Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Eksperci o dekalogu opieki długoterminowej w Polsce

28.11.2019
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
mężczyzna o kuli i kobieta zgarbiona starsza obok niego z psem idą ulicą tyłem do obiektywu

Przeprowadzenie debaty publicznej o celach, organizacji i finansowaniu opieki długoterminowej w Polsce, zdefiniowanie niesamodzielności, określenie szacunkowej liczby osób, które wymagają takiej opieki – to tylko niektóre elementy dekalogu dotyczącego organizacji opieki długoterminowej, zaproponowanego podczas konferencji o opiece długoterminowej w Polsce.

O dekalogu w systemie opieki długoterminowej mówił dr hab. prof. SGH Paweł Kubicki.

- Korzyść polityczna z organizacji takiego systemu musi być większa, to musi boleć politycznie. Nieprzystąpienie dziś do debaty strony rządowej jest uniknięciem tematu. Mamy zatem impas – mówił. – Największa zmiana polityczna nastąpiła, gdy kilku opiekunów przykuło się w Sejmie. Zainteresowanie mediów jest niezbędne. Rozwiązania, które proponujemy, wymagają większego zaangażowania, większej debaty, w której muszą uczestniczyć wszyscy. Na razie takiej porządnej debaty nie było – dodał.

Wstępne oszacowanie kosztów świadczeń, kadr niezbędnych do realizacji opieki długoterminowej, określenie zasad regulacji rynku opieki – to kolejne elementy organizacji opieki długoterminowej w Polsce. Za nie mniej ważne eksperci uznali opracowanie koncepcji kształcenia kadr na potrzeby opieki długoterminowej, przygotowanie szczegółowych projektów rozwiązań na zasadzie mapy drogowej, która pokazałaby ścieżkę dojścia do założonych celów.

Ostatnim elementem dekalogu jest oczywiście przygotowanie projektów aktów prawnych, czyli ustawy o opiece długoterminowej oraz aktów wykonawczych, które stworzą podstawy prawne dla systemu opieki długoterminowej w Polsce.

Rozwiązania są, brakuje koordynacji

Grażyna Śmiarowska, prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Długoterminowej i dyrektor Zakładu Opiekuńczo-Pielęgnacyjnego im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Toruniu, podkreśliła konieczność zdefiniowania pojęć w zakresie opieki długoterminowej.

- Przecież mamy standardy opieki długoterminowej, tylko musimy zdefiniować, co rozumiemy pod tym pojęciem – czy to, że zapewnimy pacjentom minimum, czy to, co określi nam NFZ. Podobnie musimy wiedzieć, kto to jest osoba niesamodzielna, jak i czy stopniujemy niesamodzielność. Są już świetne rozwiązania, brakuje nam tylko koordynacji – mówiła podczas debaty drugiego dnia konferencji, 27 listopada, zorganizowanej przez Koalicję na Pomoc Niesamodzielnym w Warszawie.

Koalicja, wraz z licznymi partnerami, przygotowała raport „Opieka długoterminowa w Polsce dzisiaj i jutro” pod redakcją prof. Piotra Błędowskiego. Jest on dostępny w wersji elektronicznej na stronie.

Obserwowany obecnie na całym świecie dynamiczny wzrost liczby osób starszych oraz ich odsetka w populacji czyni problem opieki długoterminowej coraz bardziej palącym. Prognozy GUS wskazują, że w 2035 r. osoby w wieku 65 i więcej lat będą stanowiły 24,5 proc. populacji Polski, w 2050 r. będzie to już 32,7 proc., podczas gdy w 2018 r. było to 18,2 proc.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas