Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

500 plus a opłata za DPS

07.01.2020
Autor: J.

Szanowni Państwo! Czy dodatek 500+ dla osób niepełnosprawnych podlega potrąceniom, jeżeli mieszkają one w domach pomocy społecznej? W ustawie jest punkt, który mówi, że ta kwota nie ulega potrąceniom i egzekucjom więc jak ma to wyglądać w rzeczywistości? ZUS twierdzi, że nie podlega, a niektóre DPS uważają inaczej. Będę wdzięczny za odpowiedź.

Szanowny Panie,

zgodnie z art. 19. ustawy z dnia 31 lipca 2019 r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji - w art. 8 po ust. 4 w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej dodano ust. 4a w brzmieniu: W przypadku dochodu ustalonego zgodnie z ust. 3 i 4 na potrzeby ustalenia prawa do świadczenia pieniężnego oraz opłaty wnoszonej przez osoby, o których mowa w art. 61 ust. 2 pkt 2, w dochodzie osoby lub rodziny nie uwzględnia się świadczenia uzupełniającego, o którym mowa w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 31 lipca 2019 r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (Dz. U. poz. 1622).".

Wskazany wyżej przepis dotyczy świadczeń pieniężnych oraz opłaty za pobyt DPS jakie wnoszą członkowie rodziny mieszkańca DPS, a nie sam mieszkaniec. Sam pobyt w DPS zgodnie z art. 36 pkt 2o ustawy o pomocy społecznej jest świadczeniem niepieniężnym – taka wykładnia przepisu skutkowałaby, iż przy ustalaniu wysokości odpłatności za pobyt mieszkańca w DPS wliczałoby się świadczenie uzupełniające.

Biorąc pod uwagę, wiele pytań (wątpliwości) jakie wpłynęły do naszej organizacji - nasz portal niepelnosprawni.pl zwrócił się z podobnym do Pana pytaniem do Ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej. Oto odpowiedź jaką otrzymaliśmy.

Polecam artykuł: 500 plus dla osób niesamodzielnych. Fakty kontra mity. Część III

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas