Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wpływy z daniny solidarnościowej będą wydawane tylko na osoby z niepełnosprawnością. Senat przyjął poprawki

18.12.2019
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
polskie banknoty o różnych nominałach

18 grudnia połączone senackie Komisje Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Budżetu i Finansów Publicznych przyjęły cztery poprawki do ustawy ws. zmian w Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (SFWON).

- Połączone komisje wypowiedziały się pozytywnie o wszystkich poprawkach zgłoszonych w debacie i na posiedzeniu komisji, z wyjątkiem dwóch wniosków: o odrzucenie ustawy w całości i przyjęciu ustawy bez poprawek – mówi nam senator Jan Filip Libicki (PSL), przewodniczący Komisji Rodziny. – Ja wycofałem swoją poprawkę, ale zgłosiliśmy wspólną poprawkę z senatorem Markiem Borowskim, która mówi o tym, że wpływy z daniny solidarnościowej, czyli z 4-procentowego podatku od osób najzamożniejszych, mają iść na wspieranie osób niepełnosprawnych, a nie na 13. emeryturę czy zasiłek pogrzebowy.

Pozostałe trzy przyjęte poprawki miały charakter czysto legislacyjny – przyjęto np. poprawkę, która likwidowała w ustawie odniesienie się do przepisów, które nie istnieją.

- Druga dotyczyła tego, że dopisano, iż środki z Funduszu przekazywane są także na NFZ, a nie tylko na ZUS i KRUS i stanowią także koszty Funduszu, a trzecia poprawka doprecyzowała zapis odnośnie finansowania z Funduszu kosztów świadczeń zdrowotnych związanych z wydaniem orzeczeń o niezdolności do samodzielnej egzystencji – wyjaśnia senator Libicki.

Negatywne stanowisko rządu

Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, przedstawił na posiedzeniu połączonych komisji negatywne stanowisko rządu wobec wniesionych poprawek. Rząd akceptuje jedynie poprawkę dotyczącą zapisu związanego z NFZ i finansowania świadczeń zdrowotnych z Funduszu, związanych z wydaniem orzeczeń o niezdolności do samodzielnej egzystencji.

- Przyjęcie poprawki (dot. przeznaczenia środków z daniny solidarnościowej tylko na osoby z niepełnosprawnością – przyp. red.) spowodowałoby niemożność funkcjonowania Funduszu Solidarnościowego zgodnie z celem, z którym został powołany. Utworzylibyśmy kilka funduszy celowych – mówił wiceminister Szwed. – Przypomnę, że obecny Fundusz Solidarnościowy składa się ze środków, które pochodzą z 0,15 proc. składki z Funduszu Pracy i z daniny solidarnościowej, który szacujemy w przyszłym roku na poziomie miliarda i stu milionów złotych. Z Funduszu Pracy będzie to ok. 800 mln zł, czyli patrząc na całość – ok. 2 mld zł mielibyśmy na cele, które chcecie Państwo uściślić. A my mamy zadania na poziomie 5 mld 100 mln zł. I to trzeba przypominać, bo to umyka tej naszej dyskusji, że z Funduszu Solidarnościowego realizujemy bardzo ważne zadanie, jakim jest wsparcie dla osób niesamodzielnych – mówił.

Chodzi tu o finansowanie świadczenia uzupełniającego w kwocie do 500 zł. Wiceminister podkreślił, że ta kwota wynosi na przyszły rok ok. 4,5 mld zł.

- Stąd też była zaciągnięta pożyczka z Funduszu Pracy na zrealizowanie tego świadczenia – dodał Stanisław Szwed.

Ustawa trafi do Sejmu

18 grudnia, późnym popołudniem, „Senat przyjął z 4. poprawkami ustawę o zmianie ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (projekt poselski) rozszerzającą zakres zadań realizowanych przez fundusz, który zmieni nazwę na Fundusz Solidarnościowy. Umożliwia udzielenie wsparcia z jego środków nie tylko osobom niepełnosprawnym, ale także emerytom i rencistom. Będą z niego finansowane m.in. tzw. trzynaste emerytury wraz z kosztami ich obsługi, a także renta socjalna i zasiłek pogrzebowy, który przysługuje w razie śmierci osoby pobierającej rentę socjalną. Zgodnie z nowelizacją, pieniądze na refundację tzw. trzynastych emerytur i rent, wypłaconych w 2019 r. z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), są kosztami Funduszu Solidarnościowego, który przekaże do FUS pieniądze na refundację tego świadczenia. Minister finansów wpłaci do Funduszu Rezerwy Demograficznej pieniądze z budżetu państwa, zablokowane w części dotyczącej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Funduszowi z kolei zostanie udzielona pożyczka do 9 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej. W wyniku nowelizacji maksymalny limit wydatków w latach 2019–28 zwiększy się z prawie 23,7 mln zł do 32,2 mln zł” – czytamy na stronie Senatu.

