Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„Osobom z niepełnosprawnością trudniej być pacjentem”. Debata z udziałem Księżnej Danii

27.11.2019
Autor: Tekst i zdjęcie: Ilona Berezowska
Na pierwszym planie stoi Księżna Danii, w tle cztery osoby, wśród nich Ewa Pawłowska, prezes Integracji

25 listopada 2019 r. miała miejsce wizyta w Warszawie duńskiej Pary Książęcej – w związku z obchodami stulecia ponownego nawiązania stosunków dyplomatycznych między Danią a Polską. Elementem wizyty była debata poświęcona integracji osób z niepełnosprawnością – na przykładzie Polski i Danii. W dyskusji wzięła udział Księżna Danii Maria Elżbieta, a także polscy i duńscy ministrowie, przedstawiciele instytucji i organizacji pozarządowych, w tym Fundacja Integracja. Debata była okazją do omówienia sytuacji pacjentów z niepełnosprawnościami w polskim i duńskim systemie zdrowotnym.

- To temat niezwykle ważny. W Polsce 9 mln ludzi ma więcej niż 60 lat. Ponad 12 proc. naszego społeczeństwa to osoby z niepełnosprawnościami – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

Przypomniała skierowane do osób z niepełnosprawnościami projekty, programy i reformy, które przyczyniły się do poprawy ich sytuacji. Flagowym programem rządowym w tym obszarze jest Dostępność Plus.

Kazimierz Kuberski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podkreślał, że dla nowej minister tego resortu, Marleny Maląg, priorytetem są sprawy osób z niepełnosprawnością.

- Zależy nam na tym, by wsparcie, które otrzymają, obejmowało wszystkie możliwe obszary: społeczne, zdrowotne i zawodowe – podkreślił. – Naszym celem jest poprawa jakości życia osób z niepełnosprawnościami.

Diabeł tkwi w szczegółach

Dla Fundacji Integracja spotkanie było okazją, by przedstawić Księżnej obszary działalności oraz zaprezentować przedstawicielom polskiego rządu i duńskich instytucji wyniki przeprowadzonego na grupie 282 respondentów badania dotyczącego samocewnikowania.

Okazuje się, że choć nowoczesne cewniki hydrofilowe mogą istotnie poprawić jakość życia i zapobiegać infekcjom, wyłącznie takiego rodzaju sprzętu używa zaledwie 9 proc. dzieci i 12 proc. dorosłych (spośród tych, którzy się samocewnikują). Istnieje grupa osób sięgających po rozwiązania mieszane, jednak większość dzieci (53 proc.) i 49 proc. dorosłych używa wyłącznie tradycyjnych, tzw. suchych cewników. Przyczyną jest przede wszystkim wysoki koszt cewników hydrofilowych. Z tego powodu Integracja zaangażuje się w kampanię na rzecz zwiększenia ich refundacji.

- Integracja od 25 lat walczy o równe szanse osób z niepełnosprawnościami. Przedstawione przez nas badanie pokazuje, jak ważne w tej walce są szczegóły. Dostęp do nowych technologii medycznych zmniejsza ryzyko wypadania ze swoich ról społecznych – mówił Tomasz Przybyszewski, który prezentował wyniki badań Integracji.

- Dla Integracji ogromne znaczenie ma walka o godność pacjenta, a z tym wiąże się możliwość uzyskania niezbędnych świadczeń – podkreślała Ewa Pawłowska, prezes Fundacji Integracja. – Osobom z niepełnosprawnościami trudniej jest być pacjentem niż nam wszystkim.

Perspektywa 360 stopni

Zgodził się z nią Per Okkels, duński minister zdrowia, który podkreślał, że w Danii dostęp osób z niepełnosprawnością i seniorów do opieki zdrowotnej jest sprawą kluczową.

- Ten dostęp musi być równy dla wszystkich, chociaż niestety nie zawsze tak się dzieje. Pozycja społeczna, niepełnosprawność intelektualna, niepełnosprawność fizyczna to czynniki, które mogą utrudniać dostęp do odpowiedniej opieki – mówił minister.

Podkreślał wagę dostępności do usług medycznych od wczesnego dzieciństwa, a także dla osób z grup ryzyka i seniorów.

- W Danii staramy się patrzeć na pacjenta całościowo – dodał Jens Bouet, prezes Dansk Handicap Forbund, duńskiej organizacji wspierającej osoby z niepełnosprawnością. – Liczy się perspektywa 360 stopni. Każdy element ma znaczenie, gdy chodzi o jakość życia. Jeśli jeden element nie działa, wszystko się rozpada. Nie znaczy to, że w Danii wszystko jest idealnie. Każdą rzecz, każdy element na pewno można i należy poprawiać, udoskonalać, ale podstawą jest świadomość, że każdy z elementów jest częścią całej układanki i ma w niej swoją rolę do odegrania.

- Duńskie doświadczenia są dla nas niezwykle interesujące i jesteśmy wdzięczni za współpracę na tym polu – podkreśliła Ewa Pawłowska.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • U nas podobnie z dostepem
    Borzoi
    28.11.2019, 19:19
    U nas jest podobnie jak za granicą. Jak się zapłaci to dostęp do lekarza nie jest taki trudny chociaż pomoc jest taka sama jak na ubezpieczenie. Lekarz za nic nie odpowiada i nie ma nad nim żadnej władzy. Dla nich pacjent znaczy tyle samo co dla spółdzielni mieszkaniowej lokator.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak często spotykasz się z niemiłym komentarzem lub nieprzyjemną reakcją dotyczącą niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub innej osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas