Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zmiany w Funduszu Solidarnościowym. Kolejny dzień ostrej dyskusji w Sejmie. Apel organizacji pozarządowych

21.11.2019
Autor: Mateusz Różański, fot. P. Stanisławski
Budynek Sejmu RP z zewnątrz

„Fundusze na wsparcie osób z niepełnosprawnościami nie zostaną zmniejszone, a wręcz w niektórych miejscach podwyższone” – twierdzą posłowie Zjednoczonej Prawicy. „Czy waszym zdaniem jest za dużo pieniędzy na wsparcie osób z niepełnosprawnościami?” – odpowiadają im posłowie opozycji, którzy plan zmian Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych nazywają kreatywną księgowością albo wręcz rabunkiem. Apel do wnioskodawców wystosowały organizacje działające na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o poselskim projekcie nowelizacji ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, które miało miejsce podczas posiedzenia Sejmu 21 listopada 2019 r., przerodziło się w pełną emocji dyskusję nad deklarowanymi i rzeczywistymi efektami zgłoszonego przez posłów Prawa i Sprawiedliwości pomysłu.

W 2020 r. 27 mld zł na wsparcie

- Ta ustawa wprowadza mechanizm, zabieg księgowy, fundusz zaciąga pożyczki, rezerwy demograficzne, by potem przesłać je do ZUS na wypłaty tzw. trzynastek – tłumaczył poseł sprawozdawca Komisji, Tadeusz Cymański. – W chwili, gdy Fundusz zajmie się wpieraniem ogromnej rzeszy emerytów i rencistów, przestanie być tylko funduszem wsparcia niepełnosprawnych. Stanie się także funduszem wsparcia emerytów, rencistów i innych ludzi, stąd też logiczne, że będzie się nazywał Funduszem Solidarnościowym – podkreślił poseł Solidarnej Polski.

Odniósł się w ten sposób do przyczyny powstania Solidarnościowego Funduszu Wsparcia, jaką były zeszłoroczne protesty osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów w Sejmie.

- Teraz, w tej sytuacji, kiedy pojawia się rozczarowanie i krytyczne oceny ze strony środowiska niepełnosprawnych, które ma świadomość, i my też się z tym zgadzamy, że ich potrzeby są daleko większe, minister Szwed, reagując na tę dyskusję, na podnoszone argumenty, wskazał na wzrost nakładów na cele związane z osobami niepełnosprawnymi – o 5 mld zł do 19 mld, a w przyszłym roku osiągną 27 mld zł. I to jest w budżecie – podkreślił poseł Cymański.

Zapewnił, że ani jedna złotówka pochodząca z daniny solidarnościowej (podatku od najbogatszych, który ma finansować Fundusz) nie była, nie jest i nie będzie przeznaczona na inne cele, jak tylko te, które w literze i w idei tych przepisów zostały zapisane.

Na programy będzie więcej?

- Wprowadzanie nowych zadań, na które będą mogły być wydatkowane środki Funduszu, nie uszczupli pieniędzy, którymi Fundusz dysponuje na wsparcie osób niepełnosprawnych – zapewniała z kolei posłanka PiS Gabriela Masłowska. – Programy dla niepełnosprawnych finansowane z Funduszu są gwarantowane, środki na nie w roku 2020 są bez zmian, a w wielu miejscach nawet uległy zwiększeniu.

Podkreśliła, że jej klub poselski rozumie, iż opieka nad osobami z niepełnosprawnością i wsparcie ich opiekunów wymaga nowych form pomocy i doskonalenia dotychczasowych.

- Świadczy o tym powołany w 2018 Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, przeciw któremu głosowaliście państwo – wytknęła opozycji.

Przywołała programy, m.in. dotyczace opieki wytchnieniowej, usług asystenckich i świadczenia uzupełniającego.

Słoń pożycza od mrówki

Na te słowa ostro odpowiedział Sławomir Piechota, poseł Koalicji Obywatelskiej.

