Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„Tisza be-Aw” – performans Teatru 21 w Muzeum POLIN

30.10.2019
Autor: inf. prasowa, fot. Grzegorz Press
aktorzy z zespołem downa w strojach sportowych stoją w rzędzie i trzymają ręce przy twarzy, zdjęcie czarno-białe

7, 8 i 11 listopada 2019 roku Teatr 21 i Muzeum POLIN zapraszają na pokazy performansu inspirowanego świętem Tisza be-Aw. Osobiste historie aktorów, dzieje XX wieku i pamięć o ważnych wydarzeniach połączą się w jednym miejscu.

Rzecz odbywa się w muzealnej sali G9. To przestrzeń przejściowa, pusta, ulokowana między galeriami wystawy. Przez pryzmat osobistego doświadczenia aktorów przywołana zostanie pamięć ofiar nazistowskiej akcji T4, w której eksterminowano osoby z niepełnosprawnością i testowano machinę Zagłady. Grupa graczy ubrana w letnie stroje treningowe, kojarzące się z zajęciami wychowania fizycznego, gra na wyznaczonym polu w popularne zabawy podwórkowe. Nazwy gier zawierają pejoratywne określenia: głupi Jaś, szczur, szmaciarz, dupiec. Zasady gry zakładają: zbijanie, bicie, klepanie, wytykanie palcem. Najsłabsi gracze są ośmieszani, karani lub eliminowani. Wszystkiemu towarzyszą osobiste wspomnienia matek aktorów, których widzowie słuchają na słuchawkach bezprzewodowych.

Premiera performansu miała miejsce w Muzeum Historii Żydów Polskich w 2015 r. Wywołał wówczas silne emocje – publiczność raz się śmiała, raz ocierała łzy. Pisano o nim: to petarda; performance radykalny, precyzyjny, najmocniejsze przedstawienie Teatru 21. Zostało zaprezentowane podczas międzynarodowego projektu „Więcej niż teatr” w ramach Olimpiady Teatralnej we Wrocławiu w 2016 roku.

Jest to bowiem spektakl o przemocy – tej wielkiej, totalitarnej, ale przede wszystkim tej, która pozostaje niewidoczna, której podlegamy na co dzień. Która zdaje się być niewinną dziecięcą zabawą – przemoc mała polegająca na obrażaniu, na stygmatyzowaniu. „Żyd, down, pedał – mechanizm przemocy za każdym razem pozostaje ten sam” – pisał w recenzji w „Dwutygodniku” Piotr Morawski.

Teatr 21 tworzą aktorzy z zespołem Downa i autyzmem. Działania grupy to wspólne, twórcze poszukiwania oraz kreowanie bezpiecznej przestrzeni na odważne spotkanie ze sobą i z widzem. We współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN teatr przygotował już wcześniej spektakle: „Uwaga, Purim!” i akcje performatywne „Tu bi-Szwat”, „Pesach”. Teatr prowadzi Justyna Sobczyk laureatka Nagrody im. Konstantego Puzyny (2016) za działalność teatralną łączącą sztukę i życie, twórczą oryginalność z zaangażowaniem w sprawy publiczne oraz nagrody „Wdechy” dla człowieka roku „Co jest grane” (2016).

Tisza be-Aw (9 dzień miesiąca Aw) to najsmutniejszy dzień roku żydowskiego, stanowiący kulminację trzytygodniowego okresu żałoby. Upamiętnia on zburzenie Pierwszej i Drugiej Świątyni Jerozolimskiej. Jest to dzień, w trakcie którego obowiązuje ścisły post, m.in. całkowity zakaz jedzenia i picia. Do popołudnia – jak w czasie żałoby – siada się tylko na podłodze lub niskim stołku. W synagodze odczytuje się lamentacje i hymny żałobne, opłakujące zniszczenie Świątyń oraz cierpienia narodu żydowskiego. W 2017 roku Tisza be-Aw zaczyna się z zachodem słońca w poniedziałek 31 lipca, a kończy o zmroku we wtorek 1 sierpnia.

„Tisza be-Aw” akcja performatywna Teatru 21 w Muzeum POLIN:

  • 7 listopada (czwartek) godz. 19:00,
  • 8 listopada (piątek) godz. 19:00,
  • 11 listopada (poniedziałek) godz. 18:30.

Czas trwania: 40-50 minut.

Bilety w cenie 15 zł można kupić on-line na stronie POLIN.

Jednak, jak informuje nas Muzeum POLIN, przygotowano także bezpłatną pulę biletów na przedstawienie dla osób z niepełnosprawnościami. Osoby zainteresowane proszone są o przesłanie zgłoszenia z informacją o liczbie biletów oraz ewentualnych potrzebach wynikających z niepełnosprawności na adres: muzeumdostepne@polin.pl lub pod numerem telefonu: 600 472 828 (także SMS) od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30-15.30. Bezpłatne bilety będą do odebrania w kasie w dniu spektaklu. Zgłoszenia przyjmujemy do 6 listopada lub do wyczerpania puli miejsc. Wydarzenie jest dedykowane dla osób powyżej 15. roku życia.

Twórca:

  • koncepcja - Jakub Drzewiecki, Agata Skwarczyńska, Justyna Sobczyk,
  • ruch - Justyna Wielgus,
  • nagrania - Paweł Andryszczyk,
  • grafika - Radosław Staniec,
  • realizacja filmu - Wojtek Kaniewski, Patrz Pan Panda i Tomasz Michalczewski,
  • produkcja - Marceli Sulecki i Małgorzata Owczarska,
  • wsparcie ze strony Muzeum POLIN - Ewa Chomicka oraz Łucja Koch.

Gracze: Grzegorz Brandt, Jakub Drzewiecki, Teresa Foks, Maja Kowalczyk, Barbara Lityńska, Anna Łuczak, Michał Pęszyński, Aleksandra Skotarek, Marta Stańczyk, Magdalena Świątkowska, Justyna Wielgus

 

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas