Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nowa platforma British Council „Sztuka i Niepełnosprawność”

09.12.2019
Autor: inf. prasowa
kobieta i mężczyzna podczas ćwiczenia w ruchu i tańcu

„Sztuka i Niepełnosprawność” to nowa platforma British Council o innowacyjnych programach przeznaczonych dla tancerzy, twórców teatralnych i pracowników sektora kultury. Swoją premierę miała 3 grudnia, czyli w Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami.

Projekt „Sztuka i Niepełnosprawność” ma na celu ułatwianie dostępu do sztuki osobom z niepełnosprawnością – zarówno odbiorcom, jak i artystom i profesjonalistom działającym w różnych dziedzinach sztuki. To 6-letni program koordynowany przez British Council w Polsce. Wspólnie z wiodącymi polskimi instytucjami British Council promuje nowe pokolenie artystów z niepełnosprawnością w Polsce i Wielkiej Brytanii. Wspiera także wymianę dobrych praktyk pomiędzy profesjonalistami zajmującymi się kulturą i sztuką.

W całej Europie artyści z niepełnosprawnością mają ogromny wpływ na różne formy sztuki. W tańcu – rzucają wyzwanie tradycyjnemu podejściu do ciała i ruchu oraz tworzą nowe języki taneczne. W teatrze – opowiadają zupełnie nowe, niesłyszane dotąd historie, komunikując je w mocny i nieoczekiwany sposób. W sztukach wizualnych – ukazują różnorodność sposobów patrzenia na świat i jego doświadczania.

- Wielka Brytania ma za sobą długą historię budowania dostępu do sztuki dla osób z niepełnosprawnością. Obecnie obserwujemy także wyjątkowe pokolenie światowej klasy artystów z niepełnosprawnością, którzy zmieniają świat sztuki. Ich dorobek jest niezwykle bogaty także w Polsce – mówi Ewa Ayton, dyrektor Departamentu Kultury i Sztuki British Council w Polsce.

Sekcja „Sztuka i Niepełnosprawność” to źródło wiedzy o artystach, rezydencjach artystycznych, performansach, szkoleniach czy konferencjach, a także o Europe Beyond Access – projekcie z zakresu sztuk performatywnych koordynowanym przez British Council. Jego celem jest polepszanie perspektyw zawodowych artystów
z niepełnosprawnością – tancerzy, choreografów czy performerów.

W Polsce program jest realizowany w partnerstwie z Instytutem Muzyki i Tańca (Taniec i Niepełnosprawność: przekraczanie granic) oraz Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego (Cykl spotkań twórców z niepełnosprawnością). Współpracujemy także z takimi instytucjami, jak Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Teatr Śląski (organizator festiwalu Open the Door) w Katowicach oraz Teatr Rozbark w Bytomiu. Działamy także z Fundacją Kultury Bez Barier, Teatrem 21 oraz Narodową Galerią Sztuki Zachęta w Warszawie.

Więcej informacji o projekcie.

Fb British Council.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas