Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„Trzynastki” oraz renty socjalne będą finansowane z Funduszu Solidarnościowego? Posłowie PiS zgłosili projekt ustawy

14.11.2019
Autor: Mateusz Różański, fot. sxc.hu
Znak zapytania na pięciu stuzłotowych banknotach

„Projekt ustawy o zmianie ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw przewiduje wprowadzenie możliwości udzielenia wsparcia finansowego kolejnym grupom społecznym – emerytom i rencistom” – czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy, która zmienia również nazwę samego Funduszu. Jeśli wejdzie ona w życie, będzie się nazywał: Fundusz Solidarnościowy.

Środki z tego Funduszu miałyby być kierowane także na finansowanie rent socjalnych i zasiłków pogrzebowych wypłacanych w przypadku śmierci pobierających ją osób. Poza tym autorzy nowelizacji chcą, by z Funduszu finansowano wypłatę jednorazowych rocznych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów, czyli tzw. trzynastej emerytury i renty.

Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych powstał na początku 2019 roku, w efekcie protestu w Sejmie rodziców osób z niepełnosprawnością. Powołano go w celu finansowania takich zadań, jak opieka wytchnieniowa, tworzenie Centrów Opiekuńczo-Mieszkalnych czy usługi asystenckie. Obecnie te programy zaczynają być realizowane przez samorządy, które zdecydowały się wziąć w nich udział.

Wydatki coraz większe

Potem doszedł kolejny cel działania Funduszu, jakim jest wypłata świadczenia uzupełniającego, czyli tzw. 500 plus dla osób niesamodzielnych. Pieniądze na wypłatę tego świadczenia mają pochodzić również z planowanego przez rząd podatku od sklepów wielkopowierzchniowych.

Środki do Funduszu miały trafiać z tzw. daniny solidarnościowej, czyli podatku w wysokości 4 proc. od nadwyżki dochodów powyżej 1 mln zł za rok podatkowy. Jednak pierwsze uzyskane w ten sposób pieniądze trafią do budżetu dopiero w 2020 roku. Stąd na czas przejściowy zdecydowano się na finansowanie świadczenia uzupełniającego i innych wydatków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych ze środków Funduszu Pracy.

Zmiana natury Funduszu

Nowelizacja zaproponowana przez posłów PiS w wyraźny sposób zmienia naturę Funduszu, który zgodnie z nią ma zajmować się finansowaniem części świadczeń emerytalno-rentowych. Co jednak warto podkreślić, nowelizacja wprowadza możliwość zaciągania przez dysponenta Funduszu nieoprocentowanych pożyczek, w tym pożyczek z budżetu państwa, w celu pokrycia zwiększonych wydatków Funduszu.

Tekst projektu Ustawy o zmianie ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw wraz z uzasadnieniem dostępny jest na stronie Sejmu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Niepełnosprawni powinni usłyszeć stanowisko rządu ws. pytań wypisanych w komentarzu
  Irena Dąbrowska
  16.11.2019, 11:23
  Ważne, by przedstawiciele rządu rzetelnie odpowiedzieli niepełnosprawnym na poniższe pytania:🤔 Napisało w liście do Prawa i Sprawiedliwości Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami: Cyt." W związku z powyższym, zwracamy się z prośbą o informację na temat przewidywanych przez projektodawców konsekwencji takiego rozwiązania dla systemu wsparcia osób z niepełnosprawnościami. W szczególności prosimy o następujące informacje: - czy po przyjęciu proponowanego projektu możliwe będzie kontynuowanie programów z Funduszu uruchomionych w 2019 r. („Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych", „Opieka wytchnieniowa”, „Centra opiekuńczo-mieszkalne", „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" – edycja 2019-2020), a jeśli tak, to ile wyniosą wydatki na każdy z tych programów? - jaka łączna kwota środków z Funduszu przeznaczona będzie w 2020 r. wyłącznie na działania wspierające osoby z niepełnosprawnościami? - czy wnioskodawcy brali pod uwagę wprowadzenie waloryzacji, wraz z waloryzacją rent i emerytur, progu dochodowego dla świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji („500+” dla osób z niepełnosprawnościami) finansowanego ze środków Funduszu, który aktualnie wynosi 1.100 zł."
  odpowiedz na komentarz
 • Wstyd, hańba i podłość
  Fijo2
  15.11.2019, 14:12
  Zacznę od podłości. Tuż przed wyborami gruchnęła wiadomość, że 13 -tek dla emerytów nie zapisano w budżecie. Pamiętacie państwo? Ano bo już wtedy kombinowali, że po wyborach skądeś tę forsę się wytrzaśnie (właśnie z Funduszu). Ale na razie głosy emerytów były potrzebne. Hańba , bo przez cały okres rządów jak mantra powtarzają iż godność , lepsze życie i chrześcijańskie podejście to dla rządzących priorytet - tymi oto kłamstwami "karmią" nas od lat. A wstyd, bo władza nawet nie stara się gdy już "dorwała się do żłoba" ukryć swoich pseudo-prawnych intencji. Tak przekabaci , tak zmanipuluje swoje obietnice, że i tak to ich będzie na wierzchu a my niewiele zyskamy. Znowu to my zapłacimy za wszelkie "reformy" , to naszym kosztem obłowią się inni - bo OzN są solą w oku i balastrem niestety wszystkich kolejnych rządów. Tu jest to tylko wyjątkowo podłe, że stale wiąże się z hasłami o miłości bliźniego i lepszym życiem Polaków ( czego niestety nie potwierdza GUS ) Kiedyś mówiło się, że intencje władzy ocenia się po stosunku do zwierząt i niepełnosprawnych. U nas niestety "LEŻY " i jedno i drugie
  odpowiedz na komentarz
 • W czym problem?
  lili
  15.11.2019, 08:59
  Ważne, żeby dodatkowe świadczenia przyznawano systematycznie. Przynajmniej "13" i "14" co rok dla emerytów to konieczność. Przecież większość z nich to są osoby niepełnosprawne.
  odpowiedz na komentarz
 • Miesiąc po.
  Andrzej
  15.11.2019, 07:35
  Minął miesiąc od wyborów i jak na dłoni widać bezradność systemu. Przecież Fundusz Solidarnościowy miał częściowo pokrywać świadczenie uzupełniające, bo szacowano jego wydatki na około 4,5 mld złotych. Sama trzynastaka to jednorazowy wydatek 10 mld. Renty socjalne, zasiłki pogrzebowe - a gdzie w tym wszystkim niepełnosprawni. Zaczyna to wyglądać bardzo nieciekawie, bo jeżeli tworzy się jakiś podmiot zarezerwowany dla danej grupy społecznej to środki z niego w całości powinny być przekazywane na potrzeby tej grupy. Wygląda to tak jakby ZUS stracił grunt pod nogami.
  odpowiedz na komentarz
 • Robienie balona z ludzi ciąg dalszy.
  Małgorzata
  15.11.2019, 01:45
  Tego się nawet nie da skomentować. Obiecali 13 emeryturę, nie zapisali tego w budżecie i teraz oprawiają pięknymi słowami oczywistą oczywistość, że żeby komuś coś dać to trzeba komuś coś zabrać. Utworzyli fundusz dla osób z niepełnosprawnościami (efekt 40dniowego strajku w Sejmie) opodatkowując osoby najwyżej zarabiające. No ale zbliżają się kolejne wybory więc trzeba te kasę na tę obiecaną 13 emeryturę skądś wziąć, bo tych emerytów to jednak jest zdecydowanie więcej niż ta garstka ok. trzystu kilkudziesięciu tysięcy osób z niepełnosprawnościami. Zwyczajnie elektorat większy. Tylko krew się w człowieku burzy, jak widzi że robią to ludzie, którzy wciąż mówią o wartościach chrześcijańskich i wszystkich dookoła pouczają. Zwyczajnie hipokryci, nie wiem jak oni to sobie wszystko w głowie układają, bo mnie to się nijak nie chce pogodzić.
  odpowiedz na komentarz
 • To nie wszystko
  Keraj
  14.11.2019, 21:30
  Przeloty marszałka z Podkarpacia, oraz komisja smoleńska ma być finansowana z wynajmoqanych pokoji na godziny szefa NIK. Nikogo tak pisowcy nie upodlili jak ON i RON!!!! Jeszcze ktoś ma czelność ich bronić?
  odpowiedz na komentarz
 • zailek
  sama
  14.11.2019, 21:04
  każdy rząd lekceważy chorych Dobra zmiana wyrównanie poziomu życia a najsłabszych chorych od urodzenie podzieliły jak można kolejny Rząd zostawił niepełnosprawnych gr 2 umiarkowany po operacjach padaczki schorzenia neurologiczne bez rąk nóg którzy nie z lenistwa nie mogli pracować na emeryturę wszystko drożeje jak mamy żyć
  odpowiedz na komentarz
 • Typowe dla PiS?
  J. C.
  14.11.2019, 12:32
  Bardzo typowe prawdopodobnie nie tylko dla PiS-u rozwiązanie. Tu zabrać, tam komuś dać; tak postępują pewnie wszyscy aktualnie sprawujący władzę; ciekawe, jak zachowałaby się np. PO gdyby była u władzy. PiS-u nie bronię, nie głosowałem na tę partię w wyborach, ich hipokryzja jest tym bardziej przykra, bo przecież te ich frazesy o chrześcijańskich wartościach, występy pani prezes ZUS na antenie rozgłośni toruńskiej - i tak dalej. Wniosek? Obiecywać przed wyborami każdy potrafi. Potem?
  odpowiedz na komentarz
 • Złodziejstwo i patologia
  Aa
  14.11.2019, 11:39
  To cały PiS , szkoda gadać, naobiecują , a później nie mają z czego spełniać, więc zabierze się tym co i tak nic nie powiedzą, co nie mają siły przebicia . A może by tak 500 + dla dzieci dać tym rodzicom, co pracują i kasa by się znalazła, a tak to tylko patologia rośnie
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel
Partnerem działu Finanse i Ubezpieczenia jest

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas