Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„Rezerwacja koperty” tablicą rejestracyjną. To możliwe?

09.12.2019
Autor: Beata Dązbłaż, fot. Ada Herbut
Pusta koperta między dwoma samochodami

Na jednym z bydgoskich osiedli właściciel karty parkingowej, którą posiada na córkę z niepełnosprawnością, na stałe rezerwuje sobie „kopertę” przy bloku poprzez wystawienie na niej tablicy rejestracyjnej samochodu. Czy jest to działanie uprawnione?  

- Teren należy do spółdzielni. Jeden z mieszkańców bloku do słupka ze znakiem koperty przyczepia tablicę rejestracyjną swojego samochodu. Ze swoją niepełnosprawną córką wyjeżdża średnio raz w tygodniu, natomiast sam korzysta z miejsca codziennie. Wyjeżdżając na weekend również zostawia tam swoją tablicę rejestracyjną – mówi nam Czytelniczka, mieszkanka tego samego bloku.

Wspomina, że była nawet taka sytuacja, że gdy zaparkował na tym miejscu inny uprawniony kierowca, samozwańczy „właściciel” koperty tak zablokował samochód, że ten nie mógł wyjechać. Został uwolniony dopiero po wykonaniu telefonu na policję, jednak gdy ta przyjechała, blokujący już zdążył odjechać.

Działanie bezprawne

W piśmie do mieszkańców od spółdzielni mieszkaniowej, właściciela posesji, napisano, że do korzystania z kopert prawo mają wszyscy mieszkańcy posiadający takie uprawnienia. „Oznacza to, że znakowanie miejsc dla osób niepełnosprawnych numerem rejestracyjnym pojazdu jest działaniem bezprawnym” – czytamy w piśmie.

Równocześnie spółdzielnia jasno zaznaczyła w piśmie, że żaden z mieszkańców nie posiada uprawnienia do oznaczenia i zajmowania miejsca dla osoby z niepełnosprawnością wyłącznie do swojego użytku.

- Możemy w takiej sytuacji mówić o naruszeniu zasad współżycia społecznego na podstawie Kodeksu cywilnego, gdyż takie działanie odbywa się kosztem innych mieszkańców. Możemy także mówić tutaj o naruszeniu dobrych obyczajów, niezależnie należałoby wystosować oficjalne pismo do wskazanego Pana o zaniechanie podobnych działań, a w przypadku braku reakcji można rozważyć podjęcie odpowiednich kroków prawnych przed sądem. Spółdzielnia powinna w miarę możliwości rozważyć wyznaczenie nowych miejsc parkingowych –„kopert” – komentuje Grzegorz Jaroszczyk, prawnik w Centrum Integracja w Warszawie.

Czy spotkały Was podobne sytuacje? Piszcie w komentarzach pod artykułem.
 

Komentarz

  • Być może jest tak jak w mojej spółdzielni?
    mama niepełnosprawnego
    13.12.2019, 16:40
    Kilka lat temu napisałam do spółdzielni mieszkaniowej prośbę o wyznaczenie miejsca parkingowego dla osoby niepełnosprawnej. Spółdzielnia odpisała, że wyraża zgodę i mam to miejsce oznakować na własny koszt. Czy miała do tego prawo? Dlaczego mam z własnej kieszeni ponosić koszt oznakowania miejsca parkingowego, które będzie służyło nie tylko mnie? Być może ten pan był w podobnej sytuacji - zapłacił za znak, farby itp. i stąd jego zachowanie?

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas