Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pierwszy krok w Kongresowej - Gala Integracji 2003

23.11.2004
Autor: Zoja Mikołajczak

Organizatorami uroczystego zakończenia obchodów Europejskiego Roku osób Niepełnosprawnych 2003 było Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, Jolanta Banach -Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych oraz PFRON. Integracyjna gala w Sali Kongresowej zorganizowana 3 grudnia 2003 r. w Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, była okazją do podsumowania dobiegającego końca roku 2003, a przede wszystkim pokazania tego, co przyniósł dobrego oraz podziękowania tym, którzy zrobili pierwszy krok ku integracji społecznej.

Warto mieć pasję

Głównym motywem wieczoru stała się akcja Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji pod hasłem "Pierwszy krok", nawiązująca do otwarcia Funduszu Pierwszy Krok, stworzonego przez SPI i Fundację Sue Ryder w Polsce. Od 24 listopada 2003 r. Telewizja Polska prezentowała sylwetki kilku osób niepełnosprawnych, ich codzienne życie i plany. Były to osoby z różnych stron Polski, różnych środowisk społecznych, w różnym wieku. Łączy je dążenie do aktywności i samodzielności, rozwijanie pasji realizowanych mimo niepełnosprawności i nie zniechęcanie się pomimo codziennych trudności i barier.

Organizatorzy wieczoru znaleźli sponsorów, którzy dla każdej z tych osób ufundowali niespodziankę

Tomek poruszający się na wózku inwalidzkim po uszkodzeniu kręgosłupa na skutek skoku do wody, nadal zafascynowany sportami wodnymi, otrzymał profesjonalny sprzęt do nurkowania. 10-letni Kuba, który urodził się z przepukliną oponowo-rdzeniową, rozszczepieniem kręgosłupa, wodogłowiem, porażeniem kończyn dolnych marzy o nauce języków obcych, fascynuje się muzyką - realizację tych pasji z pewnością ułatwi mu sprzęt komputerowy z programem do nauki języka angielskiego. 

Pozostającemu bez pracy Rafałowi po amputacji nogi, utrzymującemu rodzinę, aktywność zawodową znacznie ułatwi własny samochód, zaś wiejska rodzina z niepełnosprawnymi dziećmi, dzięki pomocy rzeczowej i finansowej zakończy remont i przystosowanie domu. Obdarzona pięknym głosem niewidoma Anna otrzymała możliwość występu na żywo nie tylko przed publicznością zgromadzoną w Sali Kongresowej, ale również przed wielomilionową widownią PR I Telewizji Polskiej emitującej galę na żywo. Dla początkującej artystki, być może jest to szansa na pierwszy krok ku estradzie. Iza, absolwentka polonistyki na UW, chorująca na postępujący zanik mięśni poszukująca od dłuższego już czasu pracy, otrzymała propozycję współpracy z ogólnopolskim kolorowym magazynem.
Jak potoczą się dalsze losy wszystkich obdarowanych tego wieczoru osób, zależy przede wszystkim od nich samych. Program "Pierwszy krok" to zaledwie dobry początek.  
 

Na litość nie czekam

"Czy naprawdę jesteśmy inni?" - to hasło słyszeliśmy wielokrotnie tego wieczora, podobnie jak przez cały rok w kampaniach społecznych Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji opracowanych we współpracy z agencją Leo Burnett. Być może niektórych irytowało natrętnie zadawane pytanie, ale z pewnością wielu odbiorców zmuszało do refleksji. Fizyczne bądź psychiczne ograniczenia nie pozbawiają nikogo prawa do miłości, szacunku, samorealizacji przez pracę, sztukę. Tę prostą prawdę Integracja przypomina zresztą nie tylko z okazji obchodów 20003 roku. "Zobacz we mnie człowieka, ja na litość nie czekam" brzmi refren hymnu Roku 2003, do którego słowa i muzykę napisał Staszek Soyka opierając się na tekście pani Marii Dymel - Czytelniczki "Integracji. Artysta wykonał hymn podczas gali. Litość upokarza, ale obojętność jest równie bolesna. Każdy człowiek ma jakieś marzenia ale nie zawsze szansę, by je zrealizować. Do wykonania pierwszego kroku komuś potrzeba komputera, innej osobie dostosowanego mieszkania, pracy...

Na pokaz czy zachętę?

Spełnianie marzeń wybranych osób podczas gali w Kongresowej wywoływało wzruszenie, czasem zazdrość, ale także głosy krytyki. Przecież pokazowa akcja charytatywna nie jest rozwiązaniem problemów, o jakich w środowisku dyskutowano przez cały rok 2003!  Zebrani w Kongresowej tego wieczora doskonale zdają sobie sprawę z ogromu problemów jakie czekają na rozwiązanie. Ale każdy ciepły gest zachęty do pomocy drugiemu człowiekowi jest wart uznania. Symbolicznie pokazano to właśnie na integracyjnej gali. Osoby, którym umożliwiono wykonanie owego "pierwszego kroku" ku samodzielności niejako odzwierciedlały przekrój polskiego środowiska osób niepełnosprawnych - ich różnorodne potrzeby, możliwości. Na rzecz tego środowiska można działać na wiele sposobów. Czasem, by pomóc potrzeba pieniędzy, innym razem regulacji prawnych, a nierzadko przede wszystkim dobrej woli. Na uwagę zasługuje każde działanie, które choć jednej osobie przyniesie nadzieję lub szansę na samodzielność i godne życie.

Od kilku lat za skuteczne wspieranie idei integracji społecznej nagradzane są osoby i instytucje, które robią to z własnej inicjatywy, poza swoimi zawodowymi obowiązkami.
Wyróżnieniem za taką postawę jest Medal - Przyjaciel Integracji. W tym roku, kapituła, składająca się z laureatów wcześniejszych edycji medalu nagrodziła Jolantę Kwaśniewską, Związek Harcerstwa Polskiego oraz Agencję reklamową Leo Burnett.

Program wieczoru wzbogaciły same osoby niepełnosprawne: twórcy i muzycy - m.in. Zespół Na Górze, Jarek Wajk z Integracyjną Grupą Bogu,  Chór Stacja-Integracja - wypełnili program artystyczny wspólnie ze znanymi gwiazdami polskiej estrady, jak Staszek Soyka, Natalia Kukulska czy Marcin Rozynek.

Rzadko Sala Kongresowa gości naraz tyle osób na wózkach, niewidomych czy upośledzonych umysłowo. Tego wieczoru odczuwało się tam atmosferę radosnego spotkania ludzi, którzy na co dzień nie mają zbyt wielu powodów do radości. Być może jednak wspólnie spędzone chwile w Sali Kongresowej dla przeszło 2 tysięcznej grupy sympatyków idei integracji to maleńki krok naprzód, a przynajmniej zaproszenie do wykonania go jak najszybciej. Może radość osób, które tego wieczoru dostały swoją szansę na pierwszy krok ku samorealizacji, stanie się dla osób, które w domowym zaciszu na ekranach telewizorów oglądały galę, zachętą do wyjścia z izolacji i przełamania lęku przed podejmowaniem aktywności.

MEDAL "PRZYJACIEL INTEGRACJI" 2003

Wyróżnienie to otrzymują osoby bądź instytucje działające na rzecz osób niepełnosprawnych, nie z formalnego obowiązku, lecz chęci budowania społecznej integracji. Medal Przyjaciel Integracji za rok 2003 otrzymali: 

  • Pani Jolanta Kwaśniewska - za wieloletnie okazywanie wrażliwości wobec problemów niepełnosprawnych dzieci i wspieranie ich rodzin oraz promowanie zdrowego stylu życia i profilaktyki zdrowotnej zapobiegającej powstawaniu niepełnosprawności;
  • Związek Harcerstwa Polskiego - za działania na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz ich rodzin w ramach prowadzonej od 45 lat akcji "Nieprzetartego Szlaku" oraz za aktywne i twórcze włączanie osób niepełnosprawnych w naukę obywatelskich powinności, jakie ZHP wpaja swoim członkom;
  • Agencja reklamowa Leo Burnett - za przygotowanie i przeprowadzenie największej medialnej kampanii społecznej dotyczącej osób niepełnosprawnych w ramach Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych 2003 "Czy naprawdę jesteśmy inni".


HYMN ROKU 2003

"Ty i ja"

To samo niebo mamy nad głowami
To samo słońce zachodem nas raczy
Tak samo kochać chcemy, chcemy być kochani
Więc nie bój się, nie bój się zobaczyć

Zobacz we mnie człowieka
Ja na litość nie czekam
Tak jak Ty, ja jestem i przemijam
Zobacz we mnie człowieka
Zobacz, uwierz - nie zwlekaj
Bądźmy razem w tej podróży
Ty i ja

Tak samo smutek od radości odróżniamy
Podobnie trzeba nam i wiary, i nadziei
Otwórzmy serca na siebie nawzajem
Otwórzmy serca, niech się miłość dzieje

Zobacz we mnie człowieka
Ja na litość nie czekam
Tak jak Ty, ja jestem i przemijam
Zobacz we mnie człowieka
Zobacz, uwierz - nie zwlekaj 
Bądźmy razem w tej podróży 
Ty i ja

muzyka: Stanisław Soyka
słowa: Stanisław Soyka
Maria Dymel
Antoni Soyka
 

Sponsorzy akcji "Pierwszy krok": Nowa Ama, Husqvarna Polska, Vinc.pl Sp. z o.o., Candy Polska Sp. z o.o., Centrum Handlowe ARKADIA, Fiat Auto Poland

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co sądzisz o proponowanych przez rząd zmianach w ustawie o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych?

Biuletyn

Wspierają nas