Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Idą święta, „koperty” przed centrami handlowymi zajęte przez stragany z choinkami. Reagujemy

16.12.2019
Autor: Mateusz Różański, fot. Tomasz Pisarzewski (4), CH King Cross (1)
Niebieska koperta zastawiona straganem z choinkami, po lewej wejście do Castoramy

Boże Narodzenie to czas wzmożonego ruchu – zwłaszcza w okolicach centrów handlowych, których parkingi zapełniają się samochodami – ale nie tylko. Niestety często zdarza się, że na miejscach parkingowych dla osób z niepełnosprawnością niektóre sklepy otwierają specjalne stragany – w okresie przedświątecznym głównie z choinkami. Po głosach Czytelników postanowiliśmy sprawdzić, jak sytuacja wygląda w Warszawie.

W sumie sprawdziliśmy 10 parkingów pod wielkimi sklepami i... jesteśmy mile zaskoczeni. Widoczne naruszenia zauważyliśmy tylko pod dwoma.

Szybka reakcja

Pod sklepem Castorama przy ul. Grochowskiej zastaliśmy stragan, umiejscowiony na „kopercie” tuż przy wejściu. Obok przygotowano tymczasowe miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnością, które jednak nie zostało prawidłowo oznaczone (patrz: zdjęcie poniżej).

Miejsce parkingowe dla osoby z niepełnosprawnością, oznaczone malutką tabliczką, po lewej stoisko z choinkami

Po naszej interwencji, kierownictwo sklepu zareagowało bardzo szybko.

„Oczywiście sklep dysponuje takimi miejscami, znajdują się one tuż obok straganu. Po Państwa informacji poprawiliśmy ich oznaczenia. Posiadamy również drugą strefę parkowania dla osób niepełnosprawnych z drugiej strony wejścia” – napisała w mailu przedstawicielka sieci Castorama.

Miejsce parkingowe przeniesione

Niebieska koperta zastawiona choinkami, powyżej napis: King Cross Shopping

Innym problematycznym miejscem okazało się Centrum Handlowe King Cross Praga – na miejscach dla osób z niepełnosprawnością ustawiono tam stragan z choinkami. Przedstawiciele Centrum Handlowego w odpowiedzi na naszego maila ze zdjęciem, pokazującym zajętą przez stragan „kopertę”, odpowiedzieli, że zadbali o inne miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością.

Ściana marketu z przyczepionymi znakami miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnością. Same miejsca zastawione choinkami

„Uprzejmie informuję, że miejsca dla osób niepełnosprawnych pozostały, zostały jedynie przeniesione. Są po przeciwnej stronie choinek – odpowiednio oznakowane, również możliwie najbliżej wejścia do Centrum Handlowego” – poinformowała nas Monika Leszczyńska, zastępca managera w CH King Cross.

Poniżej prezentujemy zdjęcie tych miejsc, przesłane przez przedstawicielke CH King Cross.

Parking zastawiony samochodami. Po lewej stronie wózki sklepowe pod wiatą, obok niej koperty dla osób z niepełnosprawnością

Jak sytuacja wygląda w Twojej miejscowości?

Jak wygląda sytuacja w Twojej miejscowości? Czy sklepy i centra handlowe zadbały o to, by na „kopertach” mogły stawać osoby z niepełnosprawnością, a nie stragany z choinkami?

Prześlij nam informacje i zdjęcia na adres: redakcja@niepelnosprawni.pl lub napisz o tym w komentarzu pod artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • No i po kopertach.
    Borzoi
    19.12.2019, 19:05
    No i po kopertach. W święta stragany. To obojętne kto zajął miejsce. Gdzie Policja i Straż Miejska. Zajął miejsce płaci ustaloną stawkę i przestanie jeżeli zapłaci kilka razy dziennie. Nikt tego nie sprawdza. W Warszawie parkują ludzie bez kart i na zwróconą uwagę śmieją się w twarz. My mamy wspaniałe prawo tylko nikt go nie przestrzega i nikt go nie stosuje. A już jeżeli kierowcą jest młody który akurat wyszedł z siłowni to można tylko trafić do szpitala. Dlatego służby też wolą omijać takie miejsca. Zamiast stawać na komisje dla niepełnosprawnych i ubiegać się o kartę parkingową wystarczy ją sobie kupić. Proszę poczytać. Wszyscy wiedza co gdzie i jak ale nikt nie reaguje. https://autokult.pl/36067,kolekcjonerskie-karty-parkingowe-dla-niepelnosprawny ch-bezczelne-oszustwo-kosztem-najslabszych Podobnie jest z USTAWĄ z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami z dnia 5 września 2019 r. Poz. 1696 Niby jest a Spółdzielnie Mieszkaniowe odmawiają bo nie ma na to pieniędzy które obiecał Pan Prezydent podpisując ustawę. Przykładem Spółdzielnia Mieszkaniowa Warszawa Wola na Bemowie.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów prezydenckich? (kolejność alfabetyczna)

Biuletyn

Wspierają nas