Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zasiłek pielęgnacyjny wstecz

30.01.2020
Autor: K.

Dziecko otrzymało zasiłek pielęgnacyjny i rehabilitacyjny 3 września, ale znajoma się odwołała i kolejna komisja była pod koniec grudnia - po otrzymaniu decyzji poszła zaraz i złożyła dokumenty, to był 31 grudnia. Niestety powiedziano jej, że minęło więcej niż 3 miesiące i nie dostanie pieniędzy wstecz od dnia pierwszego złożenia wniosku tzn. od września, czy właśnie to tak wygląda? Przecież to nie jej wina, że minęło ponad 3 miesiące.

Szanowna Pani,

Zasiłek pielęgnacyjny i dodatek na rehabilitację to świadczenia rodzinne. Zgodnie z art. 24 ust. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych prawo do świadczeń rodzinnych ustala się, począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, do końca okresu zasiłkowego. Natomiast zgodnie z art. 24  ust. 2a wyżej wymienionej ustawy, jeżeli w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia uzależnionego od niepełnosprawności, prawo to ustala się począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.

Biorąc pod uwagę cały system przyznawania świadczeń rodzinnych, uzależnionych od niepełnosprawności, zawarte w art. 24 ust. 2a ustawy o świadczeniach rodzinnych sformułowanie „od dnia wydania orzeczenia” – w przypadku, gdy stopień niepełnosprawności ustala sąd powszechny - należy rozumieć jako dzień uprawomocnienia się wyroku sądu. W konsekwencji więc w takiej sytuacji, 3-miesięczny termin do złożenia wniosku o ustalenie prawa do świadczenia uzależnionego od niepełnosprawności biegnie od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu, nie zaś od dnia jego wydania (I OSK 3075/18 - wyrok NSA (N) z dnia 10-01-2019).

Mając na uwadze powyższe i donosząc to do wydania orzeczenia (a raczej jego uprawomocnienia się po złożeniu odwołania), wskazuję, że termin 3 miesięcy należy liczyć od uprawomocnienia się orzeczenia o niepełnosprawności.  

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas