosprawnością i to w godzinach wykraczających poza godziny pracy znajdującej się na górze restauracji.

Pismo w tej sprawie, jeszcze w zeszłym roku, wystosowali m.in. do Biura Pełnomocnika Rządu ds. osób Niepełnosprawnych, które zwróciło się w tej sprawie do Janusza Rysia, prezesa zarządu Polskich Kolei Linowych S.A. z prośbą o zainteresowanie opisaną przez turystów sytuacją oraz zajęcie stanowiska w sprawie.

Również my napisaliśmy do PKL S.A. z pytaniem, jak zamierza rozwiązać ten wstydliwy dość problem. 

Problem rozwiązany?

- Dokładamy wszelkich starań by Klienci Grupy PKL otrzymywali tylko najlepsze doświadczenia w naszych ośrodkach. Przykro nam z powodu zaistniałej sytuacji i niedogodności. Zweryfikowaliśmy Pańską informację i informujemy uprzejmie, że toaleta otwarta jest w godzinach funkcjonowania ośrodka PKL Góra Żar i podobna sytuacja nie powinna więcej mieć miejsca – czytamy w odpowiedzi przesłanej przez biuro prasowe spółki.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • to są właśnie "urzędniki"
  Basia
  24.01.2020, 08:41
  o godz. 15.00idą do domu i co ich obchodzi turysta. Kto jest dla kogo ? Beton się nie zmienia - taki sam był 30 lat temu i teraz.
  odpowiedz na komentarz
 • Kwestia toalet
  ONKA
  23.01.2020, 19:40
  I tu podam tylko parę miast Olsztyn warmińsko mazurskie na poziomie nieczynne, piętro niżej moc schodów, Warszawa zachodnia i centralna schody, Gdańsk pomorskie schody ze wszystkich stron, winda nieczynna. Dla ON z ruchem są niedostępne. To tylko 3 najgłówniejsze gdzie muszę się przesiąść
  odpowiedz na komentarz
 • Takie problemy są też w Stolicy....
  Matka
  20.01.2020, 15:42
  Myślę że kwestia toalet nie dotyczy tylko góry Żar. J Przykładem jest Auchan na Modlinskiej w Warszawie , gdzie toaleta ON jest zamknięta na klucz . Pytanie tylko w jakim celu Nie chodzi chyba o porządek bo często jest tam śmierdzący i brudno, więc chyba żeby utrudnić życie. Ostatnio syn z mld poszedł po klucz na ostatni moment( taka fizjologia wynikająca z choroby) , i prawie nie doszło do katastrofy, bo nie miał mu kto wydać klucza- właśnie była zmiana zmiany. Dobrze że bezczelna matka wepchnela go do toalety pracowniczej którą była obok. Sam nie miał odwagi A wszyscy wokoło udawali że nie widzą problemu( 4-5 osob).
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czego najbardziej Ci brakuje, gdy kolejne dni spędzasz w domu z powodu zagrożenia koronawirusem?

Biuletyn

Wspierają nas