- Stajemy w obronie ograbianych przez PiS – nie przebierał w słowach. – Posłowie PiS przekonywali, że nie zostanie uszczuplona pula środków na potrzeby osób z niepełnosprawnościami, wbrew precyzyjnym wypowiedziom przedstawicieli organizacji pozarządowych wskazujących ogrom wciąż oczekujących na realizację potrzeb i jednoznacznie negatywnego stanowiska dwóch największych central związkowych: NSZZ „Solidarność” i OPZZ.

Zapytał też, dlaczego z Funduszu mają być wypłacane emerytury, renty socjalne i zasiłki pogrzebowe.

- Czy zdaniem PiS jest za dużo pieniędzy na potrzeby osób niepełnosprawnych? – zwrócił się do posłów PiS.

Zwrócił też uwagę na to, że dziwne jest, by ZUS pożyczał pieniądze od Funduszu Solidarnościowego.

- To dziwne, by słoń pożyczał na jedzenie od mrówki – stwierdził Sławomir Piechota.

Wskazał też na takie nierozwiązane problemy, jak zrównanie świadczeń dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami i pomocy dla tzw. matek EWK. Podkreślił, że jego klub będzie wnioskował o odrzucenie projektu lub wykreślenie artykułu pierwszego.

Poparła go posłanka Iwona Hartwich (Koalicja Obywatelska), która stwierdziła, że jeśli przyjęta zostanie propozycja posłow PiS, zabraknie pieniędzy na działania takie, jak aktywizacja zawodowa, asystencja osobista, opieka wytchnieniowa czy na wypłatę świadczenia uzupełniającego dla osób niesamodzielnych.

Reforma orzecznictwa i zrównanie świadczeń w tej kadencji?

Pod koniec dyskusji głos zabrał wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed, który po raz kolejny podkreślił, że w żadnym wypadku osoby z niepełnosprawnością nie stracą na zmianie Funduszu.

Przy okazji zapowiedział, że w tej kadencji zostanie rozwiązany problem zrównania świadczeń dla opiekunów, a także przeprowadzona zostanie zmiana systemu orzecznictwa.

Ostatecznie po ostrej dyskusji podjęto decyzję o ponownym skierowaniu projektu do Komisji Finansów Publicznych, która odbędzie się wieczorem, 21 listopada.

Apel organizacji pozarządowych

W sprawie zmian w Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnch głos zabierają przedstawiciele środowiska, związani z Kongresem Osób z Niepełnosprawnościami, m.in. z Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami, Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Fundacji Vis Maior, Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego i Integracji, którzy zamieścili w mediach społecznościowych apel:

„Apelujemy o wprowadzenie przepisu gwarancyjnego, że wszystkie środki pierwotnie zaplanowane dla OzN w Funduszu Solidarnościowym (danina solidarnościowa, składki z Funduszu Pracy) będą mogły być wykorzystane tylko na ten cel”.

Czy apel szansę powodzenia? Będziemy na bieżąco informować na portalu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • fundacja ,, jntegracja ,, z warszawy i srodowiska osob niepelnosprawnych zdrajcy polscy , sprzedawczyki pisowskie
  gosc xxx
  16.01.2020, 20:32
  fundacja ,, jntegracja ,, z warszawy i srodowiska osob niepelnosprawnych zdrajcy panstwa polskiego , sprzedawczyki pisowskie , podpisali porozumienie w Centrum Dialogu Warszawie zapowy finasowe pod stolami i podpisali nielegalnie porozumienie rzadem pisowskim nielegalnie ...
  odpowiedz na komentarz
 • Ale niepełnosprawni chcą, by trzynastka była finansowana z Funduszu Solidarnościowego
  niepełnosprawni
  21.11.2019, 20:52
  Wielu niepełnosprawnym jest za tym . by trzynastka była też dla emerytów z Funduszu Solidarnościowego , z tego względu ,że są ludzie niepełnosprawni i chorzy wśród emerytów , a po drugie emerytami są także opiekunowie niepełnosprawnych ,na przykład nasi rodzice ,więc dobrze się stanie ,że i oni z tych pieniędzy skorzystają.Ten fundusz też powinien być dla seniorów.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas