Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rada Dostępności w nowym składzie

16.01.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. Bartek Kosiński / Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
wspólne zdjęcie całej Rady Dostępności 49 osób pośrodku min małgorzata jarosińska-Jedynak i paweł wdówik z psem przewodnikiem

Rada Dostępności w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej obradowała po raz pierwszy w nowym składzie 15 stycznia 2020 r. i po raz pierwszy w nowym ministerstwie. W jej skład wchodzi 49 ekspertów reprezentujących różne środowiska oraz organy władzy publicznej.

- Formalnie wszyscy członkowie Rady Dostępności są powołani na nowo, gdyż podstawą ich powołania jest już ustawa o dostępności – wyjaśnia Zbigniew Przybysz z biura prasowego Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Miło nam poinformować, że do Rady Dostępności został powołany także Kamil Kowalski, dyrektor Integracja LAB.

Przedstawiamy pełny skład Rady Dostępności:

Przedstawiciele organów administracji rządowej

  1. Minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak – Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
  2. Andrzej Klarkowski – Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, szef Centrum Analiz Strategicznych
  3. Jacek Zadrożny – Ministerstwo Cyfryzacji, główny specjalista ds. dostępności cyfrowej
  4. Joanna Wilewska – Ministerstwo Edukacji Narodowej, dyrektor Departamentu Wychowania i Kształcenia Integracyjnego
  5. Adrian Mazur – Ministerstwo Infrastruktury, dyrektor Departamentu Strategii Transportu
  6. Łukasz Ciołko – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zastępca dyrektora Departamentu Własności Intelektualnej i Mediów
  7. Andrzej Kurkiewicz – Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zastępca dyrektora Departamentu Innowacji i Rozwoju
  8. Tomasz Salomon – Ministerstwo Rozwoju, dyrektor Departamentu Handlu i Współpracy Międzynarodowej
  9. Paweł Wdówik – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Minister
  10. Małgorzata Paprota – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zastępca dyrektora Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych
  11. Joanna Żukowska-Easton – Ministerstwo Sportu, dyrektor Biura Ministra
  12. Urszula Kulisiewicz – Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Dyrektor Generalna
  13. Agnieszka Kister – Ministerstwo Zdrowia, dyrektor Departamentu e-Zdrowia

Przedstawiciele organizacji pozarządowych

  1. Monika Zima-Parjaszewska – Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, prezes Zarządu
  2. Anna Woźniak-Szymańska – Zarząd Główny Polskiego Związku Niewidomych, prezes Zarządu
  3. Bartosz Stępień – Spółdzielnia Socjalna FADO, prezes Zarządu
  4. Przemysław Żydok – Fundacja Aktywizacja, prezes Zarządu
  5. Anna Rozborska – Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego, wiceprezeska Zarządu
  6. Anna Żórawska – Fundacja Kultrury bez Barier, prezes Zarządu
  7. Piotr Todys – Fundacja TUS, prezes Zarządu
  8. Artur Marcinkowski – Fundacja Widzialni, przewodniczący Rady Fundacji
  9. Kamil Kowalski – Fundacja Integracja, dyrektor Działu Usług Eksperckich, dyrektor Integracja LAB
  10. Krzysztof Kotyniewicz – Polski Związek Głuchych, prezes Zarządu.

Przedstawiciele organizacji senioralnych

  1. Marzena Rudnicka – Krajowy Instytutu Gospodarki Senioralnej, prezes Zarządu
  2. Elżbieta Ostrowska – Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, przewodnicząca Zarządu

Przedstawiciele PFRON

  1. Krzysztof Michałkiewicz – Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, prezes Zarządu

Przedstawiciele innych urzędów centralnych

  1. Tomasz Hupało – Urząd Komunikacji Elektronicznej, główny specjalista w Biurze Dyrektora Generalnego
  2. Magdalena Olejarz – Urząd Zamówień Publicznych, dyrektor Departamentu Unii Europejskiej i Współpracy Międzynarodowej
  3. Ignacy Góra – Urząd Transportu Kolejowego, prezes
  4. Monika Piłat – Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, zastępca dyrektora Departamentu Orzecznictwa Administracji Architektoniczno-Budowlanej
  5. Dominika Rogalińska – Główny Urząd Statystyczny, dyrektor Departamentu Badań Przestrzennych i Środowiska

Przedstawiciele Krajowej Izby Gospodarczej

  1. Michał Konwicki – Krajowa Izba Gospodarcza, doradca w gabinecie Prezesa Krajowej Izby Gospodarczej

Przedstawiciele Krajowej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych

  1. Marek Kalbarczyk – Krajowa Rada Konsultacyjna ds. Osób Niepełnosprawnych

Przedstawiciele uczelni i instytutów badawczych

  1. Joanna Bartnicka – Politechnika Śląska
  2. Marek Wysocki – Politechnika Gdańska
  3. Krystyna Solarek – Politechnika Warszawska

Przedstawiciele samorządów zawodowych 

  1. Elżbieta Janiszewska-Kuropatwa – Polska Izba Inżynierów Budownictwa
  2. Ewa Kuryłowicz – Krajowa Rada Izby Architektów RP
  3. Marzena Pieńkosz-Sapieha – Rada Działalności Pożytku Publicznego, prezes Banku Żywności w Lublinie
  4. Justyna Ochędzan – Rada Działalności Pożytku Publicznego, prezeska i dyrektorka Wielkopolskiej Rady Koordynacyjnej, Związek Organizacji Pozarządowych
  5. Iwona Hejducka – Wojewódzkie Rady Działalności Pożytku Publicznego

Przedstawiciele Rady Dialogu Społecznego

  1. Grażyna Gaj – Rada Dialogu Społecznego, Forum Związków Zawodowych
  2. Dominika Bettman – Forum Odpowiedzialnego Biznesu, prezes
  3. Jan Zając – Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, prezes Zarządu

Eksperci

  1. Adrian Furman – niezależny ekspert
  2. Bogumił Kanik – niezależny ekspert
  3. Aleksander Waszkielewicz – niezależny ekspert
  4. Łukasz Salwarowski – niezależny ekspert

Przedstawiciele Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego

  1. Grzegorz Szczuka – Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego

Zadania Rady Dostępności

Głównymi zadaniami Rady Dostępności jest opiniowanie i doradztwo przy tworzeniu aktów prawnych, rekomendacja zmian w prawie pod kątem dostępności, podejmowanie działań na rzecz poprawy dostępności, a przede wszystkim dbałość i kontrolowanie działania ustawy o dostępności.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy w Twojej miejscowości jest obiekt zasługujący na wyróżnienie w konkursie Lider Dostępności?

Biuletyn

Wspierają nas