Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Konin: 30 listopada premiera filmu o doktorze Piotrze Janaszku

19.11.2019
Źródło: Fundacja PODAJ DALEJ
twarz doktora Piotra czarno-biały obraz

Fundacja imienia Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ i Koniński Dom Kultury KDK Konin serdecznie zapraszają na premierę filmu dokumentalnego „Doktor Piotr” o śp. Piotrze Janaszku, lekarzu ortopedzie, który od lat 70. wprowadzał w życie zasady nowoczesnej i powszechnej rehabilitacji osób z niepełnosprawnością. Był nie tylko lekarzem, lecz także organizatorem działań, które wyraźnie zmieniały postrzeganie osób z niepełnosprawnościami, ich potrzeb i praw.

Sławomir Pilarski, który w dzieciństwie jeździł na obozy organizowane przez doktora Janaszka w Mielnicy, wspomina w filmie:

- Pojawiają się w życiu człowieka ludzie, którzy widzą w tobie to, czego ty sam nie widzisz. On był takim człowiekiem. W niepełnosprawnych widział pełnosprawnych, wartościowych ludzi. Technicznie ograniczonych, ale nie ograniczonych życiowo.

Scenariuszem i reżyserią zajął się Zdzisław Siwik. Przed laty jeździł jako wolontariusz na obozy w Mielnicy. W ostatnich latach zebrał sporo dokumentów dotyczących Jego działalności. Dzięki współpracy z Fundacją PODAJ DALEJ nagrał wiele wspomnień przyjaciół Doktora i ośrodka w Mielnicy, ludzi, z którymi współpracował, a także ówczesnych uczestników tych obozów.

Premiera filmu odbędzie się 30 listopada 2019 r. w ramach Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych DEBIUTY w Koninie. Wstęp wolny.

Film współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w ramach projektu „Ikony Wielkopolski”, powstał przy wsparciu Konińskiej Fundacji Kultury.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas