Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

800 najlepszych fighterów z całego świata, także z niepełnosprawnością, powalczy w Polsce

04.12.2019
Autor: inf. prasowa
dwóch zawodników z niepełnosprawnością podczas zawodów siłowania na rękę

Mistrzostwa świata amatorów, Puchar Świata Zawodowców i finał cyklu Vendetta TOP 8. W dniach 5-8 grudnia w Rumi w woj. pomorskim odbędą się najsilniej obsadzone zawody w historii światowego armwrestlingu. Do Polski przyjedzie prawie 800 najlepszych atletów z całego świata, by siłować się na ręce i walczyć nie tylko o tytuły, ale też o wysokie nagrody finansowe.

Rumia już od kilku lat gości co roku najlepszych armwrestlerów świata. To tutaj bowiem odbywa się cykliczny turniej zawodowców Złoty Tur World Cup, najbardziej prestiżowa impreza w zawodowym armwrestlingu na świecie. Przyjeżdża tutaj cały świat, a sportowcy z krajów, w których armwrestling jest bardzo popularny podkreślają, że nigdzie nie ma takich emocji i takiej organizacji, jak w Rumi. W tym roku Puchar Świata Zawodowców Złoty Tur World Cup poprzedzony zostanie Mistrzostwami Świata w Armwrestlingu oraz Para-Armwrestlingu (5-6 grudnia). To największa impreza armwrestlingowa na świecie, w której przez 2 dni z rzędu udział bierze ponad 600 najlepszych, światowych zawodników, w tym juniorzy młodsi i starsi, seniorzy, mastersi i osoby z niepełnosprawnością.

Zaraz po amatorach do rywalizacji przy stołach staną zawodowcy. 19. edycja turnieju Złoty Tur World Cup (7-8 grudnia) zapowiada się niezwykle interesująco. Na specjalne zaproszenie organizatorów w turnieju tym udział weźmie prawie 200 najsilniejszych zawodników naszego globu, w tym kilkunastu reprezentantów Polski. Są to największe gwiazdy światowego armwrestlingu, czyli sportowcy posiadający tytuły mistrza Europy, świata, kontynentu, czy też wielokrotni mistrzowie swojego kraju.

Sport bardzo widowiskowy

- Złoty Tur to największa i najbardziej rozpoznawalna impreza armwrestlingowa na świecie. Za każdym razem ogląda ją na żywo kilka tysięcy kibiców i kilka milionów telewidzów z całego świata. Armwrestling to sport bardzo widowiskowy. W Polsce promujemy go od ponad 20 lat. Przez ten czas udało nam się odczarować nie tylko wizerunek siłowania na rękę, które było postrzegane jako knajpiana zabawa, ale też stworzyć system szkolenia zawodników w całej Polsce. Mamy reprezentację Polski, nasi zawodnicy to ścisła światowa czołówka, a polska federacja jest stawiana jako wzór, jeśli chodzi o kwestie organizacyjne. Nikt tak nie organizuje imprez armwrestlingowych jak my. Oprawa przypomina bokserskie gale, zawodnicy z całego świata mają znakomite warunki, moc atrakcji. To wszystko sprawia, że przyjeżdżają tutaj najlepsi z najlepszych – mówi Paweł Podlewski, prezydent Federacji Armwrestling Polska. 

Wśród tych najlepszych nie może zabraknąć reprezentantów Polski, którzy na swoim koncie mają już zwycięstwa i miejsca na podium w Pucharze Świata Złoty Tur World Cup. W Rumi powalczą m.in. Lucjan Fudała, Marlena Wawrzyniak, Piotr Bartosiewicz czy Dawid Bartosiewicz.

Super zawodowcy

Gdy ze sceny zejdą zawodowcy, do akcji wkroczą… super zawodowcy. Wieczory 7-8 grudnia zarezerwowane są bowiem na walki finałowe cyklu Vendetta Top 8. To super pojedynki w systemie Armfight, w których walczą największe sławy światowego armwrestlingu. Armfight to pojedynki w swoich zasadach przypominające zawodowe walki bokserskie. Dwóch zawodników walczy 6 rund (sześć pojedynków) na prawą lub lewą rękę (w zależności jak walka jest zakontraktowana). To crème de la crème siłowania na ręce. Jak mawiają zawodnicy, tutaj trzeba mieć siłę słonia, kondycję konia i technikę geparda. W Rumi odbędzie się finałowa edycja Vendetta TOP 8 z pulą nagród 120 tys. USD. W finale zobaczymy m.in. Polaka Alexa Kurdechę (ArmFight Piaseczno). Warszawianin skrzyżuje dłonie z Rustamem Babajewem (Ukraina), legendą tego sportu, który ma na swoim koncie 20 tytułów mistrza świata i Europy.

Armwrestling to typowy sport walki. Zawodnicy walczą w różnych kategoriach wagowych, zarówno na prawą, jak i na lewą rękę. Walka toczy się przy specjalnie zaprojektowanym stole. W tym sporcie istnieje około 50 różnych technik walki, które są dobierane indywidualnie oraz do stylu walki rywala. W armwrestlingu, wbrew obiegowej opinii, liczy się przede wszystkim technika, siła niejednokrotnie odgrywa drugoplanową rolę. Czasami do czołówki wchodzą też zawodnicy kategorii lżejszych, a pojedynki, w których Dawid wygrywa z Goliatem wcale nie należą do rzadkości.

Szczegółowy plan zawodów.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas