Puchar Świata: Witold Skupień z brązem w biegach narciarskich

16.01.2020
Autor: Adrian Lipiński, fot. Maciej Wolański/PZSN Start
Witold Skupień

W niemieckim Dreźnie trwa Puchar Świata w biegach narciarskich i w biathlonie. W pierwszej dyscyplinie Witold Skupień sięgnął po brązowy medal w sprincie stylem dowolnym, szósta była Iweta Faron.

Droga do finału

Rywalizację w sprintach rozpoczęły kwalifikacje, w których startowało 21 zawodników. Nasz reprezentant zajął w nich piątą lokatę z czasem 2:21.81 min. Przed nim uplasowała się aż czwórka Rosjan, na czele z Władysławem Liekomcewem (2:14.81 min.).

Po eliminacjach są dwa półfinały. W pierwszym Polak przybiegł na trzeciej lokacie, przegrywając z Liekomcewem i Pronkowem. Pozycja ta dała mu awans do sześcioosobowego finału. W drugim półfinale najlepszy był Ruszan Minnegułow. Obok Rosjanina awansował jego rodak Witali Małyszew oraz Niemiec Marco Maier.

W finale 30-letni Polak przeszkodził Rosjanom w zajęciu wszystkich miejsc medalowych. Kolejność na podium była taka, jak w pierwszym półfinale: Władysław Liekomcew cieszył się ze złota, zaś za nim przybiegli Pronkow i Skupień. Tuż za podium finiszował Marco Maier. Stawkę zamknęli Małyszew i Minnegułow. Trzecia lokata pozwoli się naszemu biegaczowi przesunąć w rankingu Pucharu Świata.

Bieg Iwety Faron

Iweta Faron w kwalifikacjach kategorii stojąc zajęła szóste miejsce w gronie dziesięciu biegaczek. Polka uzyskała czas 2:50.97 min, tracąc 50,16s do zwycięskiej Rosjanki Jekateriny Rumiancewej. Druga była Vilde Nilsen z Norwegii (+6,65s), a trzecia Natalie Wilkie z Kanady (+19,05s).

Polka pobiegła w drugim półfinale, gdzie zajęła trzecie miejsce za Wilkie i Nilsen. Stawkę zamknęła Julia Michejewa z Rosji. Z pierwszego awansowała Rumiancewa, Kanadyjka Emily Young oraz kolejna z Rosjanek Natalia Bratiuk.

W finale Faron przybiegła na metę jako szósta. Ze zwycięstwa w Pucharze Świata cieszyła się 28-letnia Rumiancewa, przed Norweżką Nilsen i Kanadyjką Wilkie. Czwarta była Bratiuk, zaś piąta Young.

Zawody trwają od 11 stycznia do niedzieli 19 stycznia.