Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zespół Aspergera a niepełnosprawność

29.12.2019
Autor: K.

Mam 13-letniego syna z diagnozą lekarską zespołu Aspergera. Powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności nie uznał syna za osobę niepełnosprawną. Moje pytanie brzmi: czy mojemu synowi należy się takie orzeczenie? Komisja twierdzi, że osoby z ZA nie są niepełnosprawne i wniosek oddalili.

Szanowna Pani,

kwestia orzeczenia o niepełnosprawności przez powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności (druga instancja to wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności) to kwestia medyczna, a mniej prawna. Od niekorzystnego orzeczenia powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności można (postępując zgodnie z pouczeniem) odwołać się do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, a następnie można sprawę oddać do oceny sądu.

Warto pamiętać, iż od orzeczenia wojewódzkiego zespołu przysługuje odwołanie do sądu, które się składa za pośrednictwem wojewódzkiego zespołu. Zgodnie z art.  4779 §  2. Kodeksu postępowania cywilnego - organ rentowy lub wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności przekazuje niezwłocznie odwołanie wraz z aktami sprawy do sądu. Organ ten lub zespół, jeżeli uzna odwołanie w całości za słuszne, może zmienić lub uchylić zaskarżoną decyzję lub orzeczenie. W tym przypadku odwołaniu nie nadaje się dalszego biegu.

Zgodnie natomiast z art.  47710 § 1. Kodeksu postępowania cywilnego - odwołanie powinno zawierać oznaczenie zaskarżonej decyzji lub orzeczenia, zwięzłe przytoczenie zarzutów oraz wniosków i ich uzasadnienie oraz podpis ubezpieczonego albo osoby odwołującej się od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, albo przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika ubezpieczonego albo osoby odwołującej się od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas