Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

(Kłopotliwa) widzialność protez. Design i niepełnosprawność

12.12.2019
Autor: inf.pras., fot. pixabay.com
dwie protezy rąk

Czy protezy powinny być ładne? Co oznacza kolor „cielisty”? Czemu okulary są sexy, a aparat słuchowy nie? Czy logo niepełnosprawności obrazuje emancypację osób z niepełnosprawnościami? Teatr 21 zaprasza na wykład dr Magdaleny Zdrodowskiej pt. „(Kłopotliwa) widzialność protez. Design i niepełnosprawność”. Wydarzenie odbędzie się 16 grudnia 2019 o godz. 18:00 w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie.

Wykład dr Magdaleny Zdrodowskiej poświęcony będzie zagadnieniem związanym z projektowaniem dla osób z niepełnosprawnościami oraz praktykom ukrywania lub eksponowania protez. Kwestia widzialności protez w różnych okresach historycznych i kontekstach wyglądała bardzo różnie. W czasach wiktoriańskich na przeróżne, pomysłowe sposoby kamuflowano np. trąbki słuchowe. W czasach współczesnych sprawa ma się nieco inaczej: amerykańscy weterani dumnie eksponują swoje protezy z włókna węglowego.

To, co i kiedy się wystawia na widok publiczny jest istotnym elementem polityk niepełnosprawności. To, jak projektuje się protezy, czy zwraca się uwagę na ich estetykę, kto zaangażowany jest w proces projektowania (czy są to przyszli użytkownicy?) ma znaczenia, jak technologie te postrzegane są zarówno przez osoby z niepełnosprawnościami, jak i innych ludzi. Podczas wykładu przyjrzymy się praktykom ukrywania protez, używania ich, gdy nie są potrzebne, odrzucania w publicznych performansach oraz wykorzystywania jako metafory, tematu i tworzywa w praktykach kreatywnych.

Dr Magdalena Zdrodowska jest etnolożką i medioznawczynią, z-cą dyrektora ds. dydaktycznych Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ, gdzie prowadzi kursy z dziedziny kulturoznawstwa i medioznawstwa. Aktualnie koncentruje się na skomplikowanych relacjach g/Głuchych i technologii w tym: technologii rządzenia, technologiach medycznych, biotechnologii, narzędzi reprezentacji obrazu i dźwięku a także technologii dedykowanych osobom niesłyszącym. Jest w trakcie realizacji projektu badawczego „Telefon, kino i cyborgi. Relacje rozwoju technologii i społeczności niesłyszących w XX i XXI wieku”.

Organizatorzy zapewniają tłumaczenie na PJM (polski język migowy). Wstęp wolny. Wykład odbędzie się w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki (sala multimedialna, wejście od ul. Burschego).


Wydarzenie odbywa się w ramach „GAP SIĘ!” – drugiego sezonu Centrum Sztuki Włączającej realizowanego przez Teatr 21 w ramach Domu Tymczasowego Teatru 21 w Zachęcie. Wydarzenie współfinansowane przez m.st. Warszawa.
 

Komentarz

  • Każdy chce być ładny
    JJK
    13.12.2019, 20:31
    Aparaty ortopedyczne skrzypiące, buciory obrzydliwe, kule stukające przebitą gumą-stopką - chyba to już za nami. Wiem że dla nas ON najważniejsza jest funkcjonalność i użyteczność sprzętu - ale czemu ma to być byle jakie ? Chyba każdy chce być estetyczny, nie eksponować przedmiotów obcych ciału. Nie każdy będzie mógł uczestniczyć w spotkaniu więc - może krótka relacja z wykładu. Odnajduję dużo wspaniałych linków na stronach Pinterest-u

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas