Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Jaką wnuk może dostać pomoc?

10.01.2020
Autor: T.

Wnuk ma 18 lat, prawnie odebrano 500 plus. Nie pracuje, ale uczy się w technikum jako informatyk. Jest bez środków pieniężnych. Niepełnosprawność od urodzenia, brak dłoni lewej. Czy należy się jakaś pomoc finansowa? ZUS nie przyznał mu renty socjalnej, bo może pracować. Z tego wynika, że musi przerwać szkołę na co się nie zgadza, bo woli się wykształcić, a taka szkoła dla pracujących nie istnieje. Skąd możemy otrzymać pewną pomoc finansową?

Szanowny Panie,

Zalecam, aby wnuk jak najszybciej skontaktował się organizacją pozarządową zajmującą się w miejscu jego zamieszkania aktywizacją zawodową osób niepełnosprawnych. Może warto udać się też do Powiatowego Urzędu Pracy. Warto, aby spotkać się z doradcą zawodowym i porozmawiać o ścieżce zawodowej młodej osoby. Pomimo tego, iż wnuk uczy się, być może będzie możliwość, aby mógł realizować jakąś dorywczą pracę ukierunkowaną zawodowo na informatykę. Dlatego warto uważam szukać kontaktu do dobrego doradcy zawodowego, który pomoże znaleźć odpowiednie narzędzia na rynku pracy.

Należy przede wszystkim dowiedzieć się także w szkole czy jest możliwość jakiegoś wsparcia socjalnego, stypendium, itp. ze strony szkoły.

W przypadku gdy osoba z niepełnosprawnością ma trudną sytuację finansową rozważyć należy także kontakt z właściwym miejscowo ośrodkiem pomocy społecznej. 

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Sonda

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów prezydenckich? (kolejność alfabetyczna)

Biuletyn

Wspierają nas