Sejm ma zająć się tą ustawą 20 grudnia.

Przedstawiony przez posłów Prawa i Sprawiedliwości projekt ustawy zakłada rozszerzenie zakresu zadań Solidarnościowego Funduszu o działania takie, jak m.in. wypłata 13. emerytur i rent, bieżące wypłacanie rent socjalnych i zasiłków pogrzebowych. Wcześniej jego głównymi zadaniami było finansowanie na razie pilotażowych programów, takich jak usługi asystenckie, a od jesieni tego roku także wypłata świadczenia uzupełniającego dla osób niesamodzielnych, tzw. 500 plus.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Świadczenie pielęgnacyjne
  Władysław Gawęcki
  23.12.2019, 01:15
  Pobieram zasiłek Opiekuńczy 620 zł na niepełnosprawną żoną stopień znaczne. Czy starając się o świadczenie pielęgnacyjne składając wniosek itd. trzeba zawiesić to 620 zł czy można złożyć wniosek i czekać na decyzję
  odpowiedz na komentarz
 • Kto głosował na PIS ?
  Mistrz
  19.12.2019, 21:32
  Niech sam sobie podziękuje, że zamiast na dodatkowe finansowanie osób niepełnosprawnych, danina solidarnościowa załata budżet państwa. Renty socjalne, czy zasiłki pogrzebowe, to OBOWIĄZKOWY WYDATEK BUDŻETU PAŃSTWA, bo oba są ZASIŁKAMI. Pazerność PISu nie ma granic !
  odpowiedz na komentarz
 • Zasiłek stały
  S
  19.12.2019, 09:23
  A kiedy podwyżka zasiłku stałego dla niepełnosprawnych który wynosi ok. 645 zł. Jak za to żyć ?
  odpowiedz na komentarz
 • Kwota wyrownawcza do EWK na kwote swiadczenia
  Matka EWK niesamodzielnego ON
  18.12.2019, 22:00
  A ja mam pytanie takie. Jak to sie stalo ze z Funduszu Solidarnosciowego wyleciały matki bedace na tzw. EWK. To matki starsze ktore majac niepelnosprawne dziecko łaczyły prace z opieka nad niesamodzielnym dzieckiem/ czesto pracujac chałupniczo czy na zmiany czesto kosztem wlasnego zdrowia/ Obecnie mamy ponad 65-80 l i wiecej nasze ON niesamodzielne ponad 40,50,60 lat. Opieka 24 g na 24g we wszystkim Mamy 1.100 brutto do reki nadal sieopiekujac ON niesamodzielnym 935,,- Jak zyc?????????????????? I co matki na swiadczeniach bywa bez 1 dnia pracy obecnie 1.583,- do raczki oplacane co trzeba dodatkowa kwota. Od stycznia 2020r. swiadczenie PIEKNY prezent dla tych matek 1.830,- do raczki 770,- dodatkowa oplata za to co trzeba To nasze 2-ie EWK. To WSTYD za takie traktowanie starszych matek tylko za to ze NIE siegały po kase Panstwa tylko harowały na te nedzne emerytury. W 2018 r. Mion. Rafalska podczas protestu w Sejmie " Priorytet matki na EWK" GDZIE ten priorytet jak wywalo nas z funduszu Solidarnosciowego a wciskanie nam bedzie 13 ta emerytura NIC!!!!! NIE daje bo miesiecznie bedziemy miec ponat 900,- mniej od matek mlodych ze swiadczen czesto majacych po 22.30 lata DUZO mlodszych od naszych ON. Zapytanie GDZIE Rzad nas matki na EWK umiescil i KIEDY da nam kwote wrównawcza do kwoty swiadczenia. Ba my mamy wegetowa inne matki mlodsze DUZO mlodsze maja sie ok 1.830,-/ dodam sporo matek co na swiadczeniach by byc porezygnowalo z rent bo miały po 800,-/ My mamy prawa nabyte za 20 lat pracy. Oczekujemy od Rzadu odpowiedzi NIE poczekajcie analizujemy bo to 4 lata bylo mowinone oczekujemy konktretnej odpowiedzi. Chcemy zyc jak opiekunowie ze swiadczen a NIE wegetowac za 935,- zwlaszcza na nasz wiek i prace jaka wykopnujemy a taka jest opieka nad ON.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy nosisz maseczkę?

Biuletyn

Wspierają nas