Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„Rezerwacja koperty” tablicą rejestracyjną. To możliwe?

09.12.2019
Autor: Beata Dązbłaż, fot. Ada Herbut
Pusta koperta między dwoma samochodami

Na jednym z bydgoskich osiedli właściciel karty parkingowej, którą posiada na córkę z niepełnosprawnością, na stałe rezerwuje sobie „kopertę” przy bloku poprzez wystawienie na niej tablicy rejestracyjnej samochodu. Czy jest to działanie uprawnione?  

- Teren należy do spółdzielni. Jeden z mieszkańców bloku do słupka ze znakiem koperty przyczepia tablicę rejestracyjną swojego samochodu. Ze swoją niepełnosprawną córką wyjeżdża średnio raz w tygodniu, natomiast sam korzysta z miejsca codziennie. Wyjeżdżając na weekend również zostawia tam swoją tablicę rejestracyjną – mówi nam Czytelniczka, mieszkanka tego samego bloku.

Wspomina, że była nawet taka sytuacja, że gdy zaparkował na tym miejscu inny uprawniony kierowca, samozwańczy „właściciel” koperty tak zablokował samochód, że ten nie mógł wyjechać. Został uwolniony dopiero po wykonaniu telefonu na policję, jednak gdy ta przyjechała, blokujący już zdążył odjechać.

Działanie bezprawne

W piśmie do mieszkańców od spółdzielni mieszkaniowej, właściciela posesji, napisano, że do korzystania z kopert prawo mają wszyscy mieszkańcy posiadający takie uprawnienia. „Oznacza to, że znakowanie miejsc dla osób niepełnosprawnych numerem rejestracyjnym pojazdu jest działaniem bezprawnym” – czytamy w piśmie.

Równocześnie spółdzielnia jasno zaznaczyła w piśmie, że żaden z mieszkańców nie posiada uprawnienia do oznaczenia i zajmowania miejsca dla osoby z niepełnosprawnością wyłącznie do swojego użytku.

- Możemy w takiej sytuacji mówić o naruszeniu zasad współżycia społecznego na podstawie Kodeksu cywilnego, gdyż takie działanie odbywa się kosztem innych mieszkańców. Możemy także mówić tutaj o naruszeniu dobrych obyczajów, niezależnie należałoby wystosować oficjalne pismo do wskazanego Pana o zaniechanie podobnych działań, a w przypadku braku reakcji można rozważyć podjęcie odpowiednich kroków prawnych przed sądem. Spółdzielnia powinna w miarę możliwości rozważyć wyznaczenie nowych miejsc parkingowych –„kopert” – komentuje Grzegorz Jaroszczyk, prawnik w Centrum Integracja w Warszawie.

Czy spotkały Was podobne sytuacje? Piszcie w komentarzach pod artykułem.
 

Komentarz

  • Koperty dla ON
    rych57
    12.12.2019, 21:53
    Na nowo wybudowanym osiedlu w środku - Osiedle Kuźniki we Wrocławiu deweloper zamontował uchylną blokadę przed oznaczoną kopertą dla ON !?!?.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów prezydenckich? (kolejność alfabetyczna)

Biuletyn

Wspierają nas