Wersja do druku

MŚ w lekkiej atletyce. Derus czwarty w sprincie, rekord świata Śliwińskiej

12.11.2019
Autor: Adrian Lipiński, fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski
Renata Śliwińska w stroju reprezentantki Polski z uniesionymi w geście triumfu rękami. W tle rywalki

Polska reprezentacja po sześciu dniach lekkoatletycznych mistrzostw świata nadal w swoim dorobku ma dziewięć medali. We wtorek, 12 listopada 2019 r., kwalifikację paraolimpijską w biegu na 100 metrów w kat. T47 wywalczył Michał Derus, zajmując czwartą lokatę. Zawody potrwają do piątku.

29-letni Michał Derus w finale na 100 metrów cieszył się z najlepszego swojego wyniku w sezonie (10,83). Barierę 11 sekund złamało sześciu zawodników. Polski zawodnik finiszował czwarty, tuż za trzema Brazylijczykami. Ci pobiegli naprawdę szybko.

Ze złota cieszył się Petrucio Ferreira dos Santos z czasem 10,44. Drugiego na mecie Washingtona Juniora pokonał o 0,14. Trzeci, Yohansson Nascimento, ukończył bieg z wynikiem 10,69. Nasz zawodnik, mimo braku medalu, cieszyć się mógł z kwalifikacji na igrzyska paraolimpijskie. W eliminacjach tej konkurencji wystartowało aż 23 zawodników!

Niezwykle szybki okazał się również sprint kobiet w klasie niepełnosprawności T47. „Setkę” wygrała Amerykanka Brittni Mason z czasem 11,89. Od dziś jest to nowy rekord świata w tej klasie niepełnosprawności! Ze srebra cieszyła się jej rodaczka Deja Young, która również zeszła poniżej 12 sekund (11,94). Brąz zdobyła Anrune Weyers z RPA, która finiszowała z rekordem Afryki – 12,36.

Alicja Jeromin została sklasyfikowana na szóstym miejscu, Polka uzyskała 12,51 (najlepszy czas w tym sezonie). Do brązu zabrakło więc zaledwie 0,15 sek. Przed Polką znalazły się jeszcze Lisbeli Marina Vera Andrade z Wenezueli (12,45) oraz Lu Li z Chin (12,50 – rekord Azji). 34-latka z Polski była najlepszą z Europejek. Życiówka Jeromin wynosi 12,43.

Rekord świata to za mało

W finale rzutu dyskiem F41 (łączonym z klasą F40) reprezentowała polskie barwy Renata Śliwińska. 23-latka, która reprezentuję klasę niepełnosprawności F40, zrobiła w konkursie tyle, ile mogła.

Klasy F40 i F41 przeznaczone są w lekkiej atletyce dla zawodniczek i zawodników niskiego wzrostu, zawodnicy swoich sił na międzynarodowej arenie pod egidą IPC próbują w konkurencjach rzutowych: w dysku, oszczepie oraz kuli. Klasa niepełnosprawności F40 przeznaczona jest dla zawodniczek o wzroście poniżej 125 cm oraz zawodników poniżej 130 cm. W klasie F41 limity te wynoszą odpowiednio: 140 cm dla pań i 145 cm dla panów.

W Dubaju nasza ambitna lekkoatletka była najlepsza spośród pań z klasy niepełnosprawności F40, jej wynik w łączonym konkursie – 24,65 m – to nowy rekord świata! Dał on jednak ósme miejsce w gronie 15 zawodniczek, nie stosowano bowiem przelicznika punktowego.

Triumfowała z rekordem mistrzostw Tunezyjka Raoua Tlili z wynikiem 34,48 m, przed Youssrą Karim z Maroka (33,59 m) oraz Irlandką Niamh McCarthy (29,70 m).

Nasza zawodniczka skupia się teraz na pchnięciu kulą (F40), gdzie jest rekordzistką świata i kandydatką do tytułu. Zmagania odbędą się ostatniego dnia MŚ (piątek).

Kotkowski w finale

Do środowego finału na 200 metrów T37 awansował Michał Kotkowski. Nasz młody biegacz uzyskał ósmy wynik eliminacji (23,55). Jest to jego najlepszy wynik w karierze. Poprzedni rekord życiowy Polaka wynosił 23,87.

Polska w tabeli medalowej zajmuje z dziewięcioma medalami 26. lokatę (1-2-6). Prowadzą Chiny (17-17-7), przed Brazylią (9-6-10) oraz Ukrainą (9-5-5). Czołową piątkę zamykają Brytyjczycy (7-5-6) oraz Australijczycy (6-4-5).