Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Emerytura z urzędu a świadczenie pielęgnacyjne

10.01.2020
Autor: M.

Uprzejmie proszę o informację. W grudniu 2019 r w związku z ukończeniem 60. roku życia zostałam przeniesiona z renty inwalidzkiej z tytułu częściowej niezdolności do pracy na emeryturę. Nie mam jeszcze decyzji ZUS. Nie miałam żadnego wyboru. Nie otrzymywałam świadczenia pielegnacyjnego, gdyż ustalenie prawa do renty to wyklucza. Wyrok TK w sprawie możliwości łączenia renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy i świadczenia pielęgnacyjnego wszedł w życie 09.01.20 r. Rentę mam ustaloną do lutego 2022 r. i do tego czasu korzystniejsze byłoby dla mnie pozostawanie na rencie. Czy mam jakąkolwiek możliwość w tym zakresie.

Szanowna Pani,

ostatnio na naszej stronie wskazaliśmy na wyrok NSA, w którym skład orzekający zwrócił uwagę na możliwość otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego w wysokości jaką stanowi różnica kwoty świadczenia pielęgnacyjnego i wysokości otrzymywanej emerytury (wyrok dotyczy indywidualnej sprawy).

W kontekście powołanego przez Panią wyroku Trybunału Konstytucyjnego, warto przypomnieć, iż wskazuje on na osoby posiadające rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 26.06.2019 r. sygn. akt. SK 2/17 - „I . Art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 2220 i 2354 oraz z 2019 r. poz. 60, 303, 577, 730 i 752) w zakresie, w jakim stanowi, że świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, jest niezgodny z art. 71 ust. 1 zdanie drugie w związku z art. 32 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

II. Przepis wymieniony w części I, w zakresie tam wskazanym, traci moc obowiązującą po upływie 6 (sześciu) miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.

Niewątpliwie większe szanse na uzyskanie świadczenia pielęgnacyjnego mają osoby, które posiadają ustalone prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, a nie emeryturę. Tym bardziej, iż w przypadku emerytów orzecznictwo (na razie) wskazuję tylko na dopłatę do kwoty świadczenia pielęgnacyjnego.

Nie wiem na jakich zasadach ma Pani przejść na emeryturę. Co do zasady, zgodnie z art. 24 a. 1. ustawy o emeryturach i rentach z FUS - emeryturę, o której mowa w art.24, przyznaje się z urzędu zamiast renty z tytułu niezdolności do pracy osobie, która osiągnęła wiek uprawniający do tej emerytury  oraz  podlegała  ubezpieczeniu  społecznemu  albo  ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Aby przesądzić ostatecznie czy są jakiekolwiek szanse na pozostanie przy rencie musiałbym przeanalizować w pełni Pani sprawę, dlatego warto byłoby jak najszybciej omówić sprawę w bezpośredniej konsultacji z prawnikiem (przedstawić posiadane dokumenty), gdyby Pani nie było stać na taką konsultację można skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej - aktualne dane o telefonie kontaktowym do informacji i zapisów oraz wykaz punktów dostępnych w danym powiecie każdy starosta udostępnia na stronach internetowych urzędu starostwa powiatowego.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas