Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Radio dla osób z niepełnosprawnościami w siedmiu miastach

12.12.2019
Autor: inf. prasowa, fot. pixabay.com
radioodbiornik w stylu vintage w drewianej obudowie

Powstaje pierwsze radio skierowane do kierowców, a także do osób z niepełnosprawnościami. Rozgłośnia fundacji Emanio Arcus wkrótce rozpocznie nadawanie w siedmiu polskich miastach.

- Poprzez tę rozgłośnię zwracamy uwagę, że niepełnosprawność nabyta najczęściej jest wynikiem wypadków komunikacyjnych. Chcemy edukować, informować i szerzyć bezpieczne zachowania na drodze – mówi Małgorzata Trzcińska, prezes fundacji Emanio Arcus, która od 10 lat zajmuje się wsparciem osób niepełnosprawnych.

Radio niebawem dostępne będzie w Warszawie, Katowicach, Poznaniu, Rzeszowie, Toruniu, Częstochowie oraz Tarnowie. O niepełnosprawności usłyszymy w dwóch pasmach: ogólnopolskim i lokalnym.

- Ogólnopolskie – bo najważniejsze problemy osób niepełnosprawnych są identyczne wszędzie, a lokalne – ponieważ radio ma być swoistą platformą, dzięki której lokalne społeczności będą mogły się integrować, pomagać sobie wzajemnie, inicjować lokalne działania na rzecz potrzebujących – wyjaśnia Małgorzata Trzcińska.

Lokalnie i informacyjnie

- Tworzymy radio, w którym codziennie cztery godziny programu stanowić będą audycje lokalne, a co dwie przedstawiane będą serwisy informacyjne. Oczywiście nie ograniczamy się do emisji na falach radiowych. Projekt zakłada, że równocześnie działać będziemy poprzez media społecznościowe oraz portal, na którym oprócz bieżącego programu dostępne będą wszystkie audycje w formie podcastów – dodaje prezes fundacji Emanio Arcus.

Organizacja prowadzi już portal bezpiecznapodroz.org.

- Uruchomienie takiej rozgłośni to pomysł bardzo dobry. Im więcej będziemy mówić o problemach osób niepełnosprawnych, tym łatwiej będzie nam do nich dotrzeć. To z kolei spowoduje, że będziemy mieli większą szansę pomóc im w codziennym życiu – uważa prezes zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz.

Fundacja prowadzi nie tylko działalność medialną. W połowie października otworzyła zakład aktywności zawodowej – restaurację „Zdrówko”. To pierwsze w Polsce miejsce wzorowane na szwedzkim modelu, gdzie osoby niepełnosprawne w oparciu o skandynawskie wzorce będą pracować w możliwie najlepszych, pięciogwiazdkowych warunkach. Pomocą szkoleniową w kuchni zajęli się wieloletni menager Roberta Makłowicza i Karola Okrasy Gieno Miętkiewicz oraz Carlos Gonzales Tejera, wiceszef Polskiego Stowarzyszenia Kucharzy.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas