Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

O jaką pomoc może ubiegać się osoba po udarze mózgu niepełnosprawna, samotna?

30.01.2020
Autor: M.

Po 8 latach od udaru, samotna osoba lat 50, ma ataki epileptyczne, problem z pokonaniem schodów, bolesny przykurcz ręki, brak środków na rehabilitację i możliwości dotarcia do niej. Oprócz tego pogłębia się jej problem z mową - ciężko się z nią porozumieć. Potrzebuje pieniędzy, pomocy w zakupach, sprzątaniu, dotarciu do lekarzy i rehabilitacji w domu lub turnusu rehabilitacyjnego, żeby zachować samodzielność.

Szanowana Pani,

Możliwość skorzystania z ulg i uprawnień wynikających z orzeczenia o niepełnosprawności zależy od stopnia niepełnosprawności. Ponieważ nie napisała Pani jaki stopień niepełnosprawności osoba posiada proszę zapoznać się z informacjami dotyczącymi rożnych stopni niepełnosprawności i pomocy z tym związanej na naszej stronie.

Wskazuję także na możliwość skorzystania z pomocy społecznej. Proszę np. napisać pismo do właściwego dla osoby potrzebującej pomocy ośrodka pomocy społecznej, wnioskując o pomoc z uwagi na trudną sytuację (czyli o orzeczenie wobec gospodarstwa domowego osoby potrzebującej, adekwatnej dla jej potrzeb pomocy).

Zgodnie bowiem z art. 2 ust. 1  ustawy o pomocy społecznej pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa, mającą na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości.

Natomiast zgodnie z art. 3 ustawy o pomocy społecznej:

  1. Pomoc społeczna wspiera osoby i rodziny w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb i umożliwia im życie w warunkach odpowiadających godności człowieka.
  2. Zadaniem pomocy społecznej jest zapobieganie sytuacjom, o których mowa w art. 2 ust. 1, przez podejmowanie działań zmierzających do życiowego usamodzielnienia osób i rodzin oraz ich integracji ze środowiskiem.
  3. Rodzaj, forma i rozmiar świadczenia powinny być odpowiednie do okoliczności uzasadniających udzielenie pomocy.
  4. Potrzeby osób i rodzin korzystających z pomocy powinny zostać uwzględnione, jeżeli odpowiadają celom i mieszczą się w możliwościach pomocy społecznej.

Przy pisaniu pisma można skorzystać z pomocy prawnika w punkcie darmowej pomocy prawnej.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

     

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas