Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Finał plebiscytu Człowiek Bez Barier

23.11.2004

W związku z ostrą rywalizacją pomiędzy kandydatami, zdecydowaliśmy się utajnić wyniki głosowania (przychodzą do nas duże ilości specjalnie drukowanych kartek pocztowych z zdjęciami kandydatów, które przygotowano właśnie z myślą o głosowaniu). Wyniki plebiscytu zmieniają się z dnia na dzień. Zostaną jednak oficjalnie ogłoszone dopiero na uroczystej Gali Człowieka Bez Barier 27 października 2003 w Hotelu Jan III Sobieski.

Piątkę osób nominowanych do tytułu Człowiek bez Barier zapytaliśmy o to, w jaki sposób osiągnęli niezależność finansową, na ile niepełnosprawność jest ograniczeniem w karierze  zawodowej oraz czym dla każdej z tych osób jest sukces zawodowy. Przeczytaj, co co odpowiedzieli na nasze pytania.

W dniu 19 sierpnia 2003 odbyło się, dzięki gościnności Hotelu Jan III Sobieski w Warszawie, posiedzenie Kapituły plebiscytu organizowanego przez magazyn "Integracja" oraz TVP S.A -  Człowiek Bez Barier.

Jury spośród 43. kandydatur do tytułu Człowieka Bez Barier, jakie zostały nadesłane do redakcji magazynu "Integracja", wybrało 5 osób.

Do 19 października 2003 czytelnicy magazynu "Integracja", telewidzowie TVP, słuchacze Polskiego Radia oraz czytelnicy portalu www.niepelnosprawni.pl mogą głosować na jedną spośród wybranych osób, przesyłając kartki pocztowe na adres:

Magazyn "Integracja"
ul. Dzielna 1, 00-162 Warszawa
Z dopiskiem "Człowiek Bez Barier 2003"
lub przesyłając e-mail na adres: czlowiekbb@integracja.org z podaniem swoich danych osobowych i adresu (do wiadomości redakcji).

Wśród uczestników głosowania zostaną rozlosowane nagrody niespodzianki.

Od 2 października 2003 można głosować poprzez SMS-y na osoby nominowane w plebiscycie.

System audiotele do tego rodzaju głosowania uruchomiła TVP. Będzie on czynny do 19 października 2003 do godziny 24.00.
Informacja o serwisie będzie podawana podczas programów TVP (Spróbujmy razem, Przyjaciele, Kawa czy Herbata, Pytanie na śniadanie oraz w audycjach Polskiego Radia.

SMS należy wysłać na numer: 7198
Opłata wynosi 1 zł + 22% VAT

W treści SMS-a należy wpisać numer osoby, na którą chcemy głosować.

Kolejność nominowanych:

1. Beata Wachowiak-Zwara
2. Sławomir Piechota
3. Ireneusz Betlewicz
4. Dariusz Kampka
5. Piotr Dukaczewski
 
Zwycięzcy, w trakcie uroczystej Gali w październiku 2003, zostanie nadany tytuł Człowieka Bez Barier, wręczona statuetka oraz nagroda pieniężna, pozostałe osoby otrzymają wyróżnienia i także nagrody finansowe.

Kapituła obradowała pod kierownictwem prof. Antoniny Ostrowskiej z Polskiej Akademii Nauk. W jej skład weszli:
Jolanta Banach, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych
Roman Sroczyński, Prezes Zarządu PFRON
Donata Baraniewska, Telewizja Polska S. A.
Piotr Diehl, magazyn "Świat ciszy"
Mateusz Dzieduszycki, Telewizja Polska S. A.
Elżbieta von Rorich - Głogowska, Fundacja Aktywnej Rehabilitacji
Kazimierz Libidzki, Mazowiecki Oddział PFRON
Ewa Michałowska, Polskie Radio S. A.
Piotr Pawłowski, Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji
Ryszard Rzebko, magazyn rehabilitacyjno-gospodarczego Zakładów Pracy Chronionej "Nasze Sprawy"
Włodzimierz Sobczak, Krajowa Izba Gospodarczo - RehabilitacyjnaNa zdjęciu: Obrady Kapituły(od lewej) Piotr Diehl, Elżbieta von Rorich - Głogowska, Jan Rząca, Irena Machlowiec, Magda Kopczyńska,  Piotr Pawłowski, Donata Baraniewska, Ewa Michałowska, Paulina Malinowska-Kowalczyk, Włodzimierz Sobczak, Antonina Ostrowskia, Ryszard Rzebko.

Do tytułu Człowieka Bez Barier 2003 wytypowano następujące osoby:

Beata Wachowiak-Zwara

 
Obecnie pełni funkcję pełnomocnika Prezydenta Miasta Gdynia ds. Osób Niepełnosprawnych. Była autorką, a następnie realizatorką autorskiego programu "Gdynia bez barier", dzięki niemu Gdynia jest jednym z lepiej przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych polskich miast.
Z wykształcenia prawnik. Jest instruktorem aktywnej rehabilitacji dla osób niepełnosprawnych.
Jako osobowość została zauważona przez magazyn "Wysokie obcasy".
Jej wielką pasją jest podróżowanie oraz aktywne życie. Spływy kajakowe, wędrówki górskie oraz egzotyczne podróże. Dla niej podróże nie wiążą się z pokonywaniem barier, ale z rezygnacją z pewnego poziomu komfortu.
Reprezentowała Polskę na mistrzostwach świata w narciarstwie dla niepełnosprawnych w USA (po dwóch sezonach treningów!) - zdobyła dwa brązowe medale.
Zdobyła wicemistrzostwo świata w slalomie gigancie osób niepełnosprawnych.
Uprawia też inne dyscypliny sportu: pływa, gra w tenisa, jeździ konno; próbowała też wspinaczki górskiej, nurkowania, skakania ze spadochronu. Ma 39 lat, skończyła prawo, ma jedno dziecko. Jeździ na wózku, ma złamany kręgosłup.

Ireneusz Betlewicz


Jest artystą plastykiem i stypendystą Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami. Od blisko 20 lat tworzy rysunki piórkiem trzymanym w ustach. Technika ta, wzbogacana i udoskonalana, jest dziś dominującą w jego twórczości. Jego prace znane są dzięki kartkom i kalendarzom AMUN. Wystawia swoje obrazy w galeriach w Polsce i zagranicą. Pisze również poezje - wydał autorski tomik "I wszystko nadzieją podparte".
Ma 49 lat, mieszka w Ostródzie, jest żonaty, ma córkę. Jeździ na wózku; postępujący zanik mięśni.

Piotr Dukaczewski

Obecnie jest prezesem Stowarzyszenia Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących "Cross". Przez 6 lat pracował jako dziennikarz anglojęzycznego tygodnika "The Warsaw Voice".
Jego pasją są szachy. W roku 1986 po raz pierwszy zdobył tytuł Wicemistrza Świata w Szachach dla Niewidomych, w tym samym czasie zdobył, jako najmłodszy w Polsce, tytuł Mistrza Międzynarodowego. W roku 2001 zdobył ponownie tytuł Wicemistrza Świata w Szachach dla Niewidomych. Często gra również w tzw. Turniejach Open oraz światowych olimpiadach szachowych dla osób pełnosprawnych.
Jest wiceprezesem Międzynarodowej Federacji Niewidomych Szachistów z siedzibą w Hiszpanii.
Uprawia czynie takie sporty jak narciarstwo alpejskie, windsurfing i pływanie.
Ma 38 lat, ukończył resocjalizację.

Dariusz Kampka

 
Jest prezesem prywatnej firmy DIV Polska, wcześniej pracował jako główny księgowy w innych zakładach pracy. Od 1991 roku prowadzi własną działalność gospodarczą. DIV Polska specjalizuje się w handlu stalą i jej pochodnym, zatrudnia 12 osób. Obecnie firma współpracuje w z wieloma potentatami na rynku polskim m.in.: FIAT Auto Poland, Opel Polska, Elektro-Ster i  RFAMET. Dariusz Kampka nie zapomina też o pomocy osobom potrzebującym: pomógł finansowo szkole nr 8 w Raciborzu, zorganizował koncert zespołu "De Mono" (1993) na rzecz dzieci niepełnosprawnych, sponsorował także wydanie tomiku wierszy poetki Barbary Krzyżak-Garbo.
Ma 36 lat, centralne porażenie mózgu prawej półkuli.

Sławomir Piechota


Od trzech kadencji radny Rady Miejskiej Wrocławia; obecnie dyrektor Biura Zarządu "Impel" S.A. Był kolejno Przewodniczącym Rady Miasta i Wiceprezydentem Wrocławia. Dał się poznać jako ten, który zupełnie zmienił obraz wrocławskich domów dziecka - ich wychowankowie zamiast egzystować w wielkich molochach, dzięki niemu, trafili do "placówek" rodzinnych. Zasłynął także z zaangażowania w sprawy ludzi młodych. To między innymi dzięki jego pomocy w Stolicy Dolnego Śląska jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać świetlice środowiskowe. Przyczynił się również do likwidacji barier architektonicznych na terenie Wrocławia.
Ma 43 lata, skończył prawo, mieszka we Wrocławiu, ma żonę i dwoje dzieci.


Regulamin głosowania w konkursie Człowiek Bez Barier

1.Regulamin określa zasady i tryb przeprowadzania wyboru Człowieka Bez Barier.
2. Prawo wybierania ma każdy obywatel polski, mający miejsce zamieszkania w Polsce, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat.
3. Głosujący może oddać tylko jeden głos na wybranego przez siebie kandydata z  listy 5 osób wyłonionych przez Kapitułę konkursu Człowiek bez Barier
4. Lista kandydatów została opublikowana w magazynie Integracja 5/2003  i  na stronach www.niepelnosprawni.pl
4. Głosowanie trwa od 21 sierpnia 2003 r. do 15 października 2003 r., decyduje data stempla pocztowego.
5. Głosować można na kartach pocztowych, które należy przesłać na adres: Magazyn "Integracja" ul. Dzielna 1, 00-162 Warszawa albo drogą elektroniczną e-mail: czlowiekbb@integracja.org.
6. Dla ważności głosu konieczne jest umieszczenie następujących danych: imienia i nazwiska głosującego, dokładnego adresu, kodu pocztowego i oświadczenia następującej treści:
"Głosujący wyraża zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji w celach związanych z konkursem".Organizatorzy Plebiscytu:

Sponsorzy:

Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A. - producent marek:Opracowanie: Anna Jastrzębska

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas