Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rencista będzie mógł otrzymać świadczenie pielęgnacyjne

03.01.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
ułożone banknoty 100-złotowe, dwudziestozłotowe i 10-złotowe wiczoczne tylko w części

9 stycznia 2020 r. wejdzie w życie wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 26 czerwca 2019 r., który mówi o tym, że opiekunowie osób z niepełnosprawnością, którzy pobierają rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy, będą mogli ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne.

Dotychczas przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych wykluczały taką możliwość. Według nich, świadczenie pielęgnacyjne nie należy się, gdy opiekun osoby z niepełnosprawnością ma przyznaną:

 • emeryturę, rentę – w tym rodzinną lub socjalną,
 • zasiłek stały,
 • nauczycielskie świadczenie kompensacyjne,
 • rodzicielskie świadczenie uzupełniające „Mama 4+”,
 • specjalny zasiłek opiekuńczy,
 • zasiłek dla opiekuna.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim jako pierwszy w Polsce wydał 20 lutego 2019 r. orzeczenie, zgodnie z którym osoba otrzymująca najniższą emeryturę, a opiekująca się swoją od urodzenia niepełnosprawną córką, otrzymała świadczenie pielęgnacyjne w kwocie różnicy pomiędzy faktycznie otrzymywaną „na rękę” emeryturą i wysokością świadczenia.

Wcześniej sądy nie uznawały podobnych skarg, opierając się na argumentacji, że opiekunowie na emeryturze lub rencie mają rekompensatę finansową z tytułu rezygnacji z pracy, a gdyby otrzymali świadczenie pielęgnacyjne, znaleźliby się w lepszej sytuacji niż pozostali.

Sądy po stronie opiekunów

Po sądzie w Gorzowie Wielkopolskim, jego opinię podzielił także sąd w Krakowie (sygn. akt III SA/Kr 137/19). W uzasadnieniu podkreślił on, że świadczenie pielęgnacyjne, gdy wchodziło w życie, wynosiło 420 zł miesięcznie. Było więc niższe niż najniższa w tym czasie renta lub emerytura. Jednak z czasem, gdy wzrastała kwota świadczenia pielęgnacyjnego, sytuacja stała się odwrotna.

Podobne stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 28 czerwca 2019 r. (sygn. akt I OSK 757/19). Uznał on, że poprzez pozbawienie w całości prawa do świadczenia pielęgnacyjnego matki-rencistki, która opiekuje się córką z niepełnosprawnością, naruszona została konstytucyjna zasada równości.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 26 czerwca 2019 r. (sygn. akt SK 2/17) dotyczy rencistów z tytułu częściowej niezdolności do pracy, którzy będą mogli ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne, jeśli są opiekunem osoby z niepełnosprawnością.

Świadczenie pielęgnacyjne od 1 stycznia 2020 r. wynosi 1830 zł miesięcznie „na rękę”.

Więcej informacji o świadczeniu pielęgnacyjnym na naszym portalu.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • MATKA CÓRKI Z ZD
  matka
  11.01.2020, 11:38
  Świadczenie pielęgnacyjne wzrasta do 1830 zł TO BARDZO WAŻNE BY OSOBY KTÓRE POŚWIĘCAJĄ SIĘ OPIECE NAD NIEPEŁNOSPRAWNYM DZIECKIEM MIAŁY SZANSE NA LEPSZĄ JAKOŚC ŻYCIA WSKAZUJE PANI MINISTER BOŻENA BORYS-SZOPA .A co z matkami które 40 lat opiekują się swoimi dziećmi są często zchorowane i brakuje im już siły mają 1100 zł brutto
  odpowiedz na komentarz
 • Czy może ktoś wyjaśnić?
  Marta
  08.01.2020, 00:52
  Dlaczego ta zmiana dotyczy wyłącznie osób pobierających rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy? A co z pozostałymi? Dlaczego nie uwzględniono innych grup? Emerytów - w tym EWK, osób przeniesionych na emeryturę z urzędu mimo, iż w dalszym ciągu przysługiwałaby im renta? Albo po prostu emerytów. Wykonują tą samą pracę przy opiece nad ON. A często będą otrzymywać znacznie mniej niż wskazani w wyroku TK renciści. Wygląda na to, że ten kraj karze za aktywność zawodową. Czy będzie wypłacane świadczenie pielęgnacyjne w całości, czy różnica pomiędzy niższą rentą, a świadczeniem? Żadne świadczenia (emerytury, renty, świadczenie nauczycielskie) nie rosną tak szybko jak świadczenie pielęgnacyjne.
  odpowiedz na komentarz
 • A co z opiekunami dzieci z autyzmem
  Polka
  04.01.2020, 15:38
  Dlaczego sa zabierane przez takich urzedasow na komisjach powiatowych i wojewodzkichh ktorzy widza dziecka dwie min normalne to od razu nie wymaga opieki czy urzedasy wiedza co to AUTYZM jak wazna role pelnia opiekunowie a zabierane sa im te swiadczenia dlaczego trybunal tego nie zmieni zeby godnie mogli zyc????????????
  odpowiedz na komentarz
 • Matki na EWK darmowe opiekunki doroslej niesamodzielnej ON
  matka EWK niesamodzielnego ON
  03.01.2020, 21:16
  To bardzo dziwne jak to jest swiadczenia otrzymuja osoby matki bywa bez 1 dnia pracy za sama tylko opieke . Teraz daja tym na rentach z czesciowa niesdolnoscia do pracy a co dla matek co harowały 20 lat mimo niepelnosprawnosci dziecka. Starsze my matki bedac na EWK i pochodnych z EWK wegetujemy za 935,- NIE jak matki na swiadczeniach co maja 2-ie nasze EWK do reki bywa nie kiwnowszy palcem by isc do pracy sama opieka bywa nad małym dzieckiem. No to sie napracowały jak nic. My majac ciezkie stany pracowałysmy by z czegos zyc. Teraz wystarczy miec punkt 7 jest swiadczeniae. Nasze ON maja punkt 7 bo niezdolne do samodzielnej wgzystencji. Byla teraz weryfikacja byla. Oczekujemy w I kwartale tego roku od Rzadu danie kwot wyrownawczych do kwoty naszych emerytur. Dlaczego my mamy wegetowac za 935 / to za 20 lat pracy nie lezenia iczekania ze manna spadnie z nieba/ podczas gdy inne mlode matki 2-ie nasze EWK 1.830,- TO WSTYD i ponizenie starszych matek za to tylko ze pracowały .My chcemy zyc jak opiekunowie ze swiadczen NIE wegetowac . A Rzad powinien wziac pod uwage nasz wiek ok 70 , 80 i wiecej lat. i to ze pracowałysmy 20 lat a opieka nadal jest nad niesamodzielnym ON dodam zweryfikowanym teraz na nowo.
  odpowiedz na komentarz
 • Co z emerytami na EWK?
  matka
  03.01.2020, 20:49
  Rozumiem, że to dotyczy rencistów, a co z emerytami na EWK?
  odpowiedz na komentarz
 • Rownosc wobec prawa jest gdy....
  Nosacz
  03.01.2020, 16:53
  ....matka jest opiekunem ON syna dostaje kase za opieke. Po smierci matki syn dostanie 1100 zl renty z ktorem ma oplacc sobie tegoz opiekuna. Fajnie...
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas