Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

(Kłopotliwa) widzialność protez. Design i niepełnosprawność

12.12.2019
Autor: inf.pras., fot. pixabay.com
dwie protezy rąk

Czy protezy powinny być ładne? Co oznacza kolor „cielisty”? Czemu okulary są sexy, a aparat słuchowy nie? Czy logo niepełnosprawności obrazuje emancypację osób z niepełnosprawnościami? Teatr 21 zaprasza na wykład dr Magdaleny Zdrodowskiej pt. „(Kłopotliwa) widzialność protez. Design i niepełnosprawność”. Wydarzenie odbędzie się 16 grudnia 2019 o godz. 18:00 w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie.

Wykład dr Magdaleny Zdrodowskiej poświęcony będzie zagadnieniem związanym z projektowaniem dla osób z niepełnosprawnościami oraz praktykom ukrywania lub eksponowania protez. Kwestia widzialności protez w różnych okresach historycznych i kontekstach wyglądała bardzo różnie. W czasach wiktoriańskich na przeróżne, pomysłowe sposoby kamuflowano np. trąbki słuchowe. W czasach współczesnych sprawa ma się nieco inaczej: amerykańscy weterani dumnie eksponują swoje protezy z włókna węglowego.

To, co i kiedy się wystawia na widok publiczny jest istotnym elementem polityk niepełnosprawności. To, jak projektuje się protezy, czy zwraca się uwagę na ich estetykę, kto zaangażowany jest w proces projektowania (czy są to przyszli użytkownicy?) ma znaczenia, jak technologie te postrzegane są zarówno przez osoby z niepełnosprawnościami, jak i innych ludzi. Podczas wykładu przyjrzymy się praktykom ukrywania protez, używania ich, gdy nie są potrzebne, odrzucania w publicznych performansach oraz wykorzystywania jako metafory, tematu i tworzywa w praktykach kreatywnych.

Dr Magdalena Zdrodowska jest etnolożką i medioznawczynią, z-cą dyrektora ds. dydaktycznych Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ, gdzie prowadzi kursy z dziedziny kulturoznawstwa i medioznawstwa. Aktualnie koncentruje się na skomplikowanych relacjach g/Głuchych i technologii w tym: technologii rządzenia, technologiach medycznych, biotechnologii, narzędzi reprezentacji obrazu i dźwięku a także technologii dedykowanych osobom niesłyszącym. Jest w trakcie realizacji projektu badawczego „Telefon, kino i cyborgi. Relacje rozwoju technologii i społeczności niesłyszących w XX i XXI wieku”.

Organizatorzy zapewniają tłumaczenie na PJM (polski język migowy). Wstęp wolny. Wykład odbędzie się w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki (sala multimedialna, wejście od ul. Burschego).


Wydarzenie odbywa się w ramach „GAP SIĘ!” – drugiego sezonu Centrum Sztuki Włączającej realizowanego przez Teatr 21 w ramach Domu Tymczasowego Teatru 21 w Zachęcie. Wydarzenie współfinansowane przez m.st. Warszawa.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • MY SIĘ NIE WSTYDZIMY ;)
  Rafał Gręźlikowski
  14.12.2019, 16:05
  Pozdrowienia od grupy AKTYWNE ŻYCIE PO AMPUTACJI. My wzajemnie zarażamy się właśnie otwartością i krótkimi spodenkami/spódniczkami w lecie :) Nawet zdobywając całkiem niedawno szczyt Śnieżki, celowo eksponowaliśmy swoje protezy żeby osoby napotkane na szlaku mogły nieść nasz optymizm i determinację dalej w świat i zwyczajnie czynić go w ten sposób bardziej otwartym na osoby niepełnosprawne, lepszym. Tutaj znajduje się reprezentacyjna stronka naszej grupy: https://www.facebook.com/Aktywne-życie-po-amputacji-801232080277743/?modal=adm in_todo_tour Osoby po amputacjach zapraszamy na zamkniętą grupę o tej samej nazwie :)
  odpowiedz na komentarz
 • Każdy chce być ładny
  JJK
  13.12.2019, 20:31
  Aparaty ortopedyczne skrzypiące, buciory obrzydliwe, kule stukające przebitą gumą-stopką - chyba to już za nami. Wiem że dla nas ON najważniejsza jest funkcjonalność i użyteczność sprzętu - ale czemu ma to być byle jakie ? Chyba każdy chce być estetyczny, nie eksponować przedmiotów obcych ciału. Nie każdy będzie mógł uczestniczyć w spotkaniu więc - może krótka relacja z wykładu. Odnajduję dużo wspaniałych linków na stronach Pinterest-u
  odpowiedz na komentarz
 • Język migowy a napisy w TV
  ONKA
  12.12.2019, 19:25
  Jestem głucha od 2007 roku a więc już w wieku dorosłym. Nie znam j migowego ale wkurza mnie że większa część programów rozrywkowych oraz wiadomości tłumaczy pani j migowym. Czuję się wtedy z dyskryminowana bo za stara na naukę migowego a za młoda by zamknąć się całkiem w świecie ciszy. Mam implanty jednak to nie to samo co mój dawny słuch naturalny. Sztuczny nie daje wszystkich słów zrozumieć. DLACZEGO STAWIAMY NA MIGOWY A NIE NA NAPISY + MIGOWY. CZY TO TAKIE TRUDNE CZY ZA DROGIE???
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas