Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ruszają Dni Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelita

06.11.2019
Autor: inf. prasowa
sala konferencyjna na której siedzą słuchacze przez mikrofon przemawia prelegentka

Bezpłatne prelekcje gastrologów, psychologów i dietetyków oraz spotkania z chorymi – w sobotę 9 listopada w Krakowie rusza kolejny cykl imprez dla osób zmagających się z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i chorobą Leśniowskiego-Crohna. Dni Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelita (NZJ) organizowane przez Towarzystwo „J-elita” będą miały przystanki w największych miastach w całej Polsce.

- Dni Edukacji o NZJ już od dwunastu lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem chorych oraz ich najbliższych. Szacujemy, że w poprzedniej edycji nasze spotkania odwiedziło ponad tysiąc osób. Wszystko za sprawą możliwości zapoznania się z nowoczesnymi metodami leczenia i zadawania pytań specjalistom – mówi Agnieszka Gołębiewska, prezes Towarzystwa „J-elita” i mama dwóch nastoletnich córek z chorobą Leśniowskiego-Crohna. – Równie ważna jest możliwość kontaktu z innymi pacjentami, którzy dzielą się swoim doświadczeniem na temat radzenia sobie z problemami jakie niesie choroba. Goście Dni Edukacji mogą się zapoznać także z naszymi bezpłatnymi poradnikami. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Podczas Dni Edukacji zostaną poruszone m.in. tematy: nowych leków na wrzodziejące zapalenie jelita grubego i chorobę Leśniowskiego-Crohna, diety, modyfikowania mikrobiomu jelitowego w celu leczenia NZJ, przeszczepu mikrobioty (kału), leczenia żywieniowego, pomocy psychologicznej w NZJ oraz kolonoskopii.

Pierwsze spotkanie odbędzie się w sobotę 9 listopada 2019 r. o godz. 10 w Hotelu Radisson Blu, przy ul. Straszewskiego 17 w Krakowie. Trzy kolejne – w sobotę 23 listopada - w Warszawie, Rzeszowie i Szczecinie.

Z prelekcjami wystąpią m.in.:

  • prof. Piotr Albrecht, gastrolog i pediatra z Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie,
  • prof. Maciej Gonciarz, gastrolog z Wojskowego Instytutu Medycznego,
  • prof. Jarosław Kierkuś, gastrolog i pediatra z Centrum Zdrowia Dziecka,
  • dr hab. n med. Małgorzata Sładek, gastrolog i pediatra z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

50 tys. chorych

Jak szacują specjaliści, w Polsce na NZJ choruje ponad 50 tys. osób, w tym 35-40 tys. na wrzodziejące zapalenie jelita grubego i 10-15 tys. na chorobę Leśniowskiego-Crohna (ch.L-C). Prognozuje się, że w najbliższych latach liczba chorych może się zwiększyć do 250-350 tys. osób. Co czwarty to dziecko. Choroba objawia się m.in.: silnymi bólami brzucha, biegunkami, zmęczeniem, utratą masy ciała, a u dzieci opóźnieniem wzrastania. Jest przewlekła – chorzy muszą przyjmować leki przez całe życie. Pacjenci często przechodzą operacje usunięcia fragmentu lub całego jelita. Dla wielu z nich choroba oznacza niepełnosprawność i wykluczenie społeczne.

Towarzystwo „J-elita” powstało w 2005 r. z inicjatywy chorych i rodziców dzieci chorujących na NZJ, jest organizacją pożytku publicznego. Obecnie ma ponad 2,5 tys. członków i oddziały w 14 województwach. Organizuje m.in. obozy i turnusy rehabilitacyjne dla chorych dzieci i ich rodziców, wydaje kwartalnik „J-elita”, poradniki, pomaga niezamożnym chorym w zakupie leków i przekazuje darowizny na zakup sprzętu przez placówki leczące chorych na NZJ.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów prezydenckich? (kolejność alfabetyczna)

Biuletyn

Wspierają